Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 19.05.2023 6 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Afrika eriği (Pygeum) nedir?

Erikler her yerde yerini alınca sizi daha önce duymadığınızı düşündüğümüz bir erik cinsiyle tanıştırmak istedik. Bu erik daha çok besin takviyesi olarak beslenmede yer alıyor. Haydi Afrika eriğinin ne olduğuna ve faydalarına birlikte bakalım.

Afrika eriği (Pygeum) nedir?

Pygeum, Afrika kiraz ağacının kabuğundan çıkarılan bir bitki özüdür. Bu ağaç aynı zamanda Afrika eriği veya Prunus africanum olarak da bilinmektedir. Pygeum, geleneksel Afrika tıbbında iltihabı, idrar sorunlarını, böbrek hastalığını ve prostat bezi iltihabını tedavi etmek için kullanılmıştır.  Pygeum kabuğu Fransa’da uzun süredir kullanılmaktadır. Avrupa’da yaygınlaşan bu bitki ABD’de yakın zamanda popüler olmaya başlamıştır. Afrika eriği genellikle cüce palmiye ve ısırgan otu kökü ile birlikte kullanılmaktadır. 

Pygeum Ne İşe Yarar?

Pygeum kabuğunda fitosteroller, yağ asitleri, pentasiklik triterpenler ve ferulik asit esterleri yüksek miktarda bulunur. Bitkiler, yapısal olarak kolesterole benzeyen fitosteroller içerir. Pygeum, doymuş ve doymamış omega yağ asitleri dahil olmak üzere çok çeşitli yağ asitleri içermektedir. Pygeum kabuğunda kanser önleyici maddeler olarak adlandırılan hormon blokerleri olarak pentasiklik triterpenler, ferulik asit ve diğer primum bileşikleri (tartarik asit ve n-bütil benzen sülfonamid) ile ilgili umut verici bulgular bulunmaktadır. 

Pygeum geleneksel Afrika tıbbının bir parçası olarak birçok amaçlarla kullanılmıştır. Bu kullanımlar arasında yara pansuman, iştah uyarıcı, iltihap önleyici ve göğüs ağrısı, ateş, bel soğukluğu, sıtma, zihinsel sağlık sorunları, zehirlenme ve mide ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisi yer alır. 

Afrika Eriğinin Faydaları Nedir?

Afrika eriğinin vücuda faydaları aşağıda listelenmiştir.

  • Prostat kanserinin tedavisine yardımcı olabilir: Pygeum prostat kanseri riskini azaltması ile bilinmektedir. Pygeumun BPH için faydalı olduğunu bulan 2012 çalışması, aynı zamanda malign prostat hücrelerine karşı koruyucu olduğunu da göstermiştir.

Daha önceki araştırmalarda da benzer sonuçlar keşfedilmiştir. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Pygeum prostat büyümesini yöneten androjen reseptörlerine etki eder. 

Pygeumun genel olarak BPH riskini en aza indirme yeteneği, prostat kanseri riskini de azaltabilir. BPH, prostat kanseri için tanınan bir risk faktörü olmamasına rağmen, iki durum sıklıkla bir arada bulunmaktadır. 

  • Prostatit semptomlarının giderilmesinde etkili olabilir: Kasık ağrısı, sıklıkla iltihaplı bir prostatın en fazla görülen semptomudur. Diğer semptomlar ise idrar yapmada zorluk, ateş ve titremeyi içerir.  Birçok insanda yaygın olarak görülen diğer belirtiler ise üretral akıntı ve idrarda kandır.

Pygeum, anti-inflamatuar nitelikleri sayesinde prostatit semptomlarının giderilmesinde yardımcı olabilir. Prostatit, prostatta bakteriyel bir enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişebilir. Bu, etkilenen bölgede iltihaplanma ve  immünolojik bir yanıtı tetikler.

Pygeum'un anti-inflamatuar özellikleri, semptomları doğal olarak azaltmaya yardımcı olabilir. Sonuçta, prostatiti olan kişiler bu bitkiyi kullandıktan sonra genellikle kendilerini daha iyi hissederler.

  • Böbrek hastalığı için faydalıdır: Böbrekler, çeşitli hastalıkların sonucunda kanı süzmekte zorlanırlar. Böbrekler vücut sıvılarını işleyemediğinde vücutta kalır ve yaralanmaya yol açar. 

Bunun tipik bir nedeni idrar yolundan böbreğe doğru giden idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Diyabet, hipertansiyon ve maligniteler gibi sistemik rahatsızlıklar da bu nedenlerden bazılarıdır. 

Pygeum kabuğu, mesane enfeksiyonları sebep olduğunda özellikle yardımcı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletilmesinde etkilidir. 

  • Ateşe bağlı ortaya çıkan semptomları azaltır: Ateş birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. En yaygın bilinen ise mikropların neden olduğu sistemik bir enfeksiyondur. Virüsler, bakteriler, mantarlar ve parazitler istila ettiğinde, vücut beyne sinyaller ulaştırır. Sonrasında beyin, bunlardan kurtulmak için ateşi tetikler. Bu nedenle sıtma ve idrar yolu enfeksiyonları ateşe yol açar. Pygeum, ateşi ve ateşle ilgili semptomları azaltmada etkili olabilir. Pygeum takviyeleri ile çocuklarda titreme, nöbetler ve ateşin diğer semptomları giderilebilir.

  • Mide ağrılarına iyi gelir: Pygeum anti-inflamatuar özellikleri sayesinde midedeki ağrı ve karın şişkinliği iltihaptan kaynaklandığında ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir. 

Özellikle karın hastalıkları ve gastrointestinal problemlerin tedavisinde faydalı olabilir. Gastrit bu duruma bir örnektir. Gastrit midenin asit seviyeleri yükselmesine neden olur ve ağrılı ve rahatsız edici olabilir.

Pygeum, asit oluşturan prostaglandinleri engelleyerek mide ağrısını hafifletir. Bu bitki, farmasötik ilaçlar kullanmadan doğal tedavi sağlayabilir.

  • Sıtma belirtilerinin giderilmesinde etkilidir: Yapılan klinik çalışmalar, afrika eriğinin sıtma tedavisinde kullanılabileceğini belirtmektedir. Sıtma belirtilerinden olan şiddetli ateş ve titreme gibi semptomları iyileştirebilir. Ayrıca sıtma ile bağlantılı bağırsak problemlerini tedavisine yardımcı olabilir. Pygeum kabuğu anti-inflamatuar etkisi ile birlikte güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde serbest radikallerin ve parçalayıcı enzimlerin etkisini azaltmayı sağlarç Sıtmada serbest radikaller kırmızı kan hücrelerine saldırır ve onları yok eder. Bu sebeple de sıtma hastalığında pygeumun önemli bir etkiye sahiptir.

Afrika Eriği Nasıl Kullanılır?

Pygeum özü genellikle takviye olarak kullanılır. Kapsül ve tablet şeklindeki pygeum takviyeleri ağızdan alınabilir. Pygeum kabuğu ekstreleri günde 100 mg'lık dozlarda alınır, ancak gerektiğinde 200 mg'a yükseltilebilir. Ekstraktlardaki beta-sitosterol içeren sterollerin içeriği normalde yüzde 14'te standardize edilmiştir. BPH ile ilgili semptomlar, günlük 100 mg standardize ekstrakt alınarak iyileştirilebilir. Afrika eriğinin diğer kullanım alanları ise toz form haline getirilmesi ve çay olarak içilmesidir. Kurutulmuş pygeum kabukları kaynatılarak çay yapılabilir. Toz formda olduklarında su veya herhangi bir sıvı ile seyrelterek alınabilir. 

Afrika Eriğinin Zararları Nedir?

Afrika eriği doğru ve yeterli miktarda tüketildiğinde genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Afrika eriğinin bazı yan etkileri şunlardır.

  • Mide rahatsızlıkları

  • Kabızlık

  • Mide bulantısı

  • İshal

Hamile ve emziren kadınlar tarafından pygeum kullanılmamalıdır. Afrika eriğinin ayrıca çocuklar tarafından da kullanımı önerilmemektedir. 

Pygeum (Afrika Eriği) Nerede Satılır?

Pygeum gıda takviyelerine online marketlerden ve eczanelerden satın alınabilmektedir. 

AlchemLife Prostaquil 30 Kapsül ürünü içeriğinde pygeum bulunmaktadır.

AlchemLife Prostaquil 30 Kapsül ürünü yetişkinler için günde bir defa bol su ile bir kapsül şeklinde tüketilmesi önerilmektedir. 

Afrika Eriği Nasıl Yetiştirilir?

Pygeum, Orta ve Güney Afrika'nın dağlık ormanlarında ve ayrıca Afrika kıyılarındaki adalar yetişir. Bu bitki Kenya, Angola ve Cape Eyaletini kapsayacak şekilde geniş yetişme alanına sahiptir. Pygeum kabuğu Kenya, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Tanzanya, Zaire ve Madagaskar’daki yerel topluluklar tarafından hasat edilir. Aynı zamanda Tanzanya, Etiyopya, Burundi, Ruanda, Malavi ve Nijerya’da da yetişmektedir. Bu ağaç Kamerun'da 1000-2000 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. P. Africana, ormanlık yamaçların ve çayır sınırlarının volkanik topraklarında yetişir. Kamerun'da dağda yetişen her tür, genetik olarak diğerlerinden farklıdır. Pygeum kabuğu, sert kiraz ağacı gibi, bir zamanlar uluslararası ticarete tanıtılmadan önce önemli bir kereste kaynağı olarak kabul edilmiştir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan