Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
“Akşam Yemeğini Ne Kadar Az Yersem O Kadar İyi” mi?
Diyetkolik Diyetisyenim 06.02.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

“Akşam Yemeğini Ne Kadar Az Yersem O Kadar İyi” mi?

Hayatımız boyunca doğru olmadığını bildiğimiz halde inandığımız ve bir türlü kurtulamadığımız pek çok yanlış inancımız vardır.

Akşam Yemeği

Yanlış inançların bir kısmı toplumda süregelen rivayetlerden kaynaklansa da, günümüzde kitle iletişiminden kaynaklanan bilgi kirliliği de hat safhadadır. Medyanın ve online iletişim araçlarının hızı ve ulaştıkları kitle sayısı arttıkça, bilginin bilir kişiler tarafından kontrol edilmesi imkansız hale gelmiştir. Bu nedenle hala eksik bilgiden kaynaklanan pek çok önerme sosyal çevrede konuşulmakta ve bir süre sonra kalıplaşıp kabul görmektedir. Özellikle dengeli beslenme gibi herkesi ilgilendiren birçok konu başlığı da bu bilgi kirliliğinden payını düşeni almaktadır. Bizim bugün ele alacağımız konu ise, dengeli beslenmeyle ilgili belki de en yaygın yanlış düşünce olan akşam yemeğinin atlanması ve 20.00 ’den sonra yenen besinlerin yağ olarak depolandığı düşüncesidir.

Alınan enerji, harcanan enerjiden az ise kişi kilo verir; tersi durumda ise kilo alır.
Dolayısıyla ihtiyaçtan fazla kalori alındığı takdirde, vücut bunu saate bakmadan depo edecektir. Gün içinde diyet adı altında alınması gereken besinler alınmadığında, vücut gece geç saatlerde ihtiyacı karşılamak amacıyla beyne acıkma sinyali gönderir. Böylece açlığın hızlıca giderilmesi için bireyler geç saatlerde tatlı ve abur cubur gibi besinlere yönelir. Kişinin kendini engelleyip aç yattığı durumlarda ise uyumada zorluk çekerek sonraki güne halsiz-hissetmemek-icin-saglikli-beslenme-neden-onemlidir">yorgun başlamasına neden olur. Bu kısır döngü kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak yorar ve süregelen diyetin bozulmasına, hatta enerji alımı için fazla kalorili besinlere yönelmesine neden olur. Bu nedenle öğünleri düzenli tüketmek ve bir öğünde ihtiyacın üstünde tüketim yapmamak kilo vermenin en kalıcı ve uzun süreli çözümüdür. Kısacası suçlu olan akşam yemeği değil, öğünlerin dağılımındaki dengesizlik sonucu ortaya çıkan aşırı açlık durumu ve sonrasında yapılan yanlış tercihlerdir.

İdeal Akşam Yemeği Saati

Akşam yemeği yatmadan 4 saat önce, yani 19.00 gibi bitmiş olmalıdır. Protein ve yağ içeriği yüksek olan etlerin sindirimi uzun sürdüğünden akşam yemeğinde sebze yemeklerini tercih etmekte fayda vardır. Yatmadan 2 saat öncesine kadar da son ara öğün de tüketilmelidir. Meyve ve süt sindirim kolaylığı açısından bu öğünde tüketilmesi tavsiye edilen bir kombinasyondur.

Akşam yemeğini geçiştirmek veya hiç yapmamak, bilinenin aksine size daha fazla kilo kaybettirmez. Metabolizmanın yavaşlamasına, ihtiyaç duyulan besin ögelerinin alınamamasına ve gece geç saatlerde açlık hissine sebep olur. Öğünleri saatinde ve uygun miktarlarda tüketmek kilo kaybının ve en önemlisi sağlıklı yaşamın tek uzun süreli ve kalıcı yoludur. Akşamları doğru zamanda, doğru besinleri yemelisin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir