Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.08.2023 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Artık açıklığa kavuşmalı! Günlük kalori ihtiyacımız nedir?

Günlük kalori ihtiyacınızı ve ideal kilonuzu öğrenin, zayıflamak için aldığınız kalori miktarını ne kadar azaltmanız gerektiğini hesaplayın.

Artık açıklığa kavuşmalı! Günlük kalori ihtiyacımız nedir?

Bir an için kendimizi hayal dünyasına kaptıralım ve düşünelim… Bu hayal dünyasında büyük boy karışık bir pizzanın hiç kalorisi olmasın, çikolata sağlıklı bir sebze sayılsın ve istediğimiz kadar yememize rağmen ideal kilomuzun dışına hiç çıkmayalım.

Evet, hayal kurmak güzel ama gerçekte ne çikolata bir sebze ne de büyük boy pizza sıfır kalori. Almamız gereken günlük kalori ihtiyacınızın çok çok üstüne çıkmamız bazen anlık bir göz dönmesine ya da tatlı krizine bakabiliyor. Bu yüzden ister kilo vermek, ister kilo almak, ister olduğunuz kiloyu korumak isteyin, her durumda günlük kalori ihtiyacınızı ve elbette bu kalorileri nelerden almanız gerektiğini öğrenmeniz çok önemli.  

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişiyor

Sizinle aynı kilodaki bir arkadaşınızın 1.400 kaloriyle beslenmesinin ya da boy ve kilosu sizinle eş olan kardeşinizin günlük 1.600 kalori almasının inanın hiçbir önemi yok. Çünkü günlük kalori ihtiyacı hesaplamada göz önüne alınan birden fazla unsur bulunuyor. “Bir arkadaş”ınızın kilosu sizinle aynı olsa da diğer unsurların tamamının aynı olması mümkün olmadığından, onu örnek alarak yaptığınız diyet size başarı değil hüsran getirecektir. Dahası, başarısızlığın yanı sıra, bu durum sağlığınızla ilgili daha ciddi sonuçlara gebe olabilir.

Örneğin 25 yaşında olimpiyat yüzücüsü bir erkekseniz günde 10.000 kalori almanız gerekebilirken, 50 yaşında ofiste çalışan bir kadınsanız ihtiyacınız 1.600 kalori olabilir.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır merak edenler için açıklıyoruz: İhtiyacınız olan günlük kalori miktarı, bazal metabolizma hızınız kilo, boy, yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite ve varsa hastalıklarınız göz önüne alınarak hesaplanıyor. Web sitemizdeki “Hesaplamalar” bölümünden almanız gereken günlük kalori ihtiyacınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu miktarı sağlıklı besinlerle aldığınızda dengeli ve kalıcı bir şekilde kilo vererek ideal kilonuza yaklaşacaksınız. Egzersiz yaptığınız günler yaktığınız kaloriyi de bu miktara eklemelisiniz.

Hedef kiloya ulaşmak için yapılması gereken hesaplamalar

kalori hesaplama

Hedefiniz ideal kilonuza yaklaşmak, yani zayıflamaksa bu süreçte fiziksel aktivite düzeyinize ve ne kadar kalori aldığınıza dikkat etmelisiniz. Halihazırda aldığınız kalori miktarını ne kadar azaltmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Öncelikle ideal kilo hesaplama aşamasını geçtikten sonra haftada kaç kilo vermek istediğinizi belirlemelisiniz. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde haftada 0.5 ile 1 kilogram arasında kilo kaybı ideal olandır.

Hedeflediğiniz haftalık kilo kaybı için kalori hesaplama aşamasına geçtiğinizde ise şöyle düşünebilirsiniz: Haftada 1 kilogram kayıp için ortalama 7.000 kalori daha az almanız gerekiyor. Bu da günlük 1.000 kalori daha az almanız anlamına geliyor. Eğer haftada 0.5 kilogram vermeyi hedefliyorsanız haftalık 3.500, yani günlük 500 kalori daha az almalısınız.

Günlük kalori alımınızı bilmeden bu işlemi yapma şansınız olmadığı için yediğiniz, içtiğiniz tüm besinlerin kalori miktarlarına Kaç Kalori bölümümüzden bakabilir, böylece kilo verebilmeniz için aldığınız kalori miktarını ne kadar azaltmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. 

Hızlı kilo vermek sağlıklı mı?

Hızlı bir şekilde kilo vermeyi herkes ister. Fakat bu ne kadar doğru? Haftada 2’den fazla kilo verdirme iddiasında bulunan şok diyetlerle giden kilolar hızla geri geliyor. Yani bu diyetler kalıcı kilo kaybı sağlamıyor. Çünkü sizi aç bırakan diyetlerle hızlı bir şekilde kilo verseniz de kaybettiğiniz kilolar su ve kastan gidiyor. Sağlıklı olan ise kiloların yağdan gitmesi. Bu yüzden düşük kalorili şok diyetleri değil, sizi aç bırakmayacak, sürdürülebilir ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir diyet listesi uygulamalısınız. Emin olun bu şekilde elde ettiğiniz başarı kalıcı olacak.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Recep Üstüntaş

Recep Üstüntaş 2755

09.10.2018
Yanıtla