Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 05.06.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

5-9 Haziran 2023 Diyetisyenler Haftası Nasıl Kutlanıyor?

Türkiye'de 6 Haziran olarak kutlanan Diyetisyenler Günü Dünya'da da farklı şekillerde kutlanıyor. Biz de sizin için bu yıl planlanan kutlamaları araştırdık!

5-9 Haziran 2023 Diyetisyenler Haftası Nasıl Kutlanıyor?
Beslenme ve diyetetik, beslenme ve sağlık arasındaki ilişkiyi inceleyen bir bilim dalı olarak nitelendiriliyor. 
Diyetisyenler, bireylerin veya toplumların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak için beslenme danışmanlığı yapıyorlar. Bireylerin beslenme ihtiyaçlarını değerlendirerek uygun bir beslenme planı oluşturuyor ve sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmelerine yardımcı oluyorlar.
Diyetisyenler Günü, her yıl 6 Haziran’da kutlanır. Bu özel gün, diyetisyenlerin çalışmalarını ve katkılarını takdir etmek amacıyla düzenlenir. Diyetisyenler Günü, sağlık sektöründe beslenme danışmanlığı ve beslenme bilincinin artırılması gibi konularda çalışan diyetisyenlerin önemini vurgulamak için farkındalık yaratmayı hedefler. Bu özel gün, diyetisyenlerin toplumun sağlığına olan etkilerini ve beslenme konusundaki uzmanlıklarını kutlamak için bir fırsat sağlar. Ancak, her ülkede farklı kutlama ve etkinlikler olabilir, bu nedenle bölgesel farklılıklar da göz önünde bulundurulmalıdır ve bizim ülkemizde 6 Haziran’da kutlanmaktadır.
Peki, bu sene Dünya’da Diyetisyenler Haftası nasıl kutlanacak?
Diyetisyenler Haftası'nın bu yılki kutlaması özellikle ilham verici olacağa benziyor. #WeAreDietetics ve #WhatADietitianLooksLike temalarıyla 5-9 Haziran haftası, mesleğin çeşitliliğini, kapsayıcılığını ve etkisini vurgulamayı amaçlıyor. #WeAreDietetics kampanyası, çeşitli etnik kökenlerden, cinsiyetlerden, yaşlardan ve yeteneklerden diyetisyenler de dahil olmak üzere bu alanda çalışan çok çeşitli profesyonelleri sergiliyor ve her
diyetisyenin sunduğu benzersiz bakış açılarını, becerileri ve deneyimleri vurguluyor. Bu yılki kampanya, topluluktaki birçok uzmanlığı ve rolü vurgulayarak, çeşitlilik içeren bir diyetetik topluluğunu tanıtmayı amaçlıyor. 
#WhatADietitianLooksLike kampanyası ise, diyetisyenler hakkındaki klişelere ve önyargılı fikirlere meydan okuyarak ve onların farklı tutkularını ve arayışlarını sergileyerek bunu vurgulamayı amaçlıyor. Bu kampanya, diyetisyenlerin bilgi, uzmanlık ve beslenme yoluyla insanların sağlığını iyileştirmeye olan bağlılıklarıyla tanımlandığı anlayışını topluma aşılayarak bireyleri beslenme desteğine teşvik edilebileceğini düşündürüyor.
Biz nasıl dahil olabiliriz?
Diyetisyenler Haftası, bu yılın mesajlarına katkıda bulunmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. İşte
dahil olmanın birkaç yolu:
1. PAZARTESİ – #WeAreDiyetetik
Mesleğimizin kapsayıcılığını ve çeşitliliğini gösteren tüm özçekimlerinizle sosyal medya akışlarını doldurabilirsiniz. 
2. SALI – Günüm bu şekilde geçiyor!
Kendinizi ve rolünüzün gerektirdiği her şeyi kayda alarak hayatınızdaki bir günü paylaşmaya ne dersiniz?  Uzmanlığınızı ve rolünüzü göstermenin ve mesleğimizin ne kadar ilerlediğini göstermenin harika bir yolu!
3. ÇARŞAMBA – Yemek tüyoları!
En sevdiğimiz konu olan yemek hakkında konuşma zamanı! Gıda polisi değiliz ama hangi değişimleri yapmaktan hoşlanırsınız? Yemeyi en çok sevdiğiniz şeyler nelerdir? Bunu kendi uzmanlık alanınıza göre özel hale getirebilir misiniz, danışanlar için işleri nasıl kolaylaştırırsınız veya onlara verdiğiniz en iyi tavsiye nedir? Gelin bunları bizimle paylaşın!
4. PERŞEMBE – Gurur duyma günü!
Bugün sırtınızı sıvazlama günü. Neden mi? Çünkü beslenme ve diyetetik alanında çalışmaktan gurur duyuyorsunuz ve mesleğinizi layığıyla yapıyorsunuz. Bu yıl hangi tecrübelere sahip oldunuz, hatırlıyor musunuz? Paylaşabileceğiniz bir hasta vaka çalışmanız var mı (İzniniz varsa tabii) ?
5. CUMA
Bugünün özel bir teması yok, bazı ülkeler pastacılık yarışması yapıyor. Ne kadar eğlenceli değil mi? Sen de diyetisyen arkadaşlarınla yarışmaya ne dersin?
İşte, Dünya bu şekilde kutluyor!
Türkiye nasıl kutluyor?
Türkiye'de Diyetisyenler Günü, 6 Haziran tarihinde kutlanmaktadır. Bu özel günde Türkiye'deki diyetisyenler, çeşitli etkinlikler ve programlar düzenleyerek Diyetisyenler Günü'nü kutlamaktadır. İşte Türkiye'de Diyetisyenler Gününü kutlama yöntemlerinden bazıları:
1. Bilimsel Etkinlikler:Üniversiteler, sağlık kuruluşları veya diyetisyen dernekleri tarafından çeşitli bilimsel etkinlikler düzenlenir. Seminerler, konferanslar veya paneller gibi etkinliklerde beslenme alanındaki güncel konular tartışılır.
2. Sağlık Fuarları ve Stantlar: Diyetisyenler, sağlık fuarları veya etkinliklerde stantlar açarak halka beslenme danışmanlığı ve bilgi paylaşımı yapar. Beslenme hakkında bilgilendirici broşürler, sağlıklı tarifler ve diyet planları da dağıtılabilir.
3. Medya Katılımı:Diyetisyenler, televizyon veya radyo programlarına konuk olarak katılırlar. Beslenme konusunda doğru bilgiler verir, sağlıklı beslenme ipuçları paylaşır ve halkı bilinçlendirmeye yönelik bilgiler aktarır.
4. Sosyal Medya Paylaşımları: Diyetisyenler, Diyetisyenler Günü'nde sosyal medya platformlarında beslenme hakkında farkındalığı artırmak için paylaşımlar yapar. Sağlıklı tarifler, beslenme ipuçları ve beslenme ile ilgili doğru bilgiler içeren içerikler paylaşılır.
5. Ödül Törenleri:Diyetisyenler Günü'nde başarılı diyetisyenler ödüllendirilir. Dernekler veya sağlık kuruluşları, beslenme alanında öne çıkan diyetisyenlere ödüller verir ve çalışmalarını takdir eder.
Türkiye'de Diyetisyenler Günü'nün kutlanması, diyetisyenlerin toplumda beslenme konusunda farkındalık yaratmak ve mesleklerine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlanır. Her yıl farklı etkinlikler düzenlenebilir, bu nedenle Diyetisyenler Günü'nde gerçekleşecek etkinliklere ilişkin güncel duyuruları takip etmek önemlidir.
Kendimce ne yapabilirim?
Afişlerinizi yayınlayın ve posterlerinizi bölümlerinize/ofislerinize/ilan panolarınıza vb. asın. Afişleriniz sosyal medya ile paylaşarak neden bir diyetisyenden destek isteyebileceklerini ve onlara yardım etmek için sizde hangi kaynakların mevcut olduğundan bahsedin. İşte bu kadar kolay! Küçük ama büyük etkiler desek yeri var.
Diyetisyenler Günü'nüz kutlu olsun!
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan