Duygularını Bastırmak İçin Yiyor Olabilirsin!

Diyet 09.06.2017

Gün içinde, iş yerindeyken kısa süreli molalarında, bilgisayar başında yoğun çalışırken kendini sürekli bir şeyler yerken mi buluyorsun?
 

Öyleyse durup kendinizi sorgulamanın vakti geldi. Çünkü aslında tok olduğun zamanlarda bir şeyler atıştırma ihtiyacının altında yatan sebepler fizyolojik olmayabilir.

Peki neler olabilir?

Çok yoğun çalışmalarının arasına koyduğun bir şeyler atıştırma seansları, yoğunluğun arasında kendini dinlendirebildiğin boşluklar halini alıyor olabilir.  Sonrasında mola demek yemek yemek demek oluyor ve hiç aç olmasan bile ihtiyaç duyuyorsun.

Ya da çok stresli bir toplantıdan çıktın ve sakinleşmek istiyorsun. Bir kaç kere sakinleşmek için tatlı gibi kısa süre olsa bile seni mutlu eden besinlere yöneldiğinde yine her stresi tatlıyla ilişkilendiriyorsun.

Tüm bunlar duygusal açlık oluşturan sebepler. Ve kendinde bu sorunu tespit etmen çözümün başlangıcı olacaktır.

Nasıl mı?

Gelin bakalım:

Yeme dürtünü tetikleyen faktörü bul.

Yukarıda belirttiğim gibi stresliyken mi, dinlenmek için mi tüketimlerin arttı? Bunu fark etmen artık öyle anlarda yemek yemeni engellemene yardımcı olacaktır.

Dur ve düşün 

Elin koca bir dilim çikolataya ya da çikolatalı pastaya gittiğinde onu yemeden önce bir düşün. Gerçekten o pastaya vücudunun ihtiyacı var mı, onu yedikten sonra gerçekten mutlu olacak mısın? Bu soruları dürüstçe cevapla ve yiyip yemeyeceğine karar ver.

Egzersiz yap

Yemek yediğinde anlık olarak rahatlıyor olabilirsin. Ancak buna eş değer başka bir yol daha var; egzersiz yapmak. Araştırmalar egzersiz yapmanın da mutluluk hormonu salgıladığını söylüyor. Neden fazla kalori almak yerine kalori harcayıp daha sağlıklı olmayasın?

YORUMLAR