Diyetkolik Diyetisyenim 16.04.2019    2 dakikada okunur
3

Buzdolabında saklanmamalıymış! Ekmek hakkında doğru bildiğimiz 4 yanlış

Diyetteki yeri, çeşitleri ve saklama koşullarıyla ilgili bu bilgiler sizi şaşırtabilir!

Ekmek konusu açıldığında herkesin bir fikri vardır. Her ağızdan bir ses çıkar, herkes duyduklarını, kendisine mantıklı geleni anlatır durur. Peki biz neye inanacağız? 

1-Diyet yaparken ekmekten uzak durmak şart değil

Sanıldığının aksine diyet yaparken ekmeği hayatınızdan çıkarmanız gerekmiyor. Hatta doğru ekmek çeşitlerini tercih ettiğinizde diyetinizi baltalamak bir yana size destek oluyor. Tam tahıllı ekmek çeşitlerinin glisemik indeksi düşük ve lif içeriği yüksek olduğundan uzun süre tok kalmanızı sağlayarak daha az kalori almanıza yardımcı oluyor. “Diyetten ekmeği çıkarmak zayıflatır mı?” başlıklı içeriğimize göz atarak hangi ekmek çeşitlerinin daha sağlıklı olduğunu ve diyet ile ekmek arasındaki ilişkiyi öğrenebilirsiniz.

2-Bazı durumlarda beyaz ekmeği tercih etmek gerekebilir

Normal şartlarda tüketimini önermesek de bazı durumlar var ki miktarına dikkat etmek koşuluyla kişiyi beyaz ekmeğe itebiliyor. Kepekli ekmeklerde beyaz ekmekte çok az miktarda bulunan ve iyi bir lif kaynağı olan buğday kepeği yüksek miktarda bulunuyor. İçeriğindeki lifler ve diğer bazı bileşikler demir gibi minerallerin emilimini güçleştirdiğinden, demir eksikliğine sahip olan kişilerin kepek içeren ekmek çeşitlerinden uzak durmaları söyleniyor. Yani eğer demir eksikliğiniz varsa hangi seviyede olduğunu göz önüne alarak bu ekmek çeşidinden uzak durmanız, beyaz ekmeğe yönelmeniz gerekebilir.  

3-Çavdar ekmekleri gerçekten çavdardan yapılmayabiliyor

Gıda terörünün günbegün artması elbette ekmek sektörünü de etkiledi. Çavdar ekmeği sandığınız ekmeklerin bir kısmı ne yazık ki az miktarda çavdarla tatlandırılmış buğday ekmekleri. Bu yüzden ekmek satın aldığınız yerin güvenilir olduğundan emin olmaya ve etiket okuma alışkanlığını kazanmaya çalışmalısınız. Zaten etiket okumaya başladığınızda ekmek çeşitlerinin birçoğunda bu durumla karşı karşıya olduğunuzu fark edeceksiniz.

4-Ekmeği buzdolabında saklamak pek de mantıklı değil

Buzdolabı besinleri taze tutmanız için harika bir yer olsa da aynı şey ekmek söz konusu olduğunda pek de geçerli değil. Çünkü buzdolabında düşük ısıda bekletilen ve çıkartılıp tekrar buzdolabına konan ekmekler aslında daha hızlı bayatlıyor. Ekmeği muhafaza etmek için hava geçirmeyen eko saklama kaplarını tercih edebilirsiniz. Tazeliği garanti etmenin en iyi yoluysa ekmeğinizi parçalara bölerek dondurucuda saklamanız ve her seferinde kullanacağınız kadarını dondurucudan çıkarmanız.

Kaynak

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir