Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Bağışıklık Sistemi Sağlıklı Beslenme İle Nasıl Güçlenir?
Diğdem Akça 17.02.2015 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Bağışıklık Sistemi Sağlıklı Beslenme İle Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi kilo alma ve kilo verme durumlarında etkin rol oynar.

Bağışıklık Sistemi Sağlıklı Beslenme İle Nasıl Güçlenir?

İmmün sistem olarak da adlandırılan bağışıklık sistemi, vücudun savunma mekanizmasıdır. Herhangi bir sağlık sorununa karşı vücudun direncini artırarak onu korumaya çalışır ve kilo verme ile kilo alma durumları da bu süreçten etkilenirler. Örneğin eğer sağlıksız, dengesiz ve yetersiz bir diyet listesi uygulayarak kilo vermeye çalışırsanız, vücut bu durumu biyolojik bir savaş olarak algılar ve bağışıklık sistemini devreye sokar. Bu durum kilo vermeniz için bir engel oluşturmasının yanı sıra, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına ve toparlanması zor bir sürece girmenize neden olur.
 
Bağışıklık sistemi ve sağlıklı beslenme birbirleriyle doğrudan ilişkilidir. Fonksyonel besinler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sağlıklı bir vücuda sahip olarak kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.
 

Fonksiyonel Besinler Nelerdir?

 
Beta karoten, selenyum, çinko, E, C ile D vitaminleri ve posa içeren besinler fonksiyonel besinlerdir.
 

1. Beta Karoten

Beta karoten, A vitaminin vücutta depolanan bir formudur ve ihtiyaç durumunda vücut tarafından A vitaminine dönüştürülerek kullanılır. Vücutta A vitaminine dönüşebilen birçok karotenoid arasından, dönüşüm oranına en fazla sahip olanı beta karotendir. Karotenoidler antioksidan kapasiteleri sayesinde vücutta oluşan serbest radikallere (mikroplara) karşı savaşırlar ve bağışıklık sistemini güçlendirirler. Ancak vücutta depolandıkları için, fazla miktarda alınmaları durumunda toksik etki gösterebilirler.
 
Beta Karoten Hangi Yiyeceklerde Bulunur?:Brokoli, kayısı, kuşkonmaz, pancar, havuç, yeşil biber, şeftali, pembe greyfurt, domates, karpuz, tatlı patates, kavun, mısır, lahana, şalgam, kabak, ıspanak, mandalina.

2. Selenyum

Güçlü bir antioksidan olan selenyum, vücutta serbest radikallere karşı savaşan glutatyon peroksidaz enziminin oluşmasına yardımcı olur.
 
Selenyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur?: Ton balığı, fındık, tam tahıllı ürünler

3. E vitamini

Mide, bağırsak ve karaciğerde oluşabilecek A vitamini oksidasyonunu önler ve böylece vitaminin vücuttaki etkinliğini artırır. Doymuş yağ asitlerinin ise vücut dokusunda oksidasyonunu önler. Diyette doymuş yağ tüketiminin fazla olması, E vitamini ihtiyacını da arttırır.
 
E Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?: Kuşkonmaz, brokoli, avokado, şalgam, ıspanak, çilek, kiraz, böğürtlen, yeşil yapraklı sebzeler, domates.

4. Çinko

Çinko, vücudu serbest radikal oluşumuna ve oksidatif strese karşı korur. Beslenmenizde sert kabuklu meyvelere daha sık yer vermek, antioksidan kapasitenizi artırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Çinko Hangi Yiyeceklerde Bulunur?: İstiridye, deniz ürünleri, fındık, tam tahıllı ürünler
 

5. C vitamini

C vitamini, vücutta suda eriyen bir antioksidan olarak görev alır. Kandaki lökosit fonksiyonlarını güçlendirerek, serbest radikallere ve mikroplara karşı savaşan antikor sayısını ve antikorların etkinliğini artırır. Aynı zamanda timus hormonlarının üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

 
C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?: Mandalina, çilek, brokoli, brüksel lahanası, kavun, karnabahar, greyfurt, kivi, mango, portakal, papaya, domates
 

6. Posa

 
Posalı besinler, vücuttaki toksik maddelerin sindirim yoluyla uzaklaştırılmasında ve mukozanın iyileşmesinde etkinlik gösterir; bu şekilde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

7. D vitamini

Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, D vitamini eksiği olan kişilerin enfeksiyon kapma riski daha yüksektir. D vitaminin en büyük kaynağı ise güneştir; besinler vücut için gerekli olan D vitamini miktarını yeterince karşılayamaz. Bu nedenle D vitamini eksikliği durumunda, besin desteği alınması gerekir.
 
D Vitamini Hangi Yiyeceklerde bulunur?: D vitamini ile zenginleştirilmiş sütler, yumurta, morina balığı, karides, balık karaciğeri.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Kadir Işık

Kadir Işık Peki nasil hizlandira biliriz bu durumu

04.03.2015
Yanıtla
Ferhan Berber

Ferhan Berber ellerinize sağlıkk :))

21.02.2015
Yanıtla
Gülbin Yılmaz

Gülbin Yılmaz Bu makaleyi çok faydalı buldum :) elinize sağlık

21.02.2015
Yanıtla

İlgini Çekebilir