Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.03.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Beslenmede yapılması ve yapılmaması gerekenler

Bazen öğünlerimizi hazırlarken hangi besinlerle desteklememiz konusunda kafamız karışıyor, şaşırıyoruz. Doğru bildiklerimiz yanlış, yanlış bildiklerimiz doğru oluyor. Gelin hep beraber bakalım; hangisi doğru hangisi yanlış?

Beslenmede yapılması ve yapılmaması gerekenler

Bazı gıdalar sinerjistik olarak hareket eder; belirli yiyecek ve baharat kombinasyonlarının vücuttaki besinlerin dağılımını ve sindirimini optimize ettiği anlamına gelir. Bu sadece enerji seviyelerimizi değil, aynı zamanda uyku kalitesinin yanı sıra sindirim, bağırsak ve nöronal süreçleri de iyileştirir. Ancak usulüne uygun olarak kaçınılması gereken yiyecek kombinasyonları da vardır.

Çoğumuz kişisel zevkimize ve kilerimizde bulunan malzemelere göre ne yiyeceğimizi seçiyoruz. Yine de, çoğu zaman seçimlerimiz bir dürtü tarafından yapılır. Bu dürtü, belirli bir yiyeceğin ani arzusuyla veya sadece buzdolabında çok uzun süre kalmış bir şeyi bitirme ihtiyacıyla ortaya çıkar ve bilinçsizce, yiyecekleri vücudumuz için sağlıklı ve işlevsel bir şekilde birleştirme olasılığını ihmal etmiş oluruz. 

Bazı yiyecekler doğru şekilde eşleştirilirse sağlıklı ölçekte bir sıçrama yapar. İşte beslenmede yapılması ve yapılmaması gerekenler:

Beslenmede Yapılmaması Gerekenler

bitter çikolata

Kahve ve Süt

Kahve, Batı diyetindeki en zengin polifenol kaynağıdır. Bir fincan kahve, stres, kardiyovasküler, kanser ve yaşlanma gibi birçok hastalıktan korunmak için kullanılabilecek yüksek antioksidan kapasiteye sahip birçok fenolik bileşiğe sahiptir. Son yıllarda, polifenoller ve proteinler arasındaki etkileşim, bu etkileşimde var olan avantaj ve dezavantajları anlamak için çok dikkat çekmektedir.  

Süt ve kahvenin aynı anda tüketilmesinin kahvedeki fenolik bileşiklerin beslenme kalitesi ve işlevselliği üzerinde olumsuz/ maskeleyici bir etkiye sahip olabileceğine dair çalışmalar vardır. Eğer ikisini birlikte çok sık tüketiyorsak dikkat etmekte yarar var!

Ispanak ve Süt Ürünleri

Gıdalarda başlıca iki demir türü bulunmaktadır. “Hem-demir” hayvansal kaynaklı gıdalarda, “hem olmayan-demir” ise bitkisel kaynaklarda bulunan türlerdir. Hayvansal kaynaklı demir, bitkisel kaynaklı demire oranla daha yüksek bir emilime sahiptir. 

Ispanak ise bitkisel demir kaynağıdır. Kalsiyum hem et hem de bitkisel kaynaklı demir emilimini azaltmaktadır. Ancak bitkisel kaynaklı demire daha çok etki etmektedir. Bu sebeple ıspanak ve süt ürünlerini beraber kullanırken dikkat etmeli ve çok sık tüketmeliyiz. Özellikle demir eksikliğiniz varsa demir kaynağınızı hayvansal kaynaklı seçmek önemli hale geliyor.

Beslenmede Yapılması Gerekenler

somon balığı

Limon ve Demir İçeriği Yüksek Yiyecekler

Bu değerli meyvede bulunan C vitamini (bir orta boy limon başına yaklaşık 44,1 mg) onu güçlü bir doğal antioksidan yapar. Ayrıca sebzelerde (örn. Ispanak) demirin daha iyi emilmesini sağlar. 

Size tavsiyemiz, antioksidan etkisini daha da güçlendirmek için limonları sebze ve protein kaynakları ile birlikte yeşil çay ile tüketmektir.

Lahana ve Balık

Lahana, sülforafan olarak bilinen kimyasal bir bileşik içerir. Balıklarda bulunan selenyum ile sinerjik olarak birleşince güçlü bir antioksidan birliği oluşturur; Bazı tümör türlerinin önlenmesinde bile etkisi vardır.

 Lahana, şişkinlik üzerindeki etkileri nedeniyle oldukça değer düşüklüğüne uğramış bir sebzedir. Ancak kaynatmadan ocakta pişirildiğinde fermantasyon ve dolayısıyla şişkinlik etkisi büyük ölçüde azalır. Bu yüzden bir kez daha şans verebilirsiniz.

Bitter Çikolata ve Baharatlar

Bitter çikolata, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı oldukları için tarçın gibi baharatlarla mükemmel hale gelir. Daha sıra dışı ama oldukça etkili bir kombinasyon ise çikolatayı yeşil çay ile eşleştirmektir. Yeşil çayın kateşinleri, güçlü bir yaşlanma karşıtı etki yaratmak için kakaonun mineralleriyle birlikte harikadır.

Küçük bir bilgi; sütteki kazein, kakaonun antioksidan gücünü azalttığı ve değerli işlevlerini tehlikeye attığı için sütle tüketmekten kaçınmaya çalışın.

Kuru ve taze meyve

Kuru meyvenin yağları ve lifleri taze meyvede bulunan şekerlerin sindirimini yavaşlattığı için bu harika bir kombinasyondur. Bu, glisemik bir zirveden ve bunun sonucunda ani düşmesinden kaçınmaya yardımcı olur. Aynı şekilde açlığı ve istekleri engellemeye yardımcı olur.

İşte beslenmede yapılması ve yapılmaması gerekenler bu kadar! Aslında öğünlerimizi bilinçli şekilde hazırlamak birkaç detaylı oldukça kolay! Artık kafanızın karışmasına gerek yok, ufak ama önemli detayları kaptınız. Tebrikler!

 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan