Diyetkolik Diyetisyenim 25.05.2018    2 dakikada okunur
6

İnsülin Direncinin Sebepleri ve Belirtileri

İnsülin direnci giderek artan hastalıklardan biri... Peki neden daha sık rastlanır oldu? Sebeplerini ve belirtilerini bilirsek kendimizi korumamız elbette daha fazla mümkün olur.

İnsülin direnci giderek artan hastalıklardan biri... Peki neden daha sık rastlanır oldu? Sebeplerini ve belirtilerini bilirsek kendimizi korumamız elbette daha fazla mümkün olur. Tedavisine ilişkin yazımız ise gelecek hafta yayında!

İnsülin Nedir?

Önce insülin nedir, onu öğrenelim: İnsülin, pankreas organında üretilen bir hormon. Pankreasta bulunan adacıklardaki beta hücreleri insülini üretir ve kanın içine bırakır. Bunlar enerji mertabolizmasında önemli role sahiptirler.

Glikoz ise çoğumuzun bildiği gibi, kan dolaşımına giren bir şeker türüdür. Yediğimiz besinlerde bulunan şeker ve nişastalar sindirim sistemi sayesinde glikoza dönüştürülür. Bu noktada insülin devreye girer. İnsülin sayesinde vücuttaki hücreler glikozu içine alır ve enerji üretimi için kullanır.

İnsülin, hücrelerin glikozu kullanmasını, glikozun karaciğer ve kasta glikojen olarak depolanmasını ve gllikoz üretiminin azaltılarak kan şekerinin düşürülmesini sağlar. Sağlıklı bireyde gerçekleşen bu süreçle kan şekeri ve insülin normal seviyelerde tutulmuş olur.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci durumunda ise hücreler, ortamda bulunan insüline karşı duyarsızlaşır ve yanıt vermeyerek kan dolaşımındaki glikozu içerisine alamamaya başlarlar. Bu durumun sonucu olarak vücut mücadele edebilmek için daha fazla insülin üretmeye başlar.

İnsülin Direncinin Sebepleri

İnsülin direncinin sebepleri kesin olarak ortaya konamamış olsa da aşağıdaki faktörler insülin direncinin oluşmasında önemli riskler olarak görülmektedir:

-Aşırı kilo
-Hareketsizlik
-Yüksek trigliserit düzeyleri
-Hipertansiyon
-Polikistik over sendromu
-Uyku problemleri (özellikle uyku apnesi)
-Sigara kullanımı

İnsülin Direnci Belirtileri

İnsülin direncinin en açık belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 -Yemek yedikten sonra uyku hali oluşumu

-Kan değerlerinde yaşanan bozukluklar

-Kilo alma

-Uygun diyet yapılmasına rağmen bir türlü kilo verememe

-Boynun arka tarafında oluşan koyu lekeler (bu lekelere dirsek, diz, eklem ve koltuk altlarında da rastlanabilir)

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir