Diyetkolik Diyetisyenim 11.12.2020    3 dakikada okunur
0

Film keyfinize ortak olacak sağlıklı bir atıştırmalık: Guacamole

Hafta sonu global sorunlardan arınıp evde film keyfi yapmayı planladıysanız size sağlıklı bir atıştırmalık tavsiye ediyoruz.

Guacamole, yeşil altın olarak tabir edilen avokado ile kolayca hazırlayabileceğiniz sağlıklı bir sos. Üstelik avokadonun tadını sevmiyorsanız da tüketebileceğiniz damak tadınıza göre bir tarif sunuyoruz. Çünkü avokadonun içerisinde bulunan yağ içeriği “iyi yağlar” olarak gösterilen gruba dahil. Dolaşım sisteminin sağlıklı olması ve iltihapların azaltılmasında çok faydalı olan Omega 3 grubunda ve yüksek miktarda yağ asidi de içeriyor. Ayrıca avokado biyolojik değeri son derece yüksek olan karotenoid, tokoferol ve beta-sito sterol gibi maddelerin yanı sıra üst seviyelerde E, C, B9 ve K1 vitaminleri ile çinko, selenyum ve potasyum gibi önemli mineral içeriğine sahip. Tüm bu bileşenler bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olurken, kalp ve damar hastalıkları, kısırlık, katarakt ve diğer göz sorunları ve daha pek çok rahatsızlık ile mücadelede son derece etkili gösteriliyor.

Önereceğimiz bu keyifli atıştırmalığın sağlığınıza bir hayli fayda sağlayacağına ve hafif kalori oranı, enfes tadı ile film keyfinizin de vazgeçilmezi olacağına emin olabilirsiniz. Azteklerden gelen bu efsanevi tadın Meksika ve diğer tüm topraklarda bu güne kadar binlerce çeşidi var. Guacamolenin Diyetkolikçesine bir göz atın istedik.

Evde guacamole yapılışı

Öncelikle sos için gerekli malzemeleri liste şeklinde sunalım;

  • 2 adet avokado,
  • 1 adet ince doğranmış küçük soğan,
  • 1 diş kıyılmış sarımsak,
  • 1 adet doğranmış domates,
  • 1 adet suyu sıkılmış misket limonu,
  • Birer tutam karabiber ve tuz.

Guacamole nasıl hazırlanır?

Guacamole yapmak için olgunlaşmış bir avokadoyu püre haline getirin ve limon suyu ile ince doğranmış küçük soğanı püreye ekleyin. Ardından karışıma, domates ve sarımsağı da ekleyin. Son olarak tuz ve karabiberi serpip karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz sosunuza eşlik edecek olan atıştırmalıkları da sağlıklı olanlarından seçmeniz gerekiyor. Bunun için önerimiz sosunuzu ekmek ya da cips yerine havuç, kereviz sapı, rezene ya da salatalıkla tüketmeniz olacaktır.

Ortalama bir porsiyon Guacamole yaklaşık olarak 78 kcal’dir. Afiyet Olsun. 

Guacamole ipucu: Olgun avokado kullanmak

Mükemmel guacamole yapmanın püf noktası, doğru miktarda olgunluğu olan avokadoları kullanmaktır. Avokadonun dışına hafifçe bastırarak olgunluğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer yeterince yumuşak değilse, avokado henüz olgunlaşmamıştır ve tadı güzel olmayacaktır. Birazcık yumuşak ise, avokado olgunlaşmıştır. Çok fazla yumuşaksa, avokado geçmişte olgunlaşmış olabilir ve tadı yeterince iyi olmayabilir. Bu durumda kullanmadan önce avokadonuzu test edin.

Avokadoyu kesmenin en iyi yolu

Bir avokadoyu dilimlemek için keskin bir bıçakla uzunlamasına ikiye bölün ve kenarlarını bükün. Bir tarafta çukur olacak. Avokadonuzu ikiye ayırmak için aşağıdaki yöntemlerden birini yapabilirsiniz:

1. Yöntem: Bıçağın çukura sıkışması için bıçakla çukura hafifçe vurun. Çukuru yerinden çıkarmak için bıçağınızı hafifçe döndürün ve çıkarmak için kaldırın. Bu yöntemi kullanırsanız, devam etmeden önce elinizi kalın bir mutfak havlusu ile koruyun.

2. Yöntem: Çukurun daha fazlasını açığa çıkararak çukurun kenarını tekrar ikiye bölün. Çukuru çıkarmak için parmaklarınızdan veya bir kaşıktan yardım alın.

Çukur çıkarıldıktan sonra, avokadoyu kabuğun içinde parçalara ayırın ve bir kaşıkla dışarı çıkartın.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir