Diyetkolik Diyetisyenim 07.10.2019    3 dakikada okunur
2

Hangi pekmez neye iyi geliyor? Pekmez çeşitleri ve faydaları

Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi geleni de var, boğaz ağrılarını gidereni de.

Uzmanların alternatif tedavi yöntemlerinde sıkça başvurduğu pekmez geleneksel mutfağımızda yüzyıllardır tüketiliyor. Ülkemizde de birçok farklı çeşidi bulunan pekmez faydaları nedeniyle şifa niyetine tüketilen besinlerin başında geliyor.

Peki özellikle kansızlık sorunu olanlara önerilen, sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırmak için tüketimi tavsiye edilen bu şifalı besin nelere iyi geliyor? Hangi pekmez çeşidi hangi özellikleriyle öne çıkıyor? 

Pekmezin faydaları nelerdir?

Kan yapıcı etki gösterdiği bilinen pekmez besin değerleri açısından yüksek içeriği sayesinde vücut direncini artırarak pek çok hastalığa karşı koruyucu görev görüyor. Farklı meyvelerin ezilip kaynatılması sonucunda elde edilen pekmez hazırlandığı meyvenin tüm vitamin ve minerallerini içeriyor. Etkili bir antioksidan deposu olan besinin aynı zamanda kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruduğu, karaciğeri temizlediği, öksürüğü kestiği ve hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı düşünülüyor.

Pekmez aynı zamanda güçlü bir demir deposu. Öyle ki günde bir kaşık pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin yaklaşık %20’sini karşılamaya yetiyor. Zengin demir içeriği sayesinde kansızlığın önlenmesine ve vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına destek oluyor. Tüm bunların yanı sıra beyin ve kas fonksiyonlarını desteklerken cilt sağlığını koruyor. Bazı araştırma sonuçları da pekmezdeki polifenol maddesinin obezite riskini azalttığını ve kilo alımını yönetmeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Son olarak şeker ve diğer katkı maddeleri kullanılmadan yapılan tamamen doğal içerikli pekmez tansiyonu dengeleyici bir özelliğe de sahip.

Pekmez çeşitleri nelerdir? 

Pekmezin genel özellikleri bu şekilde olsa da her bir pekmez çeşidinin ana maddesi farklı olduğundan etkileri de farklılık gösteriyor. İşte pekmez çeşitleri ve etkileri:

Keçiboynuzu pekmezi

Harnup pekmezi olarak da bilinen keçiboynuzu pekmezi Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişen keçiboynuzundan üretiliyor. Nefes darlığı, astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında doğal ilaç olarak tavsiye ediliyor. Öte yandan kanı toksinlerden arındırıyor ve kansızlığa karşı da oldukça etkili. Kolesterolü düşürücü ve tansiyonu dengeleyici bir etkiye sahip olduğu bilinen keçiboynuzu pekmezi kalsiyum içeriği sayesinde ise diş ve kemik sağlığını koruyor ve bağırsak hastalıkları, gastrit gibi problemlere iyi geliyor. Kalp ve akciğer rahatsızlıklarına karşı da olumlu etki gösteren keçiboynuzu pekmezini enerji kaynağı olarak tüketebilirsiniz.

Dut pekmezi

Kan yapıcı özelliğiyle öne çıkan dut pekmezi anemi hastalığında kullanılabilecek nadir besinler arasında yer alıyor. Kabızlık ve idrar yolları rahatsızlıklarında etkili olan dut pekmezinin mide rahatsızlıkları, solunum yolları ve akciğerlerde gelişen lekeler üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Ağız ve diş sağlığını koruyan, vücuda enerji veren bu pekmez çeşidinin anne sütünü artırdığı da biliniyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruyan dut pekmezi çocuklarda sıkça karşılaşılan pamukçuk hastalığına da iyi geliyor.

Üzüm pekmezi

İştah açıcı bir kan yapıcı olarak nitelendirilebilecek üzüm pekmezi etkili bir enerji kaynağı. Kan dolaşımını hızlandırma ve karaciğer sağlığını koruma gibi önemli faydaları bulunan bu pekmez ayrıca damar sertliği gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de oldukça etkili. Cildi koruyarak yaşlanma etkilerini azaltan üzüm pekmezi aynı zamanda böbreklerin temizlenmesine yardımcı oluyor.

Hurma pekmezi

Bir diğer önemli enerji kaynağı olarak görülen hurma pekmezinin kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıcı etkisi bulunuyor. Zihin ve beden gelişimine yardımcı olan bu pekmez türü kuru öksürüğü keserek boğaz ağrılarını gideriyor. Kansere karşı bitkisel bir deva olan bu vitamin deposu solunum yolları rahatsızlıklarının etkilerini azaltıyor. 

Andız pekmezi

Antioksidan bakımından zengin olan bu pekmez çeşidi andız ağacında yetişen kozalak özü ve meyveleri kullanılarak elde ediliyor. İyi bir enerji kaynağı olan bu besin diğer tüm pekmez türleri gibi kan yapıcı özelliğe sahip. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinen andız pekmezi solunum hastalıklarında da oldukça etkili. İdrar yolunu, böbrekleri ve mesaneyi temizlerken aynı zamanda alerjik hastalıklara karşı koruyucu bir rol üstleniyor.

Saklama koşullarından nasıl yapıldığına değin ayrıntılı bilgi edinmek için Pekmez içeriğimizi de okumayı unutmayın. 

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir