Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 28.06.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Aspartam Sağlığı Etkiler Mi?

Şeker tutkusunun önüne geçemeyenler çareyi aspartam kullanımında bulabilirler...

Aspartam Sağlığı Etkiler Mi?

Aspartamı fazla miktarda tüketmenin sağlığa olumsuz birtakım etkilere yol açabileceği söylenir ve günümüzde bu konuda hâlâ araştırmalar yapılmaktadır. Ancak ılımlı miktarda tüketildiği sürece aspartam sofra şekerinin yerine kullanılabilecek iyi bir alternatiftir.

  • Aspartam, kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler ve diyabetliler için kullanımı uygun bir tatlandırıcıdır. Aspartam sofra şekeri gibi kan şekerini bir anda yükseltmez. Fakat her diyabetli, tatlandırıcı kullanımından önce mutlaka doktora danışmalıdır.
  • Aspartam yıllardır birçok araştırma ve tartışmaya konu olmuştur. Bu nedenle, kullanılacak aspartamın mutlaka FDA tarafından incelenmiş ve onaylanmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hamilelik döneminde alınan aspartam bebeğe geçmese de bilinmeyen etkileri açığa çıkabileceğinden bu özel dönemde aspartam kullanırken miktarına çok dikkat etmek gerekir.
  • Aspartam keklerde, kurabiyelerde ve sütlü tatlılarda miktarına dikkat etmek koşuluyla şeker yerine kullanılabilir ancak tüketilen kek, kurabiye benzeri besinlerin de miktarının fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Aspartam kullanımını normal seviyede tutmak için gün içinde tatlandırıcılı bir gıda tükettiğinizde sakız, yumuşak şekerleme gibi bir diğer aspartam içeren besin almamaya dikkat etmelisiniz.
  • Aspartama tam anlamıyla iyi veya kötü demek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır ancak şu ana kadar yapılmış araştırmalarda fazla miktarlarda tüketilmediğinde insan sağlığını olumsuz etkilemediği savunulmaktadır.
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan