Diyetkolik Diyetisyenim 04.01.2019    3 dakikada okunur
2

Bu besinler saç sağlığına iyi geliyor

Güçlü saçlar için diyetinizde C vitamini açısından zengin besinlere yer vermeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını almamak ya da protein, vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitleri açısından yetersiz bir beslenme programı uygulamak saç sağlığını doğrudan olumsuz etkiliyor. Eğer saçlarınız çok kolay kırılıyor ya da çok dökülüyorsa, mat bir görünüme sahipse diyetinize katacağınız bazı besinler önemli bir farklılık yaratabilir.

Saçlar en hızlı 15-30 yaş aralığında uzuyor ve bu uzama 40 yaşından sonra yavaşlamaya başlıyor. Eğer saçlarınızın uzama hızından memnun değilseniz beslenmenizde protein; demir, çinko, selenyum ve magnezyum mineralleri; B6, B12 ve D vitaminleri ile Omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinlere yer vermelisiniz.

Kuruyemiş

Günlük almanız gereken kalori miktarını alırken sağlıklı yağları da beslenme düzeninize dahil etmeniz kalp ve kas sağlığınızı olumlu etkilemekle kalmıyor. Kozmetik Dermatoloji Dergisi’nin 2015 yılının ocak ayında yaptığı bir çalışma Omega-3 ve Omega-6 esansiyel yağ asitlerinin saç dökülmesini azalttığını ve saç sağlığını güçlendirmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Buna göre badem, ceviz gibi kuruyemişler ve Hindistan cevizi yağı gibi doymamış yağ asitleri cildi yumuşatıyor, parlak görünmesini sağlıyor ve saçı nemlendiriyor. Kuruyemişler ve yağlı tohumlar ayrıca B vitaminleri, çinko, antioksidan ve E vitamini bakımından da oldukça zengin. Bu özellikleri sayesinde hücre sağlığını güçlendiriyor, bağışıklığı ve saç yapısını güçlendiriyorlar.

Somon

Somon saç folikülünün etrafındaki yağ tabakasını kalınlaştırmak ve saçları güçlendirmek için gerekli olan protein, D vitamini, Omega-3 yağ asitleri ve saç sağlığını olumlu etkileyen bileşenleri sağlıyor. Somonun yanı sıra ringa balığı, ton balığı ve sardalya da benzer içeriğe sahip balıklar arasında yer alıyor.

İstiridye

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre demir eksikliği (demir anemisi) dünya nüfusunun %80’ini etkileyen bir sağlık sorunu. Anemi özellikle doğurganlık dönemindeki kadınlarda yaygın olarak görülüyor. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve yumurta sarısı demir kaynakları arasında bulunuyor. İstiridye ise hem çinkoyu hem de demiri yüksek oranda içermesiyle diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Bu özellikleri sayesinde saç dökülmelerini azaltıyor ve saç sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

Ispanak

Saçların incelmesinin önüne geçen demirin en önemli kaynaklarından biri de ıspanak. Bu faydalı sebze demir mineralinin yanı sıra folat ile A ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin. C vitamini eksikliği nadir olarak görülse de güçlü saçlar ve kolajen üretimi için ihtiyaç duyulan C vitamininin alınması gerekiyor.

Sığır eti

Sığır eti saçın kalınlaşmasını ve daha sağlıklı hale gelmesini sağlayan demir mineraliyle dolu besinler arasında yer alıyor. Ancak kolesterolünüz varsa et tüketiminizde temkinli olmalısınız.

Patates

İster fırında, ister kızarmış, ister haşlanmış olsun, patates sebum üretimine yardımcı olan ve saç uzamasını hızlandıran A vitaminleri ile B vitaminini içeriyor. Biz elbette haşlanmış ya da fırında pişirilmiş patatesi tercih etmenizi öneriyoruz.

Yumurta

Yumurta en iyi protein kaynaklarından biri. Saç köklerini besleyen biotin vitaminini içeren bu besinin aynı zamanda D vitamini açısından da oldukça zengin olduğunu söylemek mümkün. Bu özelliklerinden dolayı yumurta saçların uzamasına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda vücut gelişimi için de çok yararlı.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra, saç dökülmesinin ve saç sağlığınıza ilişkin ani değişikliklerin kimi zaman bir iç hastalığın habercisi de olabileceğini unutmayın. Tiroid problemleri, karaciğer sorunları, lupus gibi otoimmün hastalıkları saç sağlığını olumsuz etkileyebildiği gibi doğum yapmak, yoğun iş hayatı ve diğer stres faktörleri de saç dökülmesini hızlandırabilir. Elbette tüm bu tetikleyici unsurlar çeşitli tedavi yöntemlerini gerektirebilir.

Kaynak

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir