Egzersiz, uyku kalitesi ve stres üçlüsünü hep birlikte iyileştirmek sizin elinizde!

Diyet 29.11.2019

Hareket miktarını artırmak depresyon ve kötü ruh haliyle savaşmada en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Gün içinde 15 dakika koşmanın veya bir saat boyunca yürümenin majör depresyon riskini yaklaşık %26 oranında azalttığını biliyor muydunuz?
 

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alan sağlıklı beslenme, egzersiz, iyi ruh hali ve kaliteli uyku adeta bir yapbozun parçaları gibiler. Dengeli ve düzgün beslenmek uyku kalitesini iyileştirirken, kaliteli uyku da iyi bir ruh halini destekliyor. Benzer şekilde egzersiz yapmak ruh sağlığına iyi gelirken, iyi bir ruh sağlığı da uyku kalitesini artırıyor. Sağlığımıza ilişkin tüm bu faktörler adeta “Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için” der gibiler! 

Sağlıklı beslenmenin önemine ve yollarına defalarca değindiğimiz için bu kez egzersiz, ruh sağlığı ve uyku kalitesi arasındaki ilişki ile bu ilişkiyi nasıl sağlıklı bir şekilde kontrol altında tutabileceğimizden bahsedelim. 

Düzenli egzersizin vücutta yüzlerce mükemmel etki gösterdiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat bunun yanı sıra hareket etmenin stres, depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer olumsuz ruhsal durumlarla baş etme konusunda da en etkili çözümlerden biri olduğunu duymuş muydunuz? Kesinlikle öyle! Egzersiz kas kütlenizi artırmakla, fiziksel sağlığınıza iyi gelmekle ve duruşunuzu düzeltmekle kalmıyor. Bu muazzam etkilerin yanında aynı zamanda stres seviyenizi ciddi ölçüde azaltıyor, uyku kalitenizi artırıyor, hafızanızı güçlendiriyor ve daha rahat, daha pozitif hissetmenizi sağlayarak genel ruh durumunuzu olumlu etkiliyor. Üstelik uzmanların ortaya koyduğu bu olumlu etkilerden yararlanmak için sporcu olmanıza da gerek yok! Araştırmalar mütevazı egzersiz miktarlarının bile önemli derecede fark yarattığını gösteriyor. 

Sağlığınızı kontrol altında tutmanın yolu ne?

Birbiriyle doğrudan ilişkili olan egzersiz, uyku kalitesi ve stres üçlüsünü takip etmenin ve sağlıklı sınırlara çekmenin, daha sonra ise giderek daha iyi hale gelmelerini sağlamanın akılcı yolu olarak akıllı saatlerin içinde özellikleriyle bir adım öne çıkan Huawei Watch GT 2 dikkat çekmeyi başarıyor. 

Bu cihaz sayesinde gün içinde ne kadar hareket ettiğinizi, kaç adım attığınızı, koşu, bisiklet, yürüyüş, yüzme gibi 15 farklı egzersiz çeşidinden hangisini yapıyorsanız bu egzersizlere özel olarak ne gibi sonuçlar aldığınızı ayrıntılı analizler sayesinde her an takip edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra egzersiz sırasında ve diğer tüm anlarda nabız ölçümü yaparak, diğer bulguların da ışığında stres seviyenizi ortaya koyuyor. Uyku takibi konusunda da iddialı olan Huawei Watch GT 2, ne kadar uyuduğunuz bilgisinin yanında uykunuzun kalitesine; hafif, derin uyku ya da REM uykusu sürelerine ilişkin de sizi bilgilendiriyor ve uyku verilerinizi göz önüne alarak puanlama yapıyor. 

Egzersizin ruh sağlığı ve uyku kalitesi üzerindeki etkileri

Yapılan çalışmalar egzersizin depresyonu, antidepresan ilaçlar kadar etkili bir biçimde, ancak yan etkileri olmadan tedavi edebileceğini ortaya koyuyor. Öyle ki yapılan bir araştırmada günde 15 dakika koşmanın veya bir saat boyunca yürümenin majör depresyon riskini yaklaşık %26 oranında azalttığı görülmüş. Özetle, hareket etmek ve adım sayısını artırmak depresyon ve kötü ruh haliyle savaşmada en etkili yöntemler arasında yer alıyor! 

Egzersiz ruh halini olumlu etkilediği gibi benzer şekilde stres faktörü de vücutta egzersiz etkilerinin tam tersinin gözlemlenmesine yol açıyor. Şöyle bir düşünün… Stresli olduğunuzda yüzünüz, boynunuz ve omuzlarınızdaki kaslarınız nasıl da gergin oluyor. Stres sırt ve boyun ağrılarını beraberinde getirdiği gibi uykusuzluk, mide sorunları, karın ağrısı, ishal veya sık idrara çıkma gibi pek çok sağlık sorununa da zemin hazırlıyor. Tüm bu fiziksel semptomlar ise daha fazla strese yol açarak ruh sağlığınız ve vücut sağlığınız arasında kısır bir döngüye sebep olabiliyor. İşte egzersiz tam olarak bu döngüyü kırmaya yarıyor!

Bahsettiğimiz üçlünün önemli bir parçası olan uyku da egzersizden ve dolayısıyla stres seviyesinden direkt olarak etkileniyor. Gün içinde hareket miktarının ve yapılan egzersizlerin uyku problemi olan kişilerin uyku süresinde ve kalitesinde artış sağladığı bilinen bir gerçek. 

Tüm bu sebeplerden ötürü egzersiz, uyku kalitesi ve stres üçlüsü birbirini aşağı da çekebilir, yukarı da! Bu, aslında tamamen sizin elinizde. Huawei Watch GT 2 sayesinde her birine ilişkin ayrıntılı ölçüm ve analizlere ulaşarak var olan durumunuzu öğrenebilir, hemen ardından harekete geçerek daha iyi ölçümlere sahip olmak için bir adım atabilirsiniz! Tüm özellikleri açık durumdayken ve saatiniz telefonunuza bağlı iken yaklaşık 2 hafta kadar giden, özelliklerinin bazılarını kıstığınızda ise 1 aya kadar çıkan pil ömrü ile Huawei Watch GT 2 sizi yarı yolda bırakmayacak, her zaman bir adım daha ileri gitmeniz için en büyük destekçiniz olacak! Bu sayede #hiççıkarma’k istemeyeceksiniz :) #hiççıkarma

YORUMLAR