Diyetkolik Diyetisyenim 31.12.2018    3 dakikada okunur
6

Yeni yıla bu tavsiyeleri okumadan girmeyin

Yılbaşı sofralarından korkmuyoruz çünkü önlem alıyoruz :)

Yılbaşı gecesi için en çok özendiğin ve seni en çok heyecanlandıran şeylerin başında muhtemelen yeni yıl sofrası geliyor. Sevdiklerinle dışarıda güzel bir kutlama yapmak ya da ev konforunda doya doya sofranın tadını çıkarmak elbette hakkın!

Peki ama yılbaşı gecesi geldiğinde hem canın ne çekiyorsa yiyip içmen hem de ertesi sabah pişmanlık yaşamaman mümkün mü? Bizce mümkün! Peki ama nasıl?

1-Yılbaşı akşamından önce de bazı ufak önlemler alman gerek. Akşam yemeği zaten dolu dolu geçeceği için sabah ve öğle yemeklerinde daha hafif tercihler yap.

2-Yılbaşı sofrasına oturmadan önce 1-2 bardak su iç. Su midende yer kaplayacağı için daha az yemeni sağlayacak.

3-Çeşit çeşit yemekler, şık sunumlarıyla iradeni zorlayan birbirinden lezzetli mezeler, aperatifler... Bunlardan mahrum kalmana gerek yok! Yeter ki bir daha hiç yemek yiyemeyecekmişçesine ucunu kaçırma... 

4-Yemeklerini yavaş yavaş ve çok çiğne. Bu da tokluk hissinin oluşmasına ve yemek miktarında aşırıya kaçmamana neden olacak.

5-Tabağını doldurmaya öncelikle salata ve mezelerden başla, kızartmalara ise en son geç. Böylece tabağına daha bol salata ve meze, daha az kızartma; yani daha az kalori almış olursun.

6-Tatlı olarak meyve çeşitlerinden oluşan bir tabak ve sütlü tatlılara bir şans ver.

ÖRNEK MENÜ

Unutma ki aşağıda yer verdiğimiz örnek menü sadece bir “örnek”. Bu menünün tıpatıp aynısını uygulama şansın elbette olmayacaktır. Menüde yer alan yemekleri muadilleriyle değiştirebilirsin, birinden daha fazla yediğinde diğerinin miktarını azaltabilirsin. Temel kural: dengeli yemek!

Bolca salata, 2 adet hindi dolma, 2-3 yemek kaşığı içli pilav, 2 adet mercimek köfte, 1 dilim beyaz peynir, 1 dilim jambon, 2 adet zeytinyağlı sarma, 2 yemek kaşığı patlıcan salatası, 1 yemek kaşığı haydari, 2 yemek kaşığı patatesli ıspanaklı salata, 1 adet sigara böreği, 1 adet nugget.

ATIŞTIRMALIK TERCİHLERİ

Aslında denebilir ki yılbaşı gecesi asıl kaloriyi yemekten değil yemek sonrasında tüm gece durmadan elimizin gittiği atıştırmalıklardan alıyoruz.

Bu yüzden atıştırmalık tercihleri de son derece önemli. Atıştırmalıklar konusunda sana verebileceğimiz tavsiyeler şöyle:

1-Bardaklar içinde salatalık ve havuçlar ilk tercihlerinden olsun.

2-Tatlı konusunda tercihin çikolataysa bitter çilolataya yönelmen en iyisi.

3-Kuru meyve yerine taze meyve tercih et. Böylece yüksek posa ve düşük kalori almış olursun. Örneğin bir avuç kuru üzüm yerine bir avuç taze üzüm yediğinde neredeyse 3’te 1 oranında daha az kalori alırsın.

4-Meyveleri, yanında ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişlerle yersen kan şekerinin dengelenmesini sağlarsın.

5-Çok yağlı atıştırmalıklardan uzak dur. Örneğin 1 tane patates cipsi yemek yerine bir avuç mısır patlağı yiyebilirsin.

6-Kutlama ve özel gecelerde de bu kadar dikkat mi edeceğim diye hayıflanmadan önce hatırlatalım: Bilgi bilinçtir :) Bir tanesini bile uygulasan kendini daha iyi hissedeceksin... Hem yeni yılda daha iradeli bir sen fena mı olur? 

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir