Doktorlar şifayı kaptığında bu 13 besine sarılıyor

Diyet 10.12.2018

Bağışıklığınız düştüğünde ve hastalık belirtileri baş gösterdiğinde bu besinlere mutfağınızda yer açmanız gerek!
 

Hasta olduğunuzda vücudunuz mikroplara karşı savaşmak için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve beslenme şekliniz en etkili silahlardan bir tanesi haline gelir. Doğru besinler bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu desteği sağlarken aynı zamanda hastalığın rahatsız edici semptomlarının yok olmasına da yardımcı olur ve daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayabilir. 

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri “Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda çok iddialı!” başlıklı içeriğimizde daha önce anlatmıştık. Bugünse bağışıklık sistemimiz zayıfladığında ve hastalığa yakalandığımızda yardım almamız gereken 13 besini anlatacağız. Üstelik bu besinler hastalık durumlarında doktorların kendileri tarafından da tercih ediliyor!

Soğan

Lezzetli yemeklerin vazgeçilmezi olan soğan antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahip bir antioksidan olan kuersetini içeriyor. Bu özelliğinden ötürü de hasta olduğunuzda semptomların hafifletilmesinde ve vücuttaki iltihaplanmanın azaltılmasında etki gösteriyor.

Sarımsak 

Bu güçlü besin soğuk algınlığıyla mücadelede yardımcı, ayrıca antibiyotik özelliği gösteren ve güçlü bir antioksidan olan allisin maddesini içeriyor. Advances in Therapy’de yayımlanan bir çalışmaya göre de sarımsak takviyesi alan kişilerin almayanlara kıyasla 4 ay boyunca daha az soğuk algınlığı yaşadığı ortaya kondu. Sarımsaktan maksimum şekilde fayda alabilmek ve bileşiği aktive edebilmek için kullanılabilir hale getirdikten sonra birkaç dakika bekletmelisiniz.

Tavuk çorbası

Çoğumuzun en sevdiği çorbalardan olan, özellikle de kış aylarının olmazsa olmazı tavuk çorbası Chest Journal’da yayımlanan bir çalışmaya göre üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha kısa sürede atlatılmasına yardımcı oluyor. Tavuk çorbasındaki  bazı bileşenlerin kombinasyonu vücutta enflamasyona neden olabilen beyaz kan hücrelerinin aktif hale gelmesini engelleyebiliyor. Ancak konserve ya da hazır çorbalardan uzak durmanızı, bunların yerine çorbanızı evde yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Bal

Doğal bir tatlandırıcı olan bal öksürüğün tedavisinde oldukça etkili. Ayrıca bitki çaylarına  ilave edildiğinde bu çayların antioksidan kapasitelerini yükselttiği de biliniyor.

Çilek

Çilek zaten tam bir antioksidan deposu olmasıyla tanınıyor. Antioksidan özellik gösteren en iyi 20 besin arasında yer alan bu meyve sahip olduğu C vitamini sayesinde soğuk algınlığının atlatılmasında ve boğaz ağrılarının hafifletilmesinde pozitif rol oynuyor.

Havuç

Havuç ve turuncu renkli besinler beta-karoten içeriyorlar ve vücudunuz bu bileşiği bağışıklık sisteminizin yapı taşı olan A vitaminine dönüştürüyor. Bu ise elbette vücudunuzun soğuk algınlığı ve griple savaşmasına destek oluyor.

Mantar

Yaz aylarında güneş ışığı sayesinde aldığımız D vitaminini kış aylarında karşılamak ne yazık ki oldukça zor olabiliyor. Mantar bu noktada D vitamini eksikliğinin giderilmesine yardımcı oluyor ve böylece bağışıklık sisteminde oluşabilecek zayıflıklara karşı savaşıyor. Mantar hakkında daha önce yayınladığımız "Diyet dostu mantar nasıl seçilir, nasıl pişirilir?" başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Biber

Yapılan araştırmalara göre soğuk havanın olumsuz etkilediği bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir yolu da C vitamini açısından zengin olan besinlere ağırlık vermekten geçiyor. Yaklaşık bir bardak doğranmış biber portakaldan daha fazla C vitamini içeriyor. Bu yüzden kış aylarında beslenmenizde bibere bol bol yermeyi ihmal etmemelisiniz. 

Yeşil çay

Sıcak bir içeceğin soğuk algınlığı, burun akıntısı, öksürük, hapşırık, boğaz ağrısı ve titreme gibi soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesinde etkili olduğu Rhinology dergisince yapılan bir çalışmayla da kanıtlandı. Gerçekten de sıvı alımı hastalık dönemlerinde çok daha önemli hale geliyor. Yeşil çay da sıcak içecek tercihlerinin en iyilerinden. Antioksidan özelliğe sahip kateşin bileşenlerini ve bir aminoasit olan teanin maddesini içeren yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendiren bu iki bileşiğin de etkisiyle hastalıklara karşı ciddi ölçüde etki gösteriyor. Ancak hamilelerin, emziren annelerin ve tansiyon hastalarının beslenme düzenlerinde yeşil çaya yer vermemeleri gerektiğini önemle hatırlatalım. 

Acı sos

Acı sosların hasta olmadığınız zamanlarda bile sinüslerinizi temizlediğini hissedebilirsiniz. Araştırmalar da acı biberdeki kapsaisin maddesinin antienflamatuar etkisi sayesinde tıkanıklık, hapşırma gibi alerjik fonksiyonlara iyi geldiğini ortaya koyuyor. Acı biber ayrıca çok iyi bir C vitamini kaynağı ve ağrıların azaltılmasında oldukça etkili.

Zencefil

Bulantı karşıtı özelliğiyle bilinen zencefil de antienflamatuar etkiye sahip olan ve gingerol olarak bilinen bileşikleri içeriyor. Zencefilli tariflerden özellikle boğaz ağrılarınızın hafiflemesi için yardım alabilirsiniz. 

Yoğurt

Yoğurt gibi probiyotik içeren fermente süt ürünleri bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin sayısının artmasını sağlayarak bağışıklığı güçlendiriyor. 2017 yılında yapılan bir çalışma da düzenli yoğurt tüketen kişilerin vücutlarındaki enfekte hücreleri yok etmekle görevli olan T hücrelerinin aktivitesinin arttığını tespit etti. 

Zerdeçal

Zerdeçal kurkumin adı verilen aktif bileşik ile antienflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip bir besin. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında ve hastalıkların saldırısına uğradığında vücudunuzdaki oksidatif stres artıyor. Bu durum mikropların neden olduğu hasara ek daha fazla hasarın oluşmasına neden oluyor. Zerdeçalsa oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Kaynak

YORUMLAR