1 haftada 3 kilo nasıl verirsiniz?

Diyet 18.03.2020

Kilo vermek bir süreçtir, zaman alır. Her gün spor salonuna gitmek, öğünlerin kalorisini hesaplamak, yasaklar listesine uymak, diyetin işe yaraması için beklemek, her gün tartılıp küçük kilo farklarına sevinmek. Peki ya en basit diyetlerden biriyle bir haftada 3 kilo verip 2,5 cm incelmek mümkün olsaydı?
 

Kilo vermeye başlamak için hep bir motivasyona ihtiyaç duyarız; tatil zamanı yaklaştığında ya da düğüne giyeceğimiz elbiseye sığmamız gerektiğinde. Ama dedik ya, kilo vermek zaman alır.
Peki ya en basit diyetlerden biriyle bir haftada 3 kilo verip 2,5 cm incelmek mümkün olsaydı. Üstelik 3 ana öğün ve aralardaki atıştırmalıklarla, aç kalmadan...

Denemeye ne dersiniz?

Basit diyet nedir?

Bir haftada hızlı kilo verip incelmek için aç kalmak değil aksine yemek yememiz gerekiyor. Buradaki kilit nokta doğru yemeğin ne olduğu. Basit diyette 3 ana öğünün yanı sıra aralarda bolca meyve ve sebze bulunuyor.

Tüketeceğimiz bol miktardaki protein sayesinde tok hissedeceğiz, meyve ve sebzelerden lif alacağız. Şeker yok ama kafeinsiz olmak şartıyla çay ve kahve serbest.

Plana bağlı kalın

Az yağ, az karbonhidrat, bol miktarda sağlıklı gıda, takip etmesi kolay bir diyet ile hızla kilo vermek mümkün.
Önemli olan diyetin talimatlarına harfiyen uymak. Sonuçları gördükçe plana sadık kalmak için motivasyonu bulabileceksiniz. 
Günlük kaloriyi en azda tutabilmek gerekiyor. Ayrıca kaçamak yapmak da yok.

Kahvaltı

Yulaf, meyve, az yağlı yoğurt ve sağlıklı kahvaltılıkları tercih edebilirsiniz. Hatta hepsini bir araya getirip blenderden geçirerek smoothie olarak da içebilirsiniz.
Bir diğer kahvaltı alternatifi yumurta ve yeşilliklerden hazırlayacağınız bir tabak olabilir. Omlet, çırpılmış yağda veya haşlanmış, yumurtanın her türlüsünü tüketebilirsiniz. Yanına avokadolu tost veya kuşkonmaz ekleyebilirsiniz.
Kahvaltı basit diyetin en önemli öğünü, porsiyonlarınızı sağlam tutun.

Sabah atıştırması

Yiyebildiğiniz kadar taze meyveyi sabah atıştırmasında tüketebilirsiniz. Koca bir tabak meyve salatası, katı meyve sıkacağı veya blenderden geçirilmiş smoothie de seçenekler arasında. Bu ara öğünde muzu tercih ederseniz öğlen yemeğine kadar tok kalmanıza yardımcı olur.
Sabah atıştırmasıyla öğlen yemeği arasında 1 saat olmalı ki vücudunuz yediklerinizi sindirebilsin.

Öğlen yemeği

Koca bir tabak salataya biraz protein ekleyin; tavuk, ton balığı ya da biftek. Salatanıza biraz zeytinyağı ve limon da koyabilirsiniz.
Öğlen yemeğinde kötü yağlardan uzak durmalısınız, makarna ve peynir kullanmayın. Avokado gibi sağlıklı seçenekleri deneyin.
Tam buğdaydan hazırlanmış, bol yeşillik biraz etle yapılmış sağlıklı dürüm de öğlen yemeği için seçenek olabilir.
Çorbayı da öğlen yemeği için aklınızda tutun, ancak içinde karbonhidrat olmadığından emin olun. 

Öğleden sonra atıştırması

Yine meyve, ancak bu defa biraz da çekirdek ekleyebilirsiniz. İlginç gelebilir ama ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi kabuklu yemişler, fındık ve badem gibi kuru yemişler vücudunuza yağ takviyesi yapacaktır. Bu da diyetinizin önemli bir parçası olacak.

Akşam yemeği

Yine kocaman bir salata ancak bu defa yeşilliklerin yanında daha fazla protein, daha büyük tavuk, balık, et parçaları, avokado ile desteklenmiş olmalı.
İkinci alternatif biraz kaliteli karbonhidrat ve protein tabağı hazırlayabilirsiniz; pilav ve tavuk, balık ve yeşillikler, tam buğday makarnası ve kırmızı et gibi örnekleri deneyebilirsiniz.
Balık akşam yemeği için doğru bir seçimdir ancak taze balıkları tercih edin, konserve yerine taze balık tüketmeye çalışın.

İçecekler

Çok ama çok fazla su, en az birkaç litreden bahsediyoruz. Ayrıca bitki çayları, kafeinsiz sade çay ve kahve de içebilirsiniz. 

Yasaklar listesi

Elbette hemen her diyette olduğu gibi yasak listesinde de maddeler tanıdık gelecek: Karbonhidrat, unlu mamuller, beyaz ekmek, makarna, patates.
Şekeri de unutmayalım, hemen her yerde olduğu gibi şeker bu diyette de yasak. Şekerli içecekler de listeye dahil.

KAYNAK

YORUMLAR