Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.07.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Akupunktur nedir? Akupunktur ile zayıflama mümkün müdür?

Akupunktur tedavisi yıllardır ağrı kesici olarak kullanılıyor. Peki akupunktur ile zayıflama gerçekten mümkün mü? Yüzyıllardır şifa kaynağı olmuş akupunktur noktaları kilo problemi yaşayanlar için bir umut olabilir mi?

Akupunktur nedir? Akupunktur ile zayıflama mümkün müdür?

Bu yazımızda araştırmaların akupunktur tedavisi için öne sürdüğü görüşleri ve bu görüşlerden çıkarılabilecek sonuçları paylaşacağız. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi, bir şeyin moda olması, herkes tarafından ilgiyle takip ediliyor, uygulanıyor olması o şeyin sağlıklı ve işe yarar olduğu anlamına geliyor.

Akupunktur nedir? 

Akupunktur, Batıda geleneksel Çin tıbbının en popüler uygulamalarından biridir. Latince “akus” batırmak ve “punktura” nokta anlamına gelen iki kelimenin birleşiminden oluşan akupunktur 2.500 yıl önce eski Çin’de ortaya çıkmış ve o günden bugüne gelişmiş, araştırmaların konusu olmuştur.

Akupunktur ne işe yarar?

akupunktur ile zayıflama

Modern zamanda doktorlar bu iğnelerin acıyı hafifletmek için sinir ve kasları uyarmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Uygulama sonuçları da akupunktur tedavisinin baş, sırt, boyun ağrısına ve osteoartritin (kireçlenme) hafiflemesine yardımcı olduğunu düşündürüyor.

Bilim insanları akupunktur tedavisinin sağlayabileceği tüm faydaları ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam ededursun, akupunktur noktaları aracılığıyla zayıflamanın mümkün olup olmadığı hala merak edilen konuların başında.

Akupunktur nasıl yapılır? 

Akupunktur, vücudun belirli stratejik noktalarına süper ince uçlu özel iğneler batırarak uygulanır. Akupunkturun geleneksel uygulayıcıları bu yöntemin vücut enerjisinin akışını yönlendirerek yeniden dengelenmesine yardımcı olabileceğine inanırlar. Günümüzde bu yöntem hem vücudun enerji dengesini sağlamasına yardımcı olmak için, hem de ağrı, halsizlik gibi sorunların ve psikolojik problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla yapılıyor.

“Akupunktur ile zayıflama mümkündür” 

akupunktur noktaları

Akupuntur tedavisini uygulayanların çoğu akupunkturun birçok açıdan kilo kaybını desteklediğini savunuyor. Bunu sindirimi düzenleyerek, insülini dengeleyerek, hormonları düzenleyerek ve metabolizma hızının artmasını sağlayarak yaptığını ileri sürüyorlar.

Bilim insanları ne diyor?

Bilim insanları ise bu konudaki araştırmaların henüz sınırlı ve karışık oluşunu öne sürerek böyle bir iddianın gerçekliğinin şüpheli olduğunu belirtiyor. Ayrıca edinilen bilgileri akupunktur tedavisinin obeziteye yönelik yasal bir tedavi olarak kullanılabileceğini söylemek için yeterli görmediklerini ifade ediyorlar.

Destekleyici bir tedavi: Akupunktur tedavisi

akupunktur tedavisi

Aslında denebilir ki çoğu konuda olduğu gibi kilo verme, bölgesel zayıflama gibi konularda da tek bir yöntemden medet ummak pek de mantıklı değil. Bu noktada akupunktur tedavisini sağlıklı beslenme ve iyi bir egzersiz planının yanında yürütülecek bir tedavi olarak görmek gerekiyor. Doğru şekilde uygulanmış bir akupunktur tedavisi bireylerde iştah azalması, ruh halinde düzelme ve streste azalma gibi olumlu sonuçlar veriyor. Bu etkiler de dolayısıyla zayıflamayı destekliyor. 

Sonuç olarak sağlıklı zayıflama programı, düzenli egzersiz ve kaliteli bir uyku düzeniyle birlikte uygulanan akupunktur tedavisi kilo vermeye yardımcıdır. Ayrıca bölgesel zayıflamaya destekleyici olarak göbek eritme, basen eritme, kalça eritme gibi amaçlarla da kullanılabilmektedir. Ancak tek başına akupunktur kilo vermek için çare değildir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Melike Gündoğdu

Melike Gündoğdu zayiflamada ise yariyor mu

31.07.2018
Yanıtla
Chloe Ays

Chloe Ays Merhaba, Ben 3 ay icerisinde 35 kilo verdim. Fazla kilolar hepimiz derdi ve bu yuzden bir video cekip neler yaptim anlattim. Linkini birakiyorum. Herkese bol sans :) https://youtu.be/JVDzhLqUd94

08.10.2021
Yanıtla