Diyetkolik Diyetisyenim 07.03.2019    3 dakikada okunur
10

Kilo vermek isteyenler hangi içkileri tüketebilir?

Alkollü içkiler diyet sürecini tamamen sona mı erdirir yoksa doğru tercihlerle diyeti bozmadan ufak kaçamaklar yapmak mümkün mü?

Diyet sırasında en çok zorlanılan anlar genellikle doğum günü, düğün gibi organizasyonlar ya da arkadaşlarla çıkılan gece gezmeleri sırasında yaşanıyor. Pek çok kişi diyet uğruna o çok sevdiği tatlılardan, kızartmalardan ya da paketli gıdalardan uzak durmayı başarırken, alkollü ortamlarda hedefinden şaşıyor ve diyetini çöpe atıyor.

Peki bu ortamlardan diyetinizi baltalamadan, alkollü içki içseniz bile bu kaçamağı en az hasarla atlatarak çıkmanın bir yolu yok mu? Elbette var. “Ne de olsa kaçamak yaptım, battı balık yan gider” diye düşünmenize hiç ama hiç gerek yok.

İlk kural: şekerli içkilerden uzak durmak

Alkol seçimi söz konusu olduğunda yapmanız gereken ilk şey şeker yüklü, birden fazla alkol çeşidinin karıştırılmasıyla elde edilen içkileri sipariş etmemek olmalı. Donmuş içecekler de şeker ve kalori içeriği yüksek olan içkiler arasında yer alıyor. Bu yüzden bu içeceklerden de kaçınmanızda yarar var. Bunlara ek olarak, meyve sularının ve şeker içeriği yüksek olan sıvıların kullanıldığı içeceklerle de aranıza mesafe koymalısınız.

Hangi tip içkilerden uzak durmanız konusunda bir giriş yaptıktan sonra şimdi de alkollü içkilerin hangilerini ve bu içkilerin hangi çeşitlerini tercih etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Hangi içki çeşidini nasıl tercih etmeli?

Votka

En iyi seçenek: votka-soda

Sıfır kaloriye sahip sodayla votkayı birleştirmek en iyi seçenek. Votkayı sodayla karıştırmanız hem şeker yüklü içeceklerden uzak durmanıza hem de kalori tasarrufu yapmanızı sağlayacak.

En kötü seçenek:  Sex on the beach

Yukarıda da söylediğimiz gibi, genel olarak meyve suyuyla hazırlanan tüm içkilerden uzak durmanızda fayda var. Meyve suyu ile sex on the beach fazladan şeker, yani fazladan kalori almanıza neden olacaktır. Bu da neredeyse 200-300 kalori ve 20-30 gram fazladan şeker almanız anlamına geliyor. Bu tip içeceklerin en büyük dezavantajı da hafif tatları yüzünden kişinin porsiyon kontrolü sağlamasını çok daha zor hale getirmesi.

Rom

En iyi seçenek: rom ve diyet kola

Romu normal kola yerine diyet kolayla ya da şekersiz kolayla tercih ettiğinizde fazla kalori alımının önüne geçmiş olursunuz.

En kötü seçenek: Pina colada

Şekerle hazırlanan bu içki rom, hindistan cevizi yağı ile ananas suyundan yapılan bir karışım. Temel malzemesi rom olan, şeker ve kalori miktarı da epey yüksek olan bu içkiyi içtiğinizde diyetinizi ne yazık ki sabote etmiş ve muhtemelen porsiyon kontrolü sağlamada zorlanarak fazladan kalori almış olursunuz.

Viski/Bourbon viski/İskoç viskisi

En iyi seçenek: Manhattan

Eğer içkinizi sade bir şekilde içemiyorsanız ya da içmek istemiyorsanız viski, vermut ve acıdan oluşan, daha düşük kaloriye sahip, karbonhidrat ve şeker içeriği yüksek olan Manhattan sizin içi bir alternatif olabilir.

En kötü seçenek: Viski Soul

Viski siparişi vereceğiniz zaman yapabileceğiniz en kötü tercih Viski Soul. Çünkü kendisi oldukça şekerli ve yüksek kalorili bir içki.

Cin

En iyi seçenek: cin martini

Cin içeceğinizde yapabileceğiniz en iyi tercih cin martini olacaktır. Çünkü iki zeytinli cin martini 200 kaloriden daha aza tekabül ediyor. Üstelik cin martini içtiğinizde ekstra şeker ve karbonhidrat almamış oluyorsunuz.

En kötü seçenek: cin tonik

Klasik cin tonik oldukça düşük kaloriye sahip olsa da cin tonikten yapılan karışımlarda yüklü miktarda şeker kullanılıyor. Bu yüzden cin tonik içeceğin zaman mutlaka şeker içermeyen diyet tonik tercih etmenizi öneriyoruz.

Tekila

En iyi seçenek: Paloma

Greyfurt ve limon suyuyla yapılan bu pembe içki ekstra şeker katılmadan yapıldığı için iyi bir alternatif. Ancak içine koymak için şeker içeriği yüksek olan paketli meyve sularına değil, taze sıkılmış meyve sularına yönelmelisiniz.

En kötü seçenek: Margarita

Bazılarının vazgeçilmez içeceği olsa da Margarita sizi tartıya çıktığınızda hayal kırıklığına uğratacak kadar yüksek miktarda sodyum ve şekere sahip bir içki.

Kaynak

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir