Diyetkolik Diyetisyenim 25.09.2018    3 dakikada okunur
5

Uyurken kilo vermek mi? Zayıflatan içecekleri bir deneyin

Yatmadan önce zayıflamaya yardımcı içeceklere şans verin, siz mışıl mışıl uyurken zayıflamanız için ellerinden geleni yapsınlar!

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yanı sıra uyku düzeni de sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından. Uykusuzluğun aynı zamanda kilonuz üzerinde de ciddi bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? Çalışmalar yeterli süre uyuyan kişilerin uyumayanlara kıyasla daha zayıf olduğunu gösteriyor. Yeterli süre kadar elbette kaliteli bir uyku da önemli. Kaliteli bir uyku içinse düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak zayıflamak için içeceklerden de yardım almak oldukça mantıklı. Çünkü diyet sürecinizde yatmadan önce içtiğiniz bazı içecekler kilo verme sürecinize destek oluyor. Aşağıda sıraladığımız 6 zayıflatan içecek rahat bir şekilde uykuya geçiş yapmanızı, gece boyunca metabolizmanızın çalışmasını ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacak.

1-Limonlu zencefil çayı

Zayıflamaya yardımcı içeceklerin ilki limonlu zencefil çayı. Zencefil ve limon metabolizmayı hızlandıran besinlerden. Bu ikisi birleştiğinde metabolizmanızı hızlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de önemli ölçüde güçlendiriyor. Bu çay için bir litre sıcak suya birkaç dilim zencefil ve taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Ardından çayınızı ekleyin ve 15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra tadı acı gelirse çayınızı balla tatlandırabilirsiniz.

2-Süt

Zayıflatan içeceklerin ikincisi ise süt. Süt ister sıcak ister soğuk olsun, yatmadan önce içebileceğiniz en mükemmel içeceklerden biri. Uykunuzu olumlu yönde etkileyen triptofan ve kalsiyum açısından zengin olan süt size yüksek miktarda kazein (süt proteini) sağlıyor. Vücudunuz kas kaybını önlemek için bu süt proteinini yavaş yavaş emiyor. Yani sütten aldığınız protein ne kadar fazla olursa o kadar az kas kaybınız oluyor.

3-Üzüm suyu

Zayıflatan içecekler listemizde yer alanlardan bir diğeri de üzüm suyu. Eğer birkaç kilo vermek istiyorsanız üzüm suyu gerçekten faydasını göreceğiniz bir gece içeceği. Yatmadan önce içilen bir küçük bardak, yani yaklaşık 150 mililitre üzüm suyu yağ yakma sürecine hız katıyor. Uluslararası Obezite Dergisi tarafından yapılan bir çalışma bu olumlu etkinin üzümde bulunan ve antioksidan olan resveratrolden kaynaklandığını ortaya koydu. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Satın aldığınız üzüm suyunun eklenti şeker içermemesine mutlaka dikkat etmelisiniz.

4-Kefir

Yüksek miktarda probiyotik içeren kefir metabolizmanızı harekete geçirme ve bağırsak sağlığınızı olumlu yönde etkileme görevini üstleniyor. Ayrıca bağışıklığınızı güçlendiriyor. Protein açısından çok zengin olan içeceklerden biri olan kefiri geç saatlerde içtiğinizde sizi tok tutuyor ve gece boyunca kaslarınıza protein sağlıyor. Bu konuyla doğrudan ilgili olan "Probiyotikler ve prebiyotikler" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

5-Papatya çayı

Genellikle uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Uykunuzu alamadığınızda bağışıklığınız zayıflar ve hastalıklara daha yatkın hale gelirsiniz. Aynı zamanda aşırı kilolu olma riskiniz de artar. İşte papatya çayı tam da burada devreye girerek vücudunuzda kas gevşetici görevi gören glisin seviyesini artıyor. Bu da rahatlamanızı ve uykuya dalmanızı kolaylaştırıyor. Bu sayede daha derin ve dinlendirici bir uyku çekmiş oluyorsunuz.

6-Soya sütü

Soya sütü de kilo verdiren içecekler arasında bulunuyor. Bu içecek kanınızdaki stres hormonu olan kortizolün konsantrasyonunu azaltan ve bir aminoasit olan triptofan ile dolu. Dolayısıyla soya sütü içtiğinizde yüksek olan kortizol seviyeniz azalıyor. Özellikle göbek bölgenizdeki yağ miktarını artırabilen kortizol azaldığında da vücudunuzda bölgesel yağlanma oluşma riski azalmış oluyor. Soya sütünün bitkisel proteinler açısından zengin olması da cabası… Bu özelliğiyle veganlar için de biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Kaynak

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir