Diyetkolik Diyetisyenim 20.04.2018    2 dakikada okunur
11

Metabolizma Ateşleyici Aspir Yağı

Aktarlarda ve pek çok kozmetik marketin raflarında yağ çeşitlerini son zamanlarda çok daha fazla görür olduk. Aspir yağı da hiç kuşkusuz bu yağların en merak edilenlerinden biri.

Aspir yağı, aspir bitkisinin tohumlarının sıkılmasıyla ortaya çıkıyor ve işlendikten sonra kullanıma hazır hale geliyor. Beslenme düzenine dahil edildiğinde oldukça faydalı etkileri bulunan aspir yağı egzersiz yapanlarda da destekleyici etki gösteriyor.

ASPİR YAĞININ ETKİLERİ

Aspir yağının en önemli etkilerinden biri sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlaması. Metabolizmayı ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı için de zayıflama sürecinin düzgün bir şekilde işlemesine sebep oluyor. Omega 6 ve pek çok faydalı asidi içerdiği içinse kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Ayrıca kolesterolü dengelediği de biliniyor.

ASPİR YAĞININ KULLANIMI

Aspir yağının kullanımı kişinin tercihine göre değişkenlik gösteriyor. Yemeklere, salatalara eklenebileceği gibi kapsül olarak doğrudan da içilebiliyor. Sıvı olarak kullanımında günde 1-2 tatlı kaşığı uygunken, kapsül olarak kullanacaklar 2-4 kapsül arasında alabiliyor. İdeal kullanım şekline göre 3 ay kullanımdan sonra 15 gün ara vermekte yarar var.

Spor ya da yürüyüş yapanlar için, spordan 30 dakika önce 1 kapsül aspir yağı alınması ve akşam yemeğinden yaklaşık 30 dakika sonra ise ikinci kapsülün kullanılması öneriliyor. Kilo kontrolüne destek amacıyla kullanıldığında ilk kapsül alındıktan 30 dakika sonra bir egzersiz aktivitesi ile desteklenmesi de tavsiye ediliyor.

ASPİR YAĞI HAKKINDA AZ BİLİNENLER

Aspir yağı yüksek miktarda oleik asit içeriyor. Bu da saçların sağlıklı uzamasını, parlak ve canlı gözükmesini sağlıyor.
Aspir yağının bir cilt bakım ürünü olarak da kullanımı mümkün. Arındırıcı özelliğiyle cilde parlaklık verirken gözeneklerin açılmasına da destek oluyor.
Aspir yağı aynı zamanda iyi bir masaj yağı. Özellikle romatizmal hastalıklardan yakınanlar aspir yağını bu amaçla da kullanabilirler.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir