Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Murat Yavuz 07.02.2020 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi ve Bazı Hayvansal Kaynaklı Sütler Arasındaki Farkları

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi ve Bazı Hayvansal Kaynaklı Sütler Arasındaki Farkları

Anne sütü yenidoğan bebeğin optimum büyümesi ve gelişimi için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin öğelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay, doğal ve bebekler için benzersiz bir besindir.

Süt, genel anlamda memeli hayvanların yavrulamalarından sonra meme bezlerinde oluşturdukları biyolojik sıvıdır. Sütün bileşimi, yenidoğan yavruların beslenmesi ve bağışıklık sisteminin korunmasını sağlayacak nitelikte besin bileşimine sahiptir.

İçeriğindeki karbonhidrat, yağ ve protein oranları her canılının kendi türüne özgü olarak, yavrunun yaşam gereksinimini karşılamak üzere düzenlenmiştir. Dolayısıyla her canlının sütü kendisine ve bebeğine özeldir. Bu nedenle de anne sütü, yavrusu için eşsiz bir besindir.

Sadece anne ve bebek için değil aynı zamanda sosyoekonomik açıdan bedava olması önemli bir noktadır.

İnsan sütü karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler, mineraller, sindirim enzimleri ve hormonlar içerir. Bunlara ek olarak makrofajlar, kök hücreler ve sayısız başka biyoaktif moleküller açısından zengindir. İnsan sütü; inek sütü ve keçi sütü benzer bir su yüzdesine sahipken karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler ve minerallerin miktarları oldukça farklıdır. İnek sütü ve keçi sütünün yüksek protein, sodyum, potasyum, fosfor ve klorür içeriği inek sütünün böbreklerde renal solüt yükünün yüksek olmasına sebep olur. Bu durum olgunlaşmamış böbreklerin zorlanmasına ve vücudundaki diğer organlarından suyun çekilerek dehidratasyon riskine sebep olmaktadır.  İnek sütünün böbrek solüt yükü insan sütünün 3 katı kadardır

İnsan sütü, inek sütü ve keçi sütü benzer bir su yüzdesi içerirken karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler ve minerallerin miktarları oldukça farklıdır. İnsan sütünün protein içeriği inek ve keçi sütlerine göre daha düşük iken yağ ve laktoz içeriği daha yüksektir. Hayvansal kaynaklı sütlerin besin bileşimi ile anne sütü farklılık göstermekte bu nedenle de insan sütünün sindirim ve emilimi daha kolay olmaktadır. İnek sütü ve keçi sütünün yüksek protein, sodyum, potasyum, fosfor ve klorür mineralleri içeriği renal solüt yükünün(böbrek) yüksek olmasına sebep olmaktadır.

İnsan sütündeki laktoz miktarı inek ve keçi sütünden daha yüksektir. Aynı zamanda insan sütü inek ve keçi sütünden farklı olarak bakterilerin bağırsak yüzeyine bağlanmasını engelleyerek gastrointestinal enfeksiyon riskini azaltan oligosakkaridler içerir.

Vitamin ve mineraller değerlerinin kıyaslaması:

  • İnsan sütü D vitamini haricinde gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir.
  • İnsan sütüne göre inek ve keçi sütlerinin sodyum ve potasyum içerikleri de daha yüksektir.
  • İnek sütü ve keçi sütünün kalsiyum içeriği ise insan sütünün yaklaşık 4 katı kadardır.
  • Fosfor içerikleri de insan sütüne göre daha yüksek miktardadır.
  • İnek ve keçi sütleri daha düşük miktarda demir ve bakır içerir.
  • İnek sütü ve keçi sütü tüketimi bebeklerde anemiye sebep olabilir.
  • İnsan sütündeki demir daha yüksek oranda emilmektedir.
  • İnek sütü proteinine karşı alerjik reaksiyon bebeklerde sık görülür.
  • İnsan sütüne göre diğer sütlerde C, D ve A vitaminleri de daha düşüktür.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan