Sağlık Bilgilerini Gösteren Akıllı Dövmeler

Diyet 11.12.2017

Dövmeye teknoloji dokunuşu
 

Kişilerin kendilerini ifade etme yöntemlerinden biri olan dövmeler yakın gelecekte, kandaki alkol seviyesini ölçmek veya vücudu bir tür dokunmatik ekrana çevirmek gibi pratik uygulamalar için de kullanılacak gibi duruyor.

Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup araştırmacının geliştirdiği akıllı mürekkebin iki farklı çeşidi domuzlarda test edildi. Hastaların kan şekeri seviyesini ölçmek için kullanılan mürekkeplerden ilkinin rengi, kan şekeri seviyesi arttıkça yeşilden kahverengiye dönüyor. Diğer mürekkep ise vücuttaki su kaybını önlemek amacıyla vücuttaki sodyum yoğunluğunu ölçüyor ve sodyum oranı arttıkça daha açık bir yeşil haline geliyor.

Çalışmanın amacı hastaların vücutlarındaki dövmenin rengini izleyerek belirli biyogöstergeler hakkında bilgi sahibi olmak. Renk değişiklikleri çıplak gözle her zaman görülmediği için, biyogöstergeleri fotoğraf yardımıyla daha net analiz edecek bir uygulama da geliştirildi.

Henüz kavram kanıtlama aşamasında olan “Dermal Abyss” adı verilen bu çalışmada ortaya çıkma ihtimali olan en büyük sorun ise mahremiyet. İnsanların sağlık bilgilerini herkesin görebileceği şekilde vücutlarında taşımak istemeyebileceği düşünülüyor. Bu durumun ortadan kalkması için mürekkebin sadece belli bir ışık türü altında görünür hale getirilmesi de bir seçenek.

 

YORUMLAR