Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 08.02.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Anksiyete, uykusuzluk ve enfeksiyonun reçetesi: Epsom tuzu

Yüzyıllardır kullanılan magnezyum zengini bu tuz çeşidinin vücudumuza etkilerini inceledik.

Anksiyete, uykusuzluk ve enfeksiyonun reçetesi: Epsom tuzu

Epsom tuzu yüzyıllardır kullanılan ve pek çok derde derman olan bir tuz çeşidi. Yaraları iyileştirme, kabızlığı giderme gibi sağlığa ilişkin pek çok konuda başarılı olduğu görülen epsom tuzu aslında gerçekte magnezyum sülfat.  Doğada bulunan ve kişiyi rahatlatma, gevşetme özelliği bulunan magnezyum mineralini vücuda almanın yollarından biri olan epsom tuzunu kullanmanın pek çok yolu var. Epsom tuzu banyosu yapabilir, bir kabın içerisinde odanızın bir köşesine koyabilir ya da müshil ilacı olarak eczanelerden satın alabilirsiniz.

Epsom tuzu ne zaman ve nasıl keşfedildi?

epsom tuzu nedir

Epsom tuzunun geçmişi oldukça eski ve etkileyici. Bu tuz çeşidi Londra’ya yaklaşık 15 mil uzaklıktaki Epsom adlı bir kasabada 1700’lü yılların başında keşfedilmiş ve Avrupa’nın pek çok yerinden insanlar bu tuzlu su kaynağında yıkanmak için kasabayı ziyaret etmeye başlamış. Bu kaynakta yıkanmanın insanların cilt sorunlarının ve enfeksiyonlarının azalmasını, yaralarının daha hızlı iyileşmesini ve sindirim sorunlarının büyük ölçüde geçmesini sağladığı görülmüş. Bir süre sonra da bu suyu kaynatarak Epsom tuzunu her yere taşınabilecek ve satılabilecek hale getirmişler. Bu aşamadan sonra ise Epsom tuzu çok kısa süre içerisinde hem Doğu’da hem de Batı’da ilaç üreticileri için çok popüler bir madde haline gelmiş.

Epsom tuzunun sağlığa faydaları neler?

epsom tuzu kullananlar

Magnezyum bilindiği gibi çok önemli bir mineral. Birçok insanın günlük beslenmesinde yeteri kadar alamadığı bu mineral vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonda kofaktör olarak görev alıyor. Bu reaksiyonlar arasında protein sentezi, kas kasılması, kan basıncı regülasyonu ve kan şekeri dengesi gibi birbirinden önemli biyokimyasal olaylar bulunuyor.

Uzmanlar, toprağın yıllar geçtikçe fakirleşmesini ve işlenen gıdaların giderek daha az magnezyum içerir hale gelmesini yetersiz magnezyum alımının sebepleri olarak açıklıyor. Yeşil yapraklı sebzeler, somon gibi yağlı balıklar ile fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlarda yüksek miktarda bulunan magnezyum bu şekilde besinler aracılığıyla alınabiliyor. Ancak Epsom tuzu ile banyo yapmak da bir çeşit magnezyum terapisi olarak görülüyor ve böyle bir banyonun faydalarının, oral yolla magnezyum almaya benzer faydalar sağladığı düşünülüyor.

Birçok tıp doktoru ve uzman da uyumaya yardımcı olduğu, hemoroide iyi geldiği, kas ağrılarını hafiflettiği, kaygı bozukluklarının ve doğum sonrası hastalıklarının tedavisinde yardımcı rol üstlendiği gerekçesiyle bu tuzu hastalarına öneriyor. İşte Epsom tuzunun sağlığa faydaları:

Stres ve anksiyete tedavisine yardımcı oluyor

epsom tuzu faydalari

Magnezyum ve Epsom tuzunun en önemli faydalarından biri stresi azaltmada ve kaygının giderilmesinde etkili olması. Magnezyum minerali kaygıya iyi gelen doğal yöntemlerin başında geliyor. Dolayısıyla magnezyum eksikliği de stres için bir risk faktörü teşkil ediyor. Uzmanlar da stresli dönemlerde beynin daha fazla magnezyuma ihtiyacı olduğunu savunuyor.

Uyku kalitesini artırıyor

Magnezyumun bir diğer olumlu etkisi de kaslar üzerinde görülüyor. Epsom tuzu da kasların gevşemesine ve anksiyetenin hafiflemesine yardımcı olarak daha rahat bir uykunun kapılarını aralıyor. Bu konuda yapılan bir çalışma da magnezyum takviyesi alan kişilerin daha rahat bir şekilde uykuya daldıklarını ve uyku kalitelerinin arttığını ortaya koyuyor.

Ağrı kesici özellik taşıyor

Yukarıda da değindiğimiz gibi magnezyum kaslar üzerinde olumlu etki gösteren bir mineral. Bu özelliği ile kas krampları ve adet krampları gibi şiddetli ağrılara neden olan durumları hafifletmek için sıklıkla kullanılıyor. Bununla birlikte kandaki düşük magnezyum seviyeleri, yani yetersiz magnezyum alımı da migren ağrıları ile bağdaştırılıyor.

Cilt sağlığını iyileştiriyor

epsom tuzu nasil kullanilir

Geçmişten günümüze birçok kişi cilt kuruluğunu gidermek, cildi güzelleştirmek ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamak amacıyla Epsom tuzlarını kullanıyor. 2015 yılında yayımlanan bir çalışma da Epsom tuzunun kuru cildin nemlenmesinde ve iltihabi reaksiyonların azaltılmasında etkili olduğunu kanıtladı.

Magnezyumun cilt yoluyla emilmesi ile ilgili gerçek

Epsom tuzu banyosu ile cilt yoluyla alınan magnezyumun, ağızdan alınan magnezyum ile sağlanan tüm faydaları sağlayıp sağlamadığı konusunda ne yazık ki bugün kesin bir görüş birliği bulunmuyor. Ancak bu durum, Epsom tuzu banyosunun ne olursa olsun magnezyum mineralinden faydalanmanın mükemmel bir yolu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Son olarak, vücuttaki aşırı magnezyum idrar yoluyla atılıyor ve magnezyum dengesi böbrekler tarafından kontrol altında tutuluyor. Magnezyum takviyesi almadan ve Epsom tuzlarını kullanmadan önce bir doktora danışmanızda yarar var.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan