Diyetkolik Diyetisyenim 10.01.2018    2 dakikada okunur
1

Mide Yanmasına Karşı Önlemler

Sen de bu sorundan muzdaripsen ve mide yanmasını nasıl önleyebileceğini merak ediyorsan doğru yerdesin!

Mide yanması en sık rastlanan sorunlardan biri. 

Baharatlı, yağlı, ekşi ve asitli gıdalar aldıktan sonra boğazda ve göğüste oluşan yanma hissine mide yanması denir. Mide yanması eğer hafif düzeydeyse bu durumun önüne geçmenin bazı basit ve etkili yolları bulunuyor.

Mide yanması hissettiğinde yapman gereken ilk şey midendeki baskıyı azaltmaktır. Bunun için öncelikle üzerinde dar giysiler varsa bunları bol olanlarıyla değiştir ya da kemerini gevşet. Çünkü mide yanması aslında midendeki maddelerin yemek borundan yukarı çıkması ve içerisindeki asidin dokularını yakmasından ötürü meydana gelir.

Mide yanmasına karşı yapılabilecek ikinci basit şeyse eğer oturuyorsan ayağa kalkmandır. Bunun sebebi oturan ya da yatan insanların duruşunun da bazen mide yanmasına sebep olmasıdır.

Sigara içmek de mide yanması çeken insanlar için önemli bir tetikleyici unsurdur. Eğer sigara içiyorsan hiç değilse mide yanması hissettiğin zamanlarda içmemeye dikkat etmelisin.

Mide yanması sık sık yaşadığın bir sorunsa bu durum yaşam biçiminde bazı sorunların olduğuna işaret ediyor olabilir. Düzenli şekilde mide yanması sorunu yaşayan kişilerden biriysen, yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi kesmelisin. Ayrıca yedikten sonra uzanır pozisyona geçmemeli; yağlı, ekşi, asitli ve baharatlı besinlerden kaçınmalı ve fazla kilolarından kurtulmalısın.

Eğer reflü gibi bir mide hastalığına sahipsen ya da haftada 2-3 kere ya da daha fazla kez mide yanmasıyla karşı karşıya kalıyorsan bir doktora başvurmanı kesinlikle tavsiye ederiz.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler!

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir