Organik Beslenme Neden Önemli?

Diyet 16.11.2017

Sağlıklı beslenmenin önemini giderek artan hastalık oranlarına bakınca daha da iyi kavrıyoruz. Hastalıklardaki artışın tek sebebi yok ama beslenme bu sebeplerin başında geliyor.
 

İşlenmesinde ve yetiştirilmesinde tarım ilaçları, hormon, antibiyotik ve herhangi bir kimyasal madde kullanılmayan besinlere organik besin denir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, organik olmayan besinlerin neden olduğu sorunlar hakkında yayınladığı raporda şu noktalara dikkat çekilmiştir:  

—Her geçen sene kansere yakalanan insan sayısı artmaktadır. Bu durum, kimyasal ilaç ve hormonla üretilen sebze ve meyvelerin tüketimiyle vücuda giren kimyasal maddelerin birikmesi ve vücuttan atılamamasının sonucudur.

—Dünyaya gelecek yeni nesiller de hormonal yapının etkilenmesinden ve gen aktarımlarından dolayı tehdit altındadır. Özellikle bağışıklık sistemleri daha zayıf olabileceği için hastalık riskleri daha yüksek olabilir.

—Her geçen sene kalp, şeker, tansiyon ve çeşitli alerjik hastalıklardan şikayetçi olan insan sayısının artmasının nedeni sağlıksız ve dengesiz beslenmedir.

—Her geçen sene yeni yeni hastalıkların ortaya çıkmasının nedeni kimyasal ilaç ve hormonlarla üretilmiş ürünlerin tüketilmesi sonucu bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.

—Organik besinler içerdikleri antioksidanlar nedeniyle kansere karşı koruyucu etkidedir.

Günümüzde organik besin bulmak ve bulduklarımıza güvenmek oldukça zor. Organik ürünleri alırken organik tarım ya da organik gıda sertifikalarının olup olmadığını sormak bu konuda bir çözüm olacaktır. 

YORUMLAR