Diyetkolik Diyetisyenim 11.09.2017    1 dakikada okunur
0

3 Ve Sonrası Kilo Aldırabilir: İncirin diğer yüzü

İncirin hem meyvesi hem reçeli ağızlara layık, fazlası ise tartılara zarar!

Diyetkolik ekibi olarak biraz önce sohbet ederken konu mevsimde mor haliyle damaklarımızı şenlendiren incire geldi. Hangimiz ne kadar seviyoruz, bir oturuşta kaç tane yiyoruz derken Diyetkolik Diyetisyeni Ezgi Mısırlı bizi uyardı; inciri sevelim ama tadına kanıp fazlasını yemeyelim. Neden mi? Diyetisyenimiz anlatıyor:

1 orta boy incir 48 kalori ve tadının bu kadar tatlı olmasına ne yazık ki aldanmamak gerekiyor. Meyvelerde çoğu zaman porsiyon aşımına dikkat çekiyoruz ancak incir çok daha fazla önem taşıyor çünkü 3 ve daha fazla adette tüketilen incir doğrudan yağ olarak depolanıyor ve kan şekerini hızla yükseltiyor. Peki faydaları yok mu ? Aslında birçok meyveye göre daha fazlası bile var; ancak porsiyonuna dikkat ederek tüketildiğinde!

1-) Taze incir, (özellikle koyu renkli) karoten, lutein, tanin gibi bir çok antioksidan bileşen ve A, E, K gibi bir çok vitamin içerir. Zengin antioksidan, vitamin, mineral içeriği sayesinde vücudu zararlı bileşenlerden korur ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlar.

2-) Kalsiyum ve magnezyumdan zengin olan incir kemik sağlığımızı destekler. Ayrıca yüksek potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde insülin salınımı dengeler.

 3-) İncir kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum mineralinden zengin. Düzenli sebze meyve tüketmeyen, işlenmiş ve sodyum içeriği yüksek besinlerle beslenen kişilerde potasyum eksikliği olabilir.  Burada da incirden her gün 1 adet tüketerek fayda sağlanabilir…

Afiyet olsun:)

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir