Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Serap Orak 13.01.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Anne sütünü artıran besinler

Anne sütünü artıran besinler

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra onu besleyip büyütebilmeniz için anne sütü çok önemlidir. Anne sütünün yeterli olabilmesi için sizin sağlıklı beslenmeye devam etmeniz ve bol bol su içmeniz gerekmektedir. Doğumdan sonra bebeğinizi ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeniz çok önemlidir. Anne sütü bebeğiniz için en sağlıklı besindir.

Emzirme döneminde süt üretimi için annenin tüm dokularının dolu ve yeterli olabilmesi açısından sağlıklı beslenme konusu önem kazanmaktadır. İlk günler uykusuzluk, yorgunluk ve doğumun yarattığı zorlukları aşabilmeniz, çabuk iyileşebilmeniz için protein ağırlıklı beslenmeniz iyi olacaktır. Size enerji ve dayanma gücü verecek bol vitaminli ve mineralli besinlere yönelmelisiniz. Her öğünde, her besin  grubundan tüketmeye özen gösterin. Süt olsun diye besin değeri düşük ve kalorili besinleri tercih etmeyin ki emzirme döneminde kilo almaya başlamayın.

Doğuma yaklaşmış veya doğum yapmış bir anne adayı olarak anne sütü ve doğum konusunda sürekli desteğe ve motivasyona ihtiyaç duyacağınız için olumsuz faktörlere karşı bilgi sahibi olmanız gerekir. Doğum öncesinde bunları bilirseniz karşılaşacağınız engelleri aşabilmek için gücünüzü toplamak daha kolay olacaktır. Unutmayın, bu gibi sorunlarla karşılaşan ilk ve tek anne siz değilsiniz. Başkalarının deneyimlerine açık olsanız da bilgi kirliliğine karşı kendi içsel süzgecinizi kullanmayı ihmal etmeyin. Anne sütünüzü arttırmak için herkes birşeyler söyleyecektir. Siz sütü azaltan faktörleri elerseniz zaten bebeğinize yetecek kadar süt üretiminiz olacaktır.

Anne sütünü azaltan faktörler şunlardır:

        ⁃      Az su içmek

        ⁃      Aşırı taze nane yemek

        ⁃      Dinlenememek

        ⁃      Olumsuz motivasyon, olumsuz düşünceler, stres

        ⁃      Öğün atlamak

        ⁃      Az yemek

        ⁃      Aşırı egzersiz yapmak (aynı zamanda dokularda biriken laktik asit sütün tadını da bozduğu için bebeğin emmeyi istememesine neden olabilir)

Anne sütünün bileşimini düşünürsek diğer sütlerde olduğu gibi tam bir protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral deposudur. Su da dahil olmak üzere tüm besin öğelerini barındırır. Bebeğin bütün sıvı ihtiyacını karşılar. Bununla beraber tam bir bağışıklık sistemi koruyucusudur. Büyüme faktörleri içerir. Bebeğiniz büyüyüp gelişirken ihtiyacı olan tek besindir.

Anne sütünü arttıran bazı bitkisel destekler şunlardır:

Genelde emzirme çayları bu bitkilerden faydalanarak hazırlanır.

        •     Çemen otu

        •     Rezene

        •     Yonca

        •     Anason

        •     Peygamber dikeni

        •     Keçisakalı

        •     Şerbetçi otu

        •     Isırgan

Anne sütünü arttıran bazı besinler şunlardır:

        ✓     Pancar, tatlı patates, yulaf

        ✓     Hindiba, Pancar yaprağı, Ispanak ve tüm koyu yeşil yapraklı bitkiler

        ✓     Dereotu, taze soğan

        ✓     Susam, Susam yağı (tahinde)

        ✓     Sarımsak

        ✓     Arpa, malt

        ✓     Yağlı tohumlar (çiğ badem, kaju, fındık)

        ✓     Zencefil

        ✓     Kimyon

        ✓     Zerdeçal

        ✓     Fesleğen

        ✓     Bulgur, baklagiller

        ✓     Balık ve diğer tüm protein kaynakları

Anne sütünün tadı annenin yediği besinlere göre değişebilir. Bu nedenle özellikle acı ve baharatlı beslenme uygun değildir.

Çay ve kahvede bulunan kafein de anne sütüne geçer. Bu nedenle günde 2 fincanı geçmemeniz faydalı olacaktır. Unutmayın ki çikolata da kafein içerir ve hem kalorisi hem de kafein içeriği nedeniyle serbestçe yemeniz uygun değildir. Yine aynı nedenlerle alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan