D Vitamini Eksikliği

Diyet 11.06.2018

D vitamini eksikliğine her geçen gün daha fazla rastlıyoruz. Öyleyse bu konuda bilinçlenmemiz, durumun sebeplerini ve nasıl önlenebileceğini öğrenmemiz şart!
 

Kendini sebepsiz yere yorgun ve mutsuz hissediyorsan... Yapmak istediğin şeyler için enerjini toplamakta zorlanıyorsan... Tüm bu halsizlik durumuna, kas ağrılarına zaman zaman baş ağrıların eşlik ediyorsa... Ve her şeyi doğru yaptığın zamanlarda bile bir türlü kilo veremiyorsan... Belki de temel sorun vücudundaki D vitamini eksikliğidir!

Tek bir vitaminin eksikliği bunca belirtiye sebep olabilir mi diye şaşırma... Çünkü D vitamini eksikliği gündelik aktivitelerimizi etkileyecek boyutta yorgunluk, halsizlik vb. etkilere sebep olur. Eğer sen de uzun zamandır kendinde bu belirtileri gözlemliyorsan vücudundaki D vitamini seviyesini ölçtürmeli, sonuca göre gerekirse takviye kullanmalısın.

DOĞAL YOLLARDAN D VİTAMİNİ ALIMI

D vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve vücudumuzun bu vitamini kendiliğinden üretmesi için iki doğal yol bulunur. Bu yolların ilki beslenme, ikincisi ise güneş ışığıdır.

D vitamininin bulunduğu besinler arasında yağlı balıklar, somon, istiridye, yumurta, mantar, süt ve süt ürünleri ile karaciğer sayılabilir. Bazı ürünler ise D vitamini açısından zenginleştirilerek satışa sunulmaktadır.

D vitamini sentezlenebilmesi için yüksek faktörlerde güneş koruyucu krem kullanılmadan cildin direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalması gerekir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

D vitamini eksikliğinin en belirgin belirtileri şunlardır: depresif mod, halsizlik, kas zayıflığı, kemik ve eklem ağrıları, baş ağrısı, dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, kilo alma ya da kilo verememe, sindirim problemleri.

Eğer sen de vücudunda D vitamini eksikliği olduğundan şüpheleniyorsan bir süre bu belirtilerin olup olmadığını kendinde gözlemledikten sonra bir doktora danışman en doğrusu olacaktır.

YORUMLAR