Kardiyo ile Kas Egzersizi Arasındaki Farklar

Egzersiz 26.04.2017

Kaslı olmak mı, sıkı görünmek mi? İşte tüm mesele bu! Bunun için öncelikle kardiyo ve kas egzersizlerinin kapsamını ve çalıştıkları alanları karşılaştıralım.
 

Kardiyo Egzersizleri

Yaparken nabzı hızlandıran, terleten, kalbe yönelik antrenmana kardiyo egzersizleri denir. Kardiyo egzersizlerinin en net örnekleri koşu ve bisiklet sürmedir.

Metabolizmayı hızlandıran, yağ yakan, eklemlerin kuvvetini artırmasını sağlayan ve dinçlik kazandıran kardiyovasküler hareketlerin düzenli aralıklarla uygulanması gerekir. Vücut üzerindeki olumlu etkilerini görmek için haftada en az üç saat olacak şekilde sağlıklı yaşama adapte edilebilir.

Kas Egzersizleri

Kas egzersizleri ise sadece kaslara yönelik egzersizlerle onları kuvvetlendirmeyi hedefler. İki gruba ayrılırlar: Ağırlık ve dayanıklılık.

Ağırlık egzersizleri dambıl, halter gibi çeşitli ağırlıklarla uygulanabildiği gibi vücudun ağırlığını kullanarak yapılan şınav, squat gibi hareketleri de içerir. Vücudun kas hafızası bu yolla artacağından görüntü giderek daha da sıkılaşır.

Dayanıklılık egzersizlerinin temelinde ise güce karşı direnç gösteren ekipmanlar kullanılır. Bunlar bir pilates topu veya bantlar olabilir. Hem kasları güçlendirmek hem de sıkılaşmak amaçlı yapılan dayanıklılık egzersizlerinde de görüntü daha fit bir hale gelir. Ancak kaslar hiçbir zaman ağırlık egzersizlerinde olduğu kadar belirginleşmez. 

YORUMLAR