Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 01.05.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

4 Soruda Glutensiz Beslenme

Sözlük anlamı: Tahıl unlarından nişasta çıkarıldıktan sonra geri kalan albüminli madde. Gelin gluten beslenme konusuna yakından bakalım:

4 Soruda Glutensiz Beslenme

Glutensiz beslenme moda mı, ihtiyaç mı?

Son dönemin popüler terimi gluten, beraberinde pek çok soru işaretini de getirdi. Sağlıklı yaşam tutkunu çoğu insan glutensiz beslenmenin kodlarını araştırırken akıllara bunun bir gereklilik mi, yoksa yeni bir akım mı olduğu sorusu geliyor.

Glutenin kaynağı sadece unlu besinler midir?

Karabuğday, pirinç, kinoa gibi gıdalar doğal olarak glutensizdir. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki o da glutenin sadece unlu besinlerde bulunmadığı… Salata sosları, hazır köfteler, hazır çorba, paketli bisküvi ve çikolatalar gibi pek çok üründe gluten yoğun bir şekilde vardır.

Glutensiz beslenmeyi gerçekten benimsemek gerekir mi?

Bu popüler akımın yararları elbette yadsınamaz. Ancak bazı araştırmalar tam tahıllı ürünlerin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini de ortaya koyuyor. 31 farklı antioksidan içeren tam tahıllar, mide sağlığı, kardiyovasküler hastalıklar ve kansere karşı koruyucu özellik taşır. Glutensiz beslenmenin bir zayıflama metodu olmadığı da bilinmelidir. Doğal olarak glutensiz yaşamda kilo verilebilir, bunun nedeni az karbonhidratla beslenildiği içindir.

Herkes glutensiz beslenmeli mi?  

Direkt çölyak hastalığı olmasa bile glutene hassasiyet olabilir. Ancak bu rahatsızlık dış etkenlere de bağlı olabilir. Bu nedenle glutensiz beslenme zayıflamaya çare olarak görülmeden doktor tavsiyesiyle uygulanmalıdır. Emin olmadan gluten kesilirse vücut tam tahıllı ürünlerden alacağı değerli içeriklerinden eksik kalabilir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Chloe Ays

Chloe Ays Merhaba, Ben 3 ay icerisinde 35 kilo verdim. Fazla kilolar hepimiz derdi ve bu yuzden bir video cekip neler yaptim anlattim. Linkini birakiyorum. Herkese bol sans :) https://youtu.be/JVDzhLqUd94

08.10.2021
Yanıtla