Diyetkolik Diyetisyenim 25.04.2017    2 dakikada okunur
62

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir? Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Diyet yapmaya karar verdin ama nereden başlayacağını bilmiyorsun. İlk olarak günlük kalori ihtiyacını ve bu hesaplamayı neye göre yapman gerektiğini öğrenerek işe başlayabilirsin!

Kalori hesabı hiç kuşkusuz diyet programı hazırlarken yapılacak ilk iştir. Kilo almak, kilo vermek, kilonu korumak ya da sadece bilinçli bir şekilde beslenmek istiyorsan aldığın kalori miktarını öğrenerek bilinçlenmeye başlarsın.

Kalori hesabı yaparken dikkate alman gereken iki konu var: günlük kalori ihtiyacı ve bazal metabolizma hızı.

Günlük kalori ihtiyacı nedir?

Günlük kalori ihtiyacı, günlük fiziksel aktivitelerini yerine getirebilmen ve organlarının sorunsuz bir şekilde çalışması için gerekli olan minimum enerjidir. Yani, eğer şu anda olduğun kiloyu korumak istiyorsan gün içinde tüketmen gereken kalori miktarı gün içinde aldığın kalori kadar olmalıdır. Günlük kalori ihtiyacı, bazal metabolizma hızına ve fiziksel aktivitelerinin yoğunluğuna göre değişir.

Bazal metabolizma hızı nedir? 

Bazal metabolizma hızı ise, hiçbir fiziksel aktivitede bulunmadığında, vücudunun sadece yaşamsal faaliyetler için yakmış olduğu kalori miktarıdır. Bu miktar yaşına, fiziksel özelliklerine ve cinsiyetine göre değişir.

Yalnızca kalori hesabı yaparak sağlıklı bir zayıflama elbette mümkün değil. Tıpkı kilo almak için kalori saymanın yeterli olmadığı gibi... En doğrusu senin özelliklerine uygun ve seni forma sormak için özel olarak hazırlanmış, günlük kalori ihtiyacını gözeten bir listeyi takip etmendir.

Sakın unutma: Arkadaşının diyetini uygulayarak kilo vermeye çalışmak çok yanlış. Çünkü hareket düzeyi aynı bile olsa mevcut kilo, boy ve yaş  oranları farklılık göstereceğinden kalori ihtiyaçları da farklılık gösterecektir. Bu sebeple herhangi bir beslenme programına başlamadan önce alman gereken kaloriyi öğrenip o doğrultuda yediklerini seçmen enerjinin düşmesini engelleyecek ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına seni yönlendirecektir.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir