Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.06.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Arı poleni hakkında bilmeniz gereken her şey

Özellikle bağışıklığın ne kadar önemli olduğunu anladığımız bu dönemde sağlığı destekleyici besinlere yönelmeyi seviyoruz. Arı poleninin de onlardan biri olduğu doğru. Ancak önce etkilerini ve kullanım şartlarını öğrenelim

Arı poleni hakkında bilmeniz gereken her şey

Muhtemelen çeşitli instagram sayfalarında arı poleniyle karşılaştınız çünkü birçok paylaşımda lezzetli smoothielerin ve kaselerin üzerine serpiliyor. Ancak bilmediğimiz şeylerden biri, arı poleninin yüzyıllar öncesinden Çin tıbbında yaygın olarak kullanıldığı hatta arı poleni tüketiminin, arıcılığın kendisi kadar eski olduğu. Eğer bu küçük sarı tomurcukları merak ediyorsanız; potansiyel sağlık yararları, olası riskleri, kimlerin kullanımına uygun olduğu ve beslenmeye nasıl eklenebileceği dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Arı Poleni Besin Değerleri (1 temek kaşığı için)

  • 40 kalori
  • 0g yağ
  • 7g karbonhidrat
  • 4g toplam şeker
  • 1g lif
  • 0mg sodyum
  • 0mg kolesterol
  • 2g protein

Arı poleni nedir?

Doğal İlaç Veritabanı'na göre, arı poleni esasen işçi arıların arka ayakları üzerinde toplanan arı salgısı, nektar ve bitki polenlerinin bir karışımıdır. Arılar vücutlarındaki bu karışımı kovanlarına geri getirir, daha sonra poleni petek hücrelerine paketlerler ve polen burada bir tür fermantasyona uğrar. Polen karabuğday, mısır ve hatta çam da dahil olmak üzere farklı bitkilerden gelebilir.

Polen çeşitli bitkilerden gelebildiği için arı poleninin bileşimi bitki kaynağına ve hatta coğrafi bölgeye göre değişebilir. Arı poleni arı sütü veya baldan farklıdır, ancak doğrudan bal arılarından gelen kaynakları vurgulayan bir tür alternatif tedavi olan apiterapi ürünüdür. Beslenme profili açısından literatür, arı poleninin %50’sine kadar polisakkaritlerden (kompleks karbonhidratlar) oluşabileceğini göstermektedir. Ayrıca lipitler, protein, C vitamini, karotenoidler, fitokimyasallar ve querceti – asrutin gibi flavonoidlerden oluşur. Bu bileşiklerin her birinin vücutta farklı yararlı etkileri vardır.

Arı poleninin potansiyel sağlık yararları:

İnflamasyonu azaltır: Arı poleninin vitamin, mineral ve antioksidan içeriğiyle önemli anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülüyor. Yayınlanan bir derleme makalesine göre, arı poleni, inflamatuar süreçlerin geliştirilmesinden sorumlu enzimlerin aktivitesini inhibe ederek çalışır.

PMS dönemi kolaylaştırır:Yapılan araştırmalar arı sütü, pistül özü ve arı poleni içeren bir kombinasyon ürününün PMS semptomlarına etkisini inceledi. Bulgular sinirlilik ve kilo alımı dahil olmak üzere PMS semptomlarında bir azalma olduğunu gösteriyor. Bu yüzden arı poleninin PMS semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor, yine de arı poleninin PMS ile ilişkili semptomlar üzerindeki etkilerini kesinleştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu bir gerçek.

Bağışıklığı arttırır: Yapılan çalışmalar arı poleninin, dalak organının bağışıklık tepkisini teşvik edebileceğini ve ayrıca bağışıklık yanıtlarının gelişimini uyarabileceğini gösteriyor.

Yara iyileşmesini hızlandırır: Arı poleninin hasarlı dokunun rejenerasyonunu desteklemeye yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahip olduğu da düşünülüyor. Hayvan araştırmaları, yanık yarasına arı poleni özü içeren bir merhem sürmenin iyileşme süresini hızlandırabileceğini belirtiyor.

Bunlara ek olarak arı poleninin geliştirilmiş atletik performans ve kilo yönetimi de dahil olmak üzere başka birçok faydası olduğu düşünülüyor. Ancak şu anda mevcut araştırmalarda bu iddiaları doğrulamak için yeterli kanıt olmadığı göz önüne alınmalıdır.

Arı poleni kullanmanın potansiyel riskleri:

Alerjik reaksiyon:Polene alerjiniz varsa (özellikle karahindiba, yakup otu veya Asteraceae familyasından bitkiler), arı poleni ve takviyeleri ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Kan sulandırıcılarla etkileşimler:Doğal İlaç Veritabanı'na göre arı poleninin yaygın kan sulandırıcı Coumadin (Warfarin olarak da bilinir) ile orta derecede etkileşime girme riski bulunmaktadır. Bu etkileşim kanama riskini artırabilir, bu nedenle Coumadin veya başka bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız arı poleni tüketmeden önce doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Rahim kasılmaları: Arı poleni uterus uyarıcı etkilere sahip olabilir, bu nedenle hamileyseniz kaçınmanız daha doğru olabilir. Ek olarak emziriyorsanız arı poleni almadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Arı poleni nasıl kullanılır?

Arı polenini yulaf ezmesi, yoğurt, chia pudingi, acai veya smoothie kaselerinde garnitür olarak deneyebilirsiniz. Ev yapımı bitter çikolatalarınızda veya ev yapımı granolaya katarak kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz. Arı poleninin tadı, polenin geldiği çiçeğin türüne göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle hafif acı ama daha çok tatlı bir aromaya sahiptir. Arı poleni kullanmaya başlarsanız, ılımlı bir şekilde beslenmenize adapte etmeye özen gösterin ve bir seferde 1/4 çay kaşığı ile başlayın. Bunu yavaş yavaş günde 1 çorba kaşığına kadar artırabilirsiniz.

Sonuç olarak: Arı poleni, yukarıda listelenen risk altındaki popülasyonlar haricinde, ölçülü olarak tüketildiğinde çoğu insan için güvenlidir. Ancak arı poleni bir mucize tedavi değildir ve araştırmalar hala devam etmektedir. Eğer risk grubunda değilseniz öğününüzün antioksidan içeriğini artırmak ve değişik bir lezzet katmak için az miktarda arı poleni, herhangi bir smoothie kasesinizin veya yoğurtlu parfenizin yeni bileşeni olabilir.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Saliha Akyel

Saliha Akyel M Aillğğîben Mq

24.06.2020
Yanıtla