Diyetkolik Diyetisyenim 26.10.2016    1 dakikada okunur
0

Yeşil mandalina nedir? Yararlarını biliyor musun?

Son zamanların aromatik narenciyesi yeşil mandalina, sarısına göre daha az tercih edilse de doğallıkta bir adım öne çıkıyor. Şu sıralar pazar tezgahlarında sıkça yer alan yeşil mandalina, kısa bir süre sonra biteceğinden sağlıklı beslenmek isteyenler elini çabuk tutmalı!

Yeşil mandalinanın farkı ne?

Portakal, mandalina gibi meyveleri daha turuncu hale getirmek için üzerlerine bir tür kimyasal sıkılır. Dokunulduğunda pürüzsüz bir doku hissettiren bu madde, yeşil limonda bulunmaz. Yeşil limon tezgahlarda dalından koparıldığı haliyle boy gösterir.

Yeşil mandalina hangi vitaminleri barındırır?

C vitamini ve beta karoten açısından yeşil mandalina tam bir depodur. Ayrıca A vitamini ve potasyum da barındırır ayrıca portakaldan bile çok antioksidan içerir.

Düşük kalorili olan yüksek lifli yeşil mandalina, vücut direncini artırır, hipertansiyon ve damar sertliğine karşı destektir.

Mandalina alırken nelere dikkat edilmelidir?

Mandalina yapısı itibariyle ince kabuklu ve kolay soyulan bir meyvedir. Satın alınmak istendiğinde bu temel özellikler göz önüne alınmalıdır. Bunun yanı sıra mandalinanın kimyasal işlem görmemesi, dalının üstünde olması ve yeşil renklisi doğal olanıdır. Böyle bir mandalina sağlıklı olmasının yanı sıra çürümeden de uzun süre dayanır.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir