Diyetkolik Diyetisyenim 31.03.2018    1 dakikada okunur
6

Yumurtalarda kod uygulaması başlıyor

Yumurtalarda kod uygulamasına yarından itibaren geçiliyor. Öyleyse bu kodlar hangi anlama geliyor, seçeneklerimizi değerlendirirken neye göre karar vereceğiz, öğrenme vakti geldi!

1 Nisan'dan, yani yarından itibaren başlayacak olan yeni uygulamayla, yumurtaların üzerindeki kodlar sayesinde bu yumurtaların hangi çiftlikte, nasıl şartlarda yetiştiğini anlayabileceğiz. Peki ama hangi kod ne anlama geliyor? Tercihimizi neye göre yapacağız?

Yumurtaların üzerindeki kodlar yumurtanın üretim şartlarını belirten numaralarla başlıyor. 0 organik tavuk, 1 serbest dolaşan tavuk anlamına gelirken, 2 kümeste özgür tavuk, 3 ise kafes tavuğu demek oluyor.

Bu numaraların hemen yanındaki TR kodu ise hepimizin bildiği gibi yumurtanın Türkiye menşeili olduğunu ifade ediyor. TR kodunun ardından yumurtanın hangi ilde üretildiğini anlamamıza yarayan plaka kodu geliyor.

Plaka kodunun yanındaki 12 hane Tarım Bakanlığı tarafından işletmeye verilen kodu gösterirken, en sonda yer alan numara o işletmedeki kümes numarasını veriyor.

Bu kodun altında ise yumurtlama tarihi bulunuyor. Bu tarihin yumurtaların üzerine basılması zorunlu olmasa da, etiketin üzerinde yer alması kesinlikle mecburi.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir