Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 12.04.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
11
kaydet

Asitli içecekler: Şekerlisi de şekersizi de zararlı mı?

Asitli içecekler vücuda ne yapıyor? Diyet seçenekleri alternatif olabilir mi?

Asitli içecekler: Şekerlisi de şekersizi de zararlı mı?

Birçok sağlıksız besini düşününce asitli içecekler gözünüze o kadar da tehlikeli gelmiyor olabilir. Her şeyden önce bu içecekler ucuzlar, her yerdeler ve tıpkı kahve gibi hızlı bir şekilde enerjiyi yükseltiyorlar. Uyuşturucu maddeler ya da sigara kadar da kötü olamazlar, öyle değil mi? Kötü haber vermek istemezdik, fakat asitli içecekler gerçekten sağlık üzerinde ciddi tehlike barındırıyorlar.

Sağlığınız için atacağınız en doğru adımlardan biri beslenme düzeninizden asitli içecekleri tamamen çıkarmak. Bu yazımızda neden asitli içecekleri bırakmanız gerektiğinden ve yerlerine koyabileceğiniz alternatiflerden bahsedeceğiz.

Asitli içecekler neden bu kadar tehlikeli?

asitli iceceklerin zararlari

8 çay kaşığı eklenmiş şekeri bir anda yutabilir misiniz? Muhtemelen hayır. Fakat bir kutu asitli içecek içtiğinizde 39 gram eklenmiş şeker alarak tam olarak bunu yapmış oluyorsunuz aslında.

Amerikan Kalp Derneği, günlük tüketilmesi gereken eklenmiş şeker miktarının kadınlarda en fazla 6 çay kaşığı, erkeklerde ise 9 çay kaşığı olması gerektiğini söylüyor. Bu rakamlar göz önüne alındığında bir kutu kolanın bile bu miktarı aştığı görülüyor. Bu durum asitli içeceklerin neden her doktorun yasak listesinde yer aldığını da açıklıyor.

Şeker, obezite ve diğer metabolik hastalıkları tetikleyen bağırsak semptomlarıyla doğrudan ilişkili. Aynı zamanda bağırsaklardaki kötü bakterileri ve mayaları da besliyor. Asitli içeceklerde bulunan eklenmiş şekerin kalp ve damar hastalıkları, obezite ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini artırdığı da biliniyor. Bu içeceklerin yüksek miktardaki şeker ve asit içeriği dişlere de çok fazla zarar veriyor. Asit diş minesini aşındırdığı gibi plak oluşumunu, oyuk ve diş çürüklerini de artırıyor.

Diyet alternatifler de en az diğerleri kadar zararlı

diyet icecekler

Asitli içeceklerin olumsuz etkilerinin çoğunun yüksek eklenmiş şeker içeriğinden kaynaklandığı düşünülürse şekersiz ya da diyet versiyonlarının daha sağlıklı seçimler olduğu varsayılabilir. Ancak ne yazık ki öyle değil.

Aspartam asitli diyet içeceklerin yapımında sıklıkla kullanılan yapay bir tatlandırıcı ve üç kimyasal bileşiğe ayrılıyor: fenilalanin, aspartik asit ve metanol. Bu bileşiklerin ilk ikisi doğrudan kan dolaşımına giren ve nöronal süreçleri etkileyebilen amino asitler. Ancak sonuncu bileşik, yani metanol daha sinsi ve tehlikeli. Bu bileşik kan-beyin bariyerini geçebilen zararlı bir kimyasal ve kanserojen olan formaldehite dönüşüyor. Hayvanlar formaldehiti zararsız bir maddeye dönüştürmeyi başarsa da insanlar bu değişiklik için gerekli olan enzime ne yazık ki sahip değil. Tatlandırıcılara ilişkin çalışmalar ve tartışmalar devam ediyor olsa da, aspartam son dönemlerde karaciğer, akciğer, beyin ve meme dahil olmak üzere çeşitli kanser türleriyle ilişkilendiriliyor.

Diyet asitli içecekler hastalık riskini artırıyor

asitli iceceklerin etkileri

Tedavi sürecinde olanların ya da Tip-2 diyabet riskini azaltmak isteyenlerin, bu içeceklerin diyet alternatiflerinin hastalığa neden olan ya da daha kötü hale getiren etkisini bilmelerinde yarar var. Üstelik diyet asitli içecekler Tip-2 diyabet riskini artırmanın yanı sıra kalp hastalığı riskini de artırabiliyor.

Genel olarak kimyasal tatlandırıcıların normal şekerden daha yoğun bir tada sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu durum tat alma duyularının körelmesine ve meyve gibi sağlıklı ve doğal tatlıların tadını almayı zorlaştırıyor. Bu durum ise daha tatlı, daha sağlıksız ve daha yüksek kalorili yiyecek ve içeceklere yönelinmesine sebep olacak, kilo kontrolünün sağlanmasında da olumsuz etki gösterecektir.

Şunu bilmelisiniz ki diyet ya da normal çeşitleri olsun, asitli içecekler vücudunuzun ihtiyacı olan hiçbir besin öğesini size vermiyor. Bu içecekleri içtiğinizde tamamen boş ve zararlı kalori almış oluyorsunuz. Kendinize bunu yapmak istemiyorsanız beslenmenizde yer verdiğiniz içecekleri gözden geçirmeniz çok iyi olur.  

Kaynak

sağlıklı beslenme hastalıklar
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Batuhan Deniz Bence light yani şekersiz kolanın hiçbir zararı yok , kalorisi şeker olmadığından zaten 0 , ayrıca spor yapıyorum ve özellikle 1 ay falan devamlı günde 1-2 bardak kola içtim hiç bir şekilde vücudumda yağlanma olmadı .

21.01.2019
Yanıtla

Diyetkolik DestekMerhaba Batuhan Bey, Besinlerin içeriklerini sadece ''şekersiz'' kavramıyla değerlendirerek ''sağlıklı beslenmede tüketilebilir çünkü 0 kaloridir'' ifadesini kullanamayız. Kolanın içeriğindeki diğer maddeleri de düşünmeliyiz. Ayrıca tatlandırıcıların güvenilirliğiyle ilgili kanıtlanmış bir çalışma bulunmuyor. Sağlıklı ve mutlu günler :) 21.01.2019

Yasin Karakaş Sen iç Batuhan. Yarasın.

21.01.2019
Yanıtla

Miraç Yıldırım aynı şekilde düşünüyorum batu

22.01.2019
Yanıtla

Murat Koçer methanolden dolayı artan kanser riskinden bahsedilmekte .kısa vade de tabiki zararlarını görmemeniz doğal..aynı makaleyi okuyup, farklı sonuçlar çıkarmanız da ayrı bir egzantrik durum.

15.04.2019
Yanıtla

Mert Luffy Günde 1 litre diyet kola içerim kilo olarak veya iştah açısından bir sıkıntım yok fakat böbreklerime, karaciğerime, bağırsaklarıma içerde ne oluyor göremiyorum. Ama dışardan bir zararı yok gibi görünüyor.

15.04.2019
Yanıtla

Onur Kabacalı İkiside zararlı.Ben arada canım çektiği zaman bir kutu şekersiz olanını içiyorum.

16.04.2019
Yanıtla

Bora Çetinkaya Kesinlikle içmedim inanın bir damla ,kutu içecek içmiyorum.Hepsi ciddi katkı maddesi ile destekli ,hele hele Tip 2 ve İnsülin direncini tetikliyor sakın kullanmayın.

17.04.2019
Yanıtla

Aslı Türk Evet

18.04.2019
Yanıtla

Gizem Gücük Şekersiz tat olarak daha şekerli geliyor bana. Zarar verme konusunda Şekersizin çok farkı olduğunu düşünmüyorum.

19.04.2019
Yanıtla

Esin Ardalı kesinlikle zararlı eğer diyete ve sağlıklı yaşama başladıysanız bunları hayatınızdan çıkartmalısınız

25.04.2019
Yanıtla

Eylül Uçkan çok zor

05.08.2019
Yanıtla

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir