Diyetkolik Diyetisyenim 17.07.2017    1 dakikada okunur
3

Lohusalar İçin Beslenme Rehberi

Yeni annelerin en büyük sıkıntılarından biri de süt olsun diye çevreden gelen “sürekli yeme” baskısıdır. Psikolojik olarak zor bir dönem olan lohusalıkta doğru beslenerek kilolardan kurtulmak mümkün.

 

  • Öncelikle bilinmesi gereken süt üretimini sıvı alımının artırdığıdır. Günde en az üç litre su içmek, bunun yanı sıra ayran, taze meyvelerle hazırlanmış şekersiz komposto gibi besinleri tüketmek süt için yeterlidir.

  • Süt üretimi için beslenme proteinle de desteklenebilir. Üstelik bu şekilde üretilen anne sütü zaten mucizevi olan bu eşsiz sıvıyı daha da kaliteli hale getirecektir.

  • Emziren anneler çok kalori yaktıklarından günlük ortalama 500 kaloriye ekstra olarak ihtiyaç duyarlar. Bu fazladan ihtiyacı hamur işleri yerine taze meyveler ve çiğ kuruyemişlerden karşılamak ise en doğru olandır.

  • Bebeği süt alerjisi olan anneler ise laktoz diyeti yapmak zorunda kalabileceklerinden daha fazla dikkat etmek zorundadır. Yenilebilecek fazla bir şey kalmadığı düşüncesiyle yüksek kalorili boş karbonhidratlara yönelmek yerine az şekerli limonata, tam buğday unlu az yağlı poğaçalar ve kırmızı et gibi kaliteli protein kaynaklarıyla bu dönemi atlatabilirler.

  • Emzirmeyle birlikte vitamin ve mineral kayıplarına dikkat edilmelidir. Yaşanabilecek kalsiyum eksikliklerine karşı mutlaka her gün en azından bir kase yoğurt tüketilmelidir. Bunun yanı sıra demir için kırmızı et, folik asit için de yeşil yapraklı sebzeler düzenli olarak yenilmelidir.

Merak ettiğiniz diğer sorular için Diyetkolik Diyetisyenlerine bu post altında yazabilirsiniz:)

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir