Florid nedir? Yalnız dişler için mi gereklidir?

İyi Beslenme 25.11.2016

 

Flor, diş ve kemik sağlığının temelini oluşturan bir tür maddedir. Diş çürümeleri, kemik erimesi, kemikte kırılmalar, flor ne kadar çoksa o kadar az olur. Büyüme ve gelişmede bir gereklilik taşımayan floru, çocukların günlük 1-2 mg, yetişkinlerin ise 2-3 mg kadar alması yeterlidir.

Flor kaynakları nelerdir?

Çay ve deniz ürünleri en sağlam flor kaynaklarıdır. Özellikle somon balığında yoğun bir şekilde flor bulunur. Ayrıca tavukta da florürün önemli miktarda olduğu bilinir. Vücutta bulunan toplam florür, her ne kadar kemik ve dişlere dağılmış olsa da çürükler bazı hastalıklara yol açtığından büyük önem taşır.

Flor eksikliğinde ne olur?

Florün yetersizliği dişleri zayıflatır ve çürümeye hız katar. Ayrıca diş sararması ve diş minesinin tahribi de bu maddenin eksikliğinde ortaya çıkar.

Flor vücutta nasıl görev yapar?

Florün emildiği yer mide ve ince bağırsaktır. Dolaşımdaki florür kemikte birikmez, burada en çok kalsiyum ve fosfattan oluşan maddeler bulunur. Florür, bu maddelerin içinde bulunan iyonlarla yer değiştirir ve yoğunluğu artırır. Florürün hızlı ve küçük bir molekül olması bu durumu sağlar. Bu şekilde işlev kazanan flor, dişleri parlatır ve kemik minerallerini dengede tutar.

YORUMLAR