Yazın vazgeçilmezi dondurma: Yerken nelere dikkat etmeliyiz?

Diyet 12.07.2019

Dondurma tercihinin nasıl yapılması gerektiği ve diyet sırasında dondurma tüketimi konusunda önemli noktalar...
 

Yaz aylarının ferahlatıcı lezzeti ve diğer tatlılara kıyasla daha masum görünen dondurma acaba gerçekten öyle mi? Dahası her dondurma masum tatlı kategorisine sokulabilir mi? 

Çoğu yiyecekte olduğu gibi dondurmada da satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor elbette. Peki özellikle yaz günlerinde çok sık tüketilen bu lezzet için nelere dikkat etmeli, kendimizi sağlıksız dondurmalardan nasıl korumalıyız?

Yeterli ve dengeli beslenme için her gün tüketilmesi gereken süt ve süt ürünleri grubunda yer alan bu lezzetli yiyecek protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içeriyor.

Nereden alındığına dikkat!

Dondurma yapımında üreten yerin tercihine göre sütün yanı sıra şeker, çeşitli meyveler, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel, glukoz şurubu, bitkisel yağ, süt yağı, sahlep, kıvam vericiler, doğal ve doğala özdeş aromalar da kullanılabiliyor. Ancak sağlıklı bir dondurmada ve diğer buzlu gıda üretim süreçlerinde kullanılan katkı maddelerinin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne uygun katkı maddeleri olması gerekiyor. 

Dondurma her ne kadar besleyici değeri yüksek bir yiyecek olsa da sağlıklı koşullarda üretilmemiş veya saklanmamış olanları sağlığı tehdit edici nitelikte olabiliyor. Çünkü bilindiği üzere süt, mikroorganizmalara üremeleri için ideal bir ortam yaratıyor. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolayca ve hızlı bir şekilde ürüyor ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığımızı tehdit eder hale geliyor. Bu yüzden sağlık koşullarına uygun ortamlarda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurmalara yönelmek çok ama çok önemli.

Etiket okumak çok önemli

Paketlenmiş dondurmalar ve diğer buzlu gıdalarda da paket üzerindeki etiketi mutlaka okumalısınız. Ayrıca Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan üretim/ithalat izninin olup olmadığını ve son kullanma tarihini kontrol etmeli, izinsiz üretilen veya son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kesinlikle satın almamalısınız. Son olarak, bu tür gıdaların servis edildiği soğutucuların yeterli soğuklukta ve sürekli çalışıyor durumda olması da göz ardı edilmemesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Diyette dondurma tüketimi nasıl olmalı?

Sağlıklı beslenmeye dikkat ediyor ya da diyet yapıyorsanız diğer tatlılardan herhangi birini tüketmediğiniz takdirde haftada 2-3 kez 1-2 top dondurma yiyebilirsiniz. Ancak dondurma yerken bazı noktaları es geçmemelisiniz. Örneğin dondurma yediğiniz günlerde diyet listenizden 1 porsiyon (1 su bardağı) sütü ve 1 porsiyon meyve hakkınızı (1 adet elma veya 10-12 adet kiraz veya 3-4 adet kayısı vb.) silmelisiniz. Ayrıca külahta değil kapta yemeniz ve sos ilavesi yapmamanız da daha az kalori almanızı sağlayacaktır. 

YORUMLAR