Diyetkolik Diyetisyenim 15.03.2019    3 dakikada okunur
3

Beslenme düzeniniz menopoza giriş yaşınızı da etkiliyor!

İşlenmiş şeker yüklü tatlılar kilo almanıza sebep olmakla kalmayıp menopoz yaşınızı öne çekebiliyor.

Menopoz kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron hormonu salınımının yavaşlaması ve zaman içinde tamamen durmasıdır. 12 ay boyunca adet görmeme durumunda yumurtalık fonksiyonlarının tükendiği ve menopoza girildiği kabul edilir.

Menopozun tanımı bu kadar net olsa da belirtileri, etkileri ve sonuçları kadından kadına epey değişkenlik gösteriyor. Menopoza girilen yaş da elbette herkeste farklı oluyor.

Menopoz belirtileri

Menopoza girildiğine işaret eden birçok belirti var. Her kadında bu belirtilerin tamamı görülmediği gibi bazen hiç belirtiye de rastlanmayabiliyor. Sıkça görülen menopoz belirtileri arasında ateş basması, düzensiz adet görme, terleme, vücutta hissedilen değişiklikler, meme ve genital organlarda meydana gelen farklılıklar, sinirlilik, aşırı duygusallık ve depresyon gibi psikolojik problemler, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, iştah artışı, tatlı besinlere daha fazla düşkünlük ve kemik erimesi sayılabilir.

Beslenmenin menopoz yaşına etkisi

Kadınlarda menopozun başladığı yaşın sağlık üzerinde birçok etkisi var. Hem erken hem geç menopozu uzun vadeli bazı sağlık riskleriyle ilişkilendirmek mümkün. Geç menopoz yumurtalık, meme ve endometrial kanserlerle bağlantılı olabilirken, erken menopoz kalp ve kemik hastalıklarıyla, depresyon gibi psikolojik sorunlarla, demansla ve cinsel problemlerle karşılaşma riskini artırıyor.

Menopoza girme yaşınız genetik faktörlere, vücut kitle indeksinize, sigara içip içmemenize ve daha pek çok şeye bağlı. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu etkenlere bir yenisini daha ekledi: beslenme düzeni.

Bu araştırmalara göre yağlı balıklarla bezelye ve yeşil fasulye gibi sağlıklı besinlerden oluşan diyetler menopozu ortalama üç yıl geciktirebiliyor. Beslenme programında basit karbonhidrat ve eklenmiş şeker içeriği yüksek gıdalara yer verenler ise ortalamadan yaklaşık bir buçuk yıl önce menopoza giriyor.

Menopoz sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Fiziksel aktiviteyi artırmak menopoz sürecinde yapılması en mantıklı olan şeylerin başında geliyor. Egzersizin hayatınıza kattığı tüm diğer olumlu etkilerin yanı sıra bu dönemde daha fazla hareket etmeniz kilo dengenizin korunmasını, sıcak basmalarınızın ve kemik erimesi riskinin azalmasını sağlayacak. Bu konuda "Kemik erimesine çare süt mü? Kalsiyum ve osteoporoz ilişkisini inceledik" başlıklı yazımıza da bakmayı unutmayın.

Bu dönemde işlenmiş şeker içeren tatlılar yerine olabildiğince meyvelere yönelmelisiniz. Bu sayede menopoza girdikten sonra kilo alanlar kervanına katılmayacak ve kanınızdaki şeker dalgalanmalarının önüne geçerek ani açlık ve tatlı krizleri yaşamayacaksınız.

Her zaman uygulanmasını tavsiye ettiğimiz bir başka beslenme önerisi de yine menopoz döneminde daha önemli hale geliyor: yağlı ve glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçınmak ve kabak, muz gibi lif oranı yüksek besinlere diyette daha fazla yer vermek.

Menopoz sürecinde sigaradan uzak durmak, alkolü mümkün olduğunca aza indirmek de kesinlikle yerinde kararlar olacaktır. Son olarak menopozla birlikte meydana gelebilecek kemik kayıplarının önüne geçmek için bir doktora danışarak kalsiyum ve D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Kaynak

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir