Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 12.10.2018 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Bebek gibi cildi olanlar ne yiyor ne içiyor?

Yağlı oldukları için belki de tamamen diyetinizden çıkardığınız kuru yemişler aslında doğru miktarda tükettiğinizde aknelerinizden kurtulmanıza yardım ediyor!

Bebek gibi cildi olanlar ne yiyor ne içiyor?

Akneli bir cildi hiçbirimiz istemesek de zaman zaman yaptığımız yanlış tercihler ya da bizim dışımızda gelişen durumlar aynada sivilceli bir ciltle karşılaşmamıza sebep oluyor. Duygusal durumlar, stres, sahip olunan hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi pek çok etken akne oluşumu üzerinde etkili. Fakat belki de en sık rastlanan sebep yanlış beslenme alışkanlıkları.

Birçok araştırmanın da kanıtladığı üzere akne oluşumuyla beslenme listenizde yer alan yiyecekler arasında ciddi bir bağlantı bulunuyor. Bu araştırmalara göre beyaz ekmek, işlenmiş tahıllar gibi glisemik indeksi yüksek olan besinleri ne kadar çok tüketiyorsanız aknelerle karşılaşma ihtimaliniz o kadar artıyor. Yüksek glisemik indeksli besinlerden uzak durmanın yanı sıra, bazı besinler de var ki onlara beslenmenizde yer vermeniz cildinizi güzelleştiriyor. Bu besinler içerdikleri bileşenler sayesinde kötü bakterilerle savaşıyor ve cildinize ihtiyaç duyduğu maddeleri ulaştırıyor. Bakalım cilt sağlığınızı olumlu etkileyen 5 besin neymiş:

1-Hindistan cevizi

hindistan cevizi

Sağlıklı yağları içeren Hindistan cevizi antibakteriyel etkiye sahip bir besin. Bu özellikleri sayesinde aknelerin yok olmasına ve cildinizin nemlenmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar da Hindistan cevizi ve yağını kullanmanın cilt üzerindeki olumlu etkilerini destekliyor.

2-Avokado

avokado

Avokado da vücut ve cilt sağlığınız için tam bir sağlık deposu. Tekli doymamış yağ asitleri, B grubu vitaminleri, niasin, folat ve C vitamini açısından çok iyi bir kaynak olan avokado cildinizdeki kolajen ve elastin yapılarını destekliyor ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildinizin nemlenmesine yardımcı oluyor.

3-Yağlı tohumlar

yagli tohumlar

Ceviz, badem, fındık ve yer fıstığı gibi bol enerjiye sahip kuruyemişler yağlı tohumlar arasında yer alıyor. Tüm bu yağlı tohumlar cildinizin elastikiyetini destekleyerek, hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunarak ve serbest radikallerle savaşarak cilt sağlığınıza olumlu etki ediyor. Tüm bu etkileri içerdikleri antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve doymamış yağ asitleri sayesinde.

4-Yeşillikler

yesillik

Yeşil yapraklı sebzeler de bağışıklık sisteminizi güçlendiren demir, B grubu vitaminleri ile A ve E vitaminine sahip. Ayrıca içerdikleri fitokimyasallar ve folatlar sayesinde cildinizin nemli kalmasına ve cilt sağlığınızın korunmasına destek oluyorlar.

5-Meyveler

meyve

Meyveler de antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından en iyi kaynaklardan. Bu özelliklerinin yanı sıra yüksek oranda su miktarına sahipler. Diyetinizde günlük 2-3 porsiyon meyveye yer vererek cildinizin nemlenmesine, elastikiyetinin korunmasına, daha parlak ve sıkı görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Elbette yukarıda yer verdiğimiz besinleri günlük almanız gereken kalori miktarı ve besin değerlerini göz önünde bulundurarak beslenme düzeninize entegre etmelisiniz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Aygün Mammadova

Aygün Mammadova Bence ilk önce irsi mesele bu, ve sigara içmeyen , alkol almayan , fazla makyaj yapmayan hanımlarda daha çok bebek yüzlü oluyor. ;)

23.02.2019
Yanıtla