Diyetkolik Diyetisyenim 11.01.2019    3 dakikada okunur
6

Sonsuza kadar saklayın: Bu besinlerin son kullanma tarihi yok!

Mutfağınızda bu 9 besin varsa kullanmaktan -ya da kullanmamaktan- çekinmeyin.

Sağlık söz konusu olduğunda dikkat etmemiz gereken önemli konulardan biri de satın aldığımız besinlerin son tüketim tarihleri. Neyse ki doğru şekilde sakladığımızda bazı besinler için bu durum geçerli değil! İşte o besinler:

1-Ham bal

Sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen bal bazı kültürlerde bakterilere karşı vücut direncinin artırılması için ve yaraların tedavisinde kullanılıyor. Balın en önemli özelliklerinden biri de son tüketim tarihinin olmaması. O derece ki arkeologların eski Mısır mezarlarında rastladıkları 3.000 yıllık balların yenmesinde bir sakınca bulunmamış.

2-Mısır nişastası

Saklanma koşullarına bağlı olsa da mısır nişastası da bozulmayan gıdalar listesindeki yerini alıyor. Islanmadığı ve serin bir ortamda saklandığı müddetçe bu besini çok çok uzun süre kullanabilirsiniz.

3-Sirke

Elma sirkesinin iyi gelmediği bir şey neredeyse yok! Kilo kaybına yardım etmek, mide ağrılarına iyi gelmek ve bağırsak sağlığını olumlu etkilemek gibi muhteşem faydaları olan sirke de bozulmayan besinlerin başında geliyor. Sirke çeşitlerinin son tüketim tarihinin olmamasının sırrı asidik yapısından ileri geliyor.

4-Şeker

Tuza benzer şekilde şeker de nem ve ısı kaynaklarından uzak tutulduğu takdirde asla bozulmuyor. Üstelik bu durum sadece saf şeker için değil, tüm şeker çeşitleri için geçerli.

5-Tuz

Bileşeni saf sodyum klorür olan tuzun son tüketim süresinin olmaması pek de sürpriz olmasa gerek. Çünkü tuz geçmişten beri yiyecekleri küf ve bakterilerden korumak için kullanılıyor. Bunu yiyeceklerdeki suyu çekerek bakteri ve küflerin gelişimini engelleyecek çok kuru bir ortam yaratarak yapıyor.

6-Akçaağaç şurubu

Sağlıklı beslenmeye ilişkin bilinç düzeyinin artışıyla birlikte sağlıklı tatlı tariflerine duyulan ilgi de son yıllarda arttı elbette. Akçaağaç şurubu da bu tip tariflerde şekerin muadili olarak kullanılan besinlerden biri. Fakat satın alırken etiket okumayı ve gerçek akçaağaç şurubu olduğundan emin olmalısınız. Gerçek akçaağaç şurubu açılsa bile serin yerde saklandığı takdirde kolay kolay bozulmuyor.

7-Kuru baklagiller

Kuru baklagiller hava geçirmeyen kaplarda saklanırsa hiçbir zaman bozulmuyor. Ancak bu besinler ambalajları açıldıktan sonra ne kadar uzun zaman bekletilirse pişme süreleri de o kadar uzun oluyor.

8-Soya sosu

Soya sosu da son tüketim tarihi için endişelenmemeniz gereken besinlerden bir diğeri. Yani buzdolabında beklemekten eskimiş şişeyi çıkarıp rahatlıkla tüketebilirsiniz.

9-Pişmemiş beyaz pirinç

Beyaz pirinç de nemsiz bir ortamda saklandığında son tüketim tarihi olmayan besinlerden biri. Ancak bu durumun bir istisnası var: Esmer pirinç daha fazla yağ içeriğine sahip olduğundan saklanma koşullarına da bağlı olarak bozulmaya daha elverişli bir pirinç çeşidi.

Kaynak

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir