Gerçekten mümkün mü? Bölgesel zayıflama nedir, nasıl olur?

Diyet 17.07.2018

Bölgesel zayıflama ve bölgesel zayıflama yöntemleri neredeyse herkesin ortak ilgi alanı. Bölgesel zayıflama diyetlerine ve hareketlerine mahkum olmak oldukça can sıkıcı olsa da, aslında her zaman olduğu gibi sağlıklı beslenmenin temel alındığı bir diyet listesiyle ve elbette bölgesel egzersizlerle hedefinize ulaşabilirsiniz.
 

Bölgesel zayıflama çoğu kişi için büyük bir dert. Vücutta dengeli bir şekilde dağılmayan kiloların sinirlerimizi bozması kadar doğal bir şey yok elbette. Bu durumdan kurtulmanın yolu beslenme alışkanlıklarını değiştirmekten geçse de, bölgesel zayıflama için bu tek başına yeterli değil. Hem sağlıklı beslenme alışkanlıkları esas alınarak hazırlanmış bir diyet listesini takip etmek hem bölgesel zayıflama hareketlerini yapmak hem de bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Şimdi "Bölgesel zayıflama nasıl olur?" sorusunun cevabına bakalım...

Bölgesel zayıflama yöntemleri

Bölgesel zayıflama yöntemlerinden en önemlisi vücut tipine uygun beslenmek ve kiloların toplandığı bölgeye yönelik bölgesel zayıflama hareketlerini düzenli şekilde yapmak.

Öncelikle, sağlıklı beslenmek sadece bölgesel zayıflama isteyenler için değil, zayıflama hedefi olan herkes için geçerli olan ilk kural. Sağlıklı beslenme konusuna dahil olan pek çok unsur bulunuyor. Günlük almanız gereken kalori miktarını almak, bu miktarın çok altında kalmamak ya da üstüne çıkmamak; kalori miktarı kadar bu kalorileri aldığınız besinlerin protein, karbonhidrat ve vitamin değerleri dengesini de gözetmek; gün içinde en az 2.5 litre su içmek; aşırı yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmak bu unsurların başında geliyor. Tüm bunlar gözetilerek hazırlanan bir diyet listesi bu yolda atılacak en doğru ilk adımdır diyebiliriz.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına uygun, aç bırakmayı değil, sağlıklı bir şekilde doymayı hedefleyen bir diyet listesinin dışında, göbek ve besen bölgesi için yapabileceğiniz bölgesel zayıflama ipuçlarına gelirsek...

Göbek bölgesi için bölgesel zayıflama yöntemleri

Göbek, yani karın bölgesindeki yağlanmanız fazla ise kesinlikle kompleks karbonhidrat, yani kaliteli karbonhidrat çeşitlerini almaya dikkat etmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, beyaz un yerine tam buğday ununu, beyaz pirinç yerine ise esmer pirinç ya da bulguru tercih etmek. Yine kompleks karbonhidrat alabileceğiniz diğer besinler arasında yulaf, karabuğday, fasulye ve mercimek sayılabilir.

Bölgesel zayıflama hedefini gerçekleştirmen için yüksek şeker oranına sahip gazlı ve alkollü içeceklerden de mutlaka uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalar yoğurdun karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmada bir miktar etkili olduğunu göstermektedir. Bu yüzden gün içerisinde yediğiniz yoğurt miktarını artırmak göbek bölgenizde yoğunlaşan kilolara karşı etkili olacaktır.

Günde 2-3 fincan yeşil çay içmek, ananas ve greyfurt meyvelerini ara öğünlerinize serpiştirmek de göbek bölgesindeki yağlanmanın azalmasına yardımcı olacak ve kilo verme sürecinizi olumlu etkileyecektir.

Basen bölgesi için bölgesel zayıflama yöntemleri

Genetik etmenlerin ve hormonların ne yazık ki büyük rol oynadığı basen bölgesindeki kilolardan kurtulmak için verilebilecek bir ipucumuz şu: Günlük almanız gereken protein miktarını mutlaka almalı ve gün içinde aldığınız yağ miktarını düşürmelisiniz.

Basen bölgesi için kurubaklagillere, rokaya ve greyfurta diyet listenizde yer vermek de etkili sonuç almanıza neden olabilir.

Bacak bölgesi için bölgesel zayıflama yöntemleri

Verdiğimiz genel tavsiyelere ek olarak, yediğiniz şekerli gıdalar, yani tatlılar da bacaklara ve basenlere yarıyor diyebiliriz! Tamamen bırakmak çok zor olsa da şekerle aranıza mesafe koyarak daha sağlıklı tatlılara yönelmelisiniz. Bu noktada şekersiz tatlı tariflerimizden ilham alabilirsiniz! Yine her konuda olduğu gibi bacak bölgesinden kilo vermeye çalışırken de bol bol su içmeye özen göstermelisiniz.

Son olarak, belki de vereceğimiz en iyi tavsiye şu olacak: Piyasada satılan ve mucizevi etkisi olduğu söylenen hiçbir ürün, hiçbir besin sizi göbek ya da basen bölgenizde fazla kilolardan kurtaramaz. Bölgesel zayıflama için sadece siz sabırlı ve azimli olarak, sağlıklı ve düzenli beslenerek, bazı önemli noktaları atlamayarak sonuç alabilirsiniz. Üstelik bu şekilde kilo verirken edindiğiniz bu sağlıklı beslenme alışkanlıkları, hedef kilonuza ulaştıktan sonra o kiloda sabit kalmanızı, kilonuzu korumanızı sağlayacaktır.

YORUMLAR