Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.01.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

3 büyük kahvaltı mitini yıkıyoruz

Kilo vermek isteyenler kahvaltı öğününe daha fazla önem vermeli. Mi acaba?

3 büyük kahvaltı mitini yıkıyoruz

Yüksek protein içeriğine sahip bir kahvaltı gerçekten uzun süre tok tutar mı? Kahvaltı yapmak kilo verme sürecinde zannedildiği kadar önemli mi? Sabahları kahve içmek vücudunuza su kaybettirir mi? Kahvaltı hakkındaki en büyük 3 efsane acaba gerçek mi, değil mi?

Efsane 1: Sadece proteinden oluşan bir kahvaltı çok uzun süre tokluk sağlar

proteinli kahvalti

Üç temel makro besinden biri olan protein beslenmede elbette ki çok önemli bir rol oynuyor. Peki yüksek miktarda protein içeren öğünler tok tutuyor mu? Cevap kesinlikle evet. Dolayısıyla protein bakımından zengin bir kahvaltı da tokluk hissini artırmada etkili. Bu etkiyi ise vücuttaki leptin (tokluk hormonu) seviyesini yükselterek, yani iştahı azaltarak yapıyor.

Ancak ne olursa olsun kahvaltı öğününün sadece yüksek protein içeriğine sahip besinlerden oluşmaması gerekiyor. Ayrıca kahvaltıda ne kadar çok protein alınırsa o kadar uzun süre tokluk sağlanır gibi bir sonuç çıkarmak da kesinlikle doğru değil. Sağlıklı bir beslenmede dengeyi gözetmek şart. Bu yüzden lif açısından zengin besinlerle kahvaltınızı zenginleştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Efsane 2: Kilo vermek için kahvaltı yapmak gerekir

kahvalti hakkinda

Metabolizmayı canlandırmak ve kilo verme sürecini desteklemek için kahvaltı öğününün önemli olduğunu savunan görüşler olsa da bunun tersini iddia edenler de yok değil. Bu iddialara göre aralıklı oruç, kahvaltı yapmadan kilo vermenin mümkün olabileceğini gösteriyor. Gerçek şu ki, kahvaltı yapmak kilo verme sürecinde önemli olsa da kilo vermenin temel prensibi günlük aldığınız toplam kalori miktarına dayanıyor. Kısaca ifade etmek gerekirse, aldığınızdan fazla kalori yakarsanız kahvaltı yapmıyorsanız bile kilo verebilirsiniz.

Efsane 3: Sabahları çok fazla kahve içmek vücudunuzu kurutur

sabahlari kahve icmek

Kahvenin vücuttaki suyu emdiğini ve dolayısıyla vücudu kuruttuğunu birçok yerde okumuş olmanız mümkün. Fakat iflah olmaz bir kahve tüketiciyseniz arkanıza yaslanıp rahat bir nefes alabilirsiniz. Evet, kafeinin vücuttan idrar çıkışını artırdığı doğru ama bu miktar kesinlikle vücudu kurutacak kadar fazla değil. Kahvenizin yanında bir miktar su içtiğiniz takdirde sabah kahve içme alışkanlığını geride bırakmanız için herhangi bir neden kalmayacak. Kahvenin etkilerine ilişkin bilgi edinmek için “Her gün kahve içmenin vücudumuza 7 etkisi” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan