Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 19.12.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Bir türlü kilo veremiyorum diyenler için 7 basit sabah alışkanlığı

Sabah güneşinden yararlanmanızın ya da sık teşekkür etmenizin kilo vermenizi kolaylaştırdığını biliyor muydunuz?

Bir türlü kilo veremiyorum diyenler için 7 basit sabah alışkanlığı

Kilo veremiyorum diyenler genellikle diyet sürecinde arka arkaya birçok yönteme başvurur. Bu süreçte çeşit çeşit diyet listeleri uygulanır, haplar içilir, kim ne tavsiye verirse hemen denenir ama bazen çok daha basit yöntemler gözden kaçırılır. Peki size sabah saatlerinde bazı alışkanlıkları hayatınıza katmanın daha kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlayacağını söylesek?

Eğer siz de “Neden kilo veremiyorum?” sorusunun cevabını bir türlü bulamıyorsanız belki bazı basit noktaları gözden kaçırıyorsunuzdur. Aşağıda sayacağımız maddeleri hayatınıza dahil ettiğinizde, diyetinizi ne zaman bozmuş olursanız olun her yeni gün sizin için yeni bir başlangıç olacak ve sabah uyandığınızda bu alışkanlıklarla güne başlamak diyetinizi ve egzersiz hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için size motivasyon sağlayacak.

Tüm bunları neye dayanarak mı söylüyoruz? Araştırmalar ‘’sabah insanları’’nın, “gece kuşları”na göre önemli oranda daha fazla kilo verdiğini ortaya koyuyor. Bu 7 sabah alışkanlığı sayesinde hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız hem daha hızlı hem de daha kolay olacak.

1-Gün ışığından yararlanmak

kilo vermem durdu

Güneş ışığı vücudunuzun sirkadyen ritmini, yani vücut saatinizi ayarlayan mavi ışıkları içeriyor. Sirkadyen ritim vücudundaki kimyasal ve hormonal üretimi ve metabolizmanızı 24 saat boyunca düzenliyor. Yani  uyku ve hormonal düzeninizi, kısaca vücudunuzun tüm işleyişini etkiliyor. Bu iç zamanlama ve sirkadyen ritim, açlık ve tokluk sinyallerini de kontrol ediyor.

Gece uzun süre ayakta kalan ve gün doğumundan uzun süre sonra uyanan kişilerin iç zamanlaması ve sirkadyen ritmi bu kişilerin daha kolay kilo almasına zemin hazırlıyor. Ayrıca sabah güneşi yağ yakımını kolaylaştırıcı etki gösterirken, açlık ve iştahınızı uyaran hormonların azalmasına yardımcı oluyor.

2-Günü aktif geçirmek

Sabah egzersizinin öneriliyor olmasının pek çok mantıklı sebebi bulunuyor. Yapılan bir araştırma, 45 kadından sabah 45 dakikalık tempolu yürüyüş yapanların günün ilerleyen saatlerinde fiziksel aktivitelerinde artış olduğunu ve yeme isteklerinde azalma gözlemlendiğini ortaya koyuyor. Elbette sabah egzersizinin en büyük artısı mutluluk hormonu salgılatması ve bu sayede ruh halini iyileştirerek tüm gününü daha pozitif bir hale getirmesi.

3-Yeterli miktarda protein almak

Sabah kahvaltısının güne sağlıklı ve zinde başlamak için en önemli unsurlardan biri olduğunu artık bilmeyenimiz yoktur. Bu öğünün yeterli miktarda protein içermesi doygunluğun artmasını ve açlık hormonlarının bastırılmasını sağlıyor. Ayrıca, proteinin metabolizmayı hızlandırma üzerinde az da olsa etkisi bulunuyor. Kahvaltıda yer verilebilecek protein seçenekleri arasında yumurta, yoğurt, beyaz peynir, lor peyniri ve hindi füme sayılabilir.

4-Tartılma

Biz Diyetkolik olarak haftada birden fazla kez tartılmanızı çok fazla önermesek de, tartılma sıklığının diyete duyulan motivasyon üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişebiliyor. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar da, sık tartılmanın kilo kaybı için faydalı olabileceğini teyit ediyor. Sık sık tartılan kişilerin kilo kontrolü ve kilo kaybı konusunda daha az tartılan kişilere nazaran daha başarılı oldukları da bu araştırmalarca ortaya konuyor. Hemen belirtelim: Tartıya çıkmak için en ideal zaman uyandıktan ve tuvalete gittikten hemen sonrası. Tartıda en doğru sonucu almak için çıplak şekilde ya da aynı kıyafetlerle tartılmak da bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta.

5-Daha fazla uyku

kilo vermek istiyorum ama veremiyorum

Kilo vermem durdu” diyenler için bir diğer çare ise uyku sorunlarını çözmek. Çünkü uykusuzluk sorunu da kilo vermeyi olumsuz etkileyen faktörlerden. Uykusuzluk çeken kişiler, daha çok uyumaya başladıklarında iştahlarında ve abur cubura yönelme isteklerinde azalma yaşanıyor, dolayısıyla kilo vermeleri kolaylaşıyor. Bu durumun tersi olarak, 6-8 saat arası uyuyan kişiler günlük 4 saat uyumaya başladıklarında günlük ortalama 300 kalori daha fazla almaya başlıyorlar. Bu yüzden uyku düzeninizi oturtmalı, yeteri kadar ve düzenli şekilde uyumalısınız.

6-Teşekkür etmek

İlk okuyuşta “Teşekkür etmenin kilo vermekle ne ilgisi var?” diye düşünebilirsiniz. Ancak insanlar üzerinde yapılan klinik deneyler şükran duymanın ve teşekkür etmenin sağlığı olumlu etkilediğini ve kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Minnet duygusu kişinin kendisini daha iyimser hissetmesine ve güveninin artmasına yardımcı oluyor. Bu ise dolaylı olarak da olsa beslenme ve egzersiz davranışlarının düzenlenmesini kolaylaştırıyor. Bu yüzden çevrenizdekilere ve elbette kendinize teşekkür etmeyi ihmal etmemelisiniz.

7-Sabah kalkınca su içmek

zayiflama yontemleri

Sabah uyandıktan sonra kahvaltı yapmadan iki bardak su içmek de en etkili alışkanlıklardan biri. Çünkü daha ilk öğünü yapmadan içilen iki bardak su gün içinde kalori frenlemesi yapmanıza yardımcı oluyor. Birçok çalışma da, çok su içen kişilerin daha düşük vücut kitle indekslerine sahip olduklarını ve  zamanla daha az kilo aldıklarını gösteriyor. Yani bol su içen kişiler daha az “kilo veremiyorum” diye şikayet ediyor diyebiliriz. Siz siz olun, hiç kalori içermeyen bir içeceğin kilo verme üzerindeki bu büyük etkisinden faydalanmadan geçmeyin.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Başak Topcu

Başak Topcu Azim olunca yapılır

14.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba, Çok haklısınız! Yorumunuz için teşekkür ederiz. Sağlıklı bir yaşam için azmetmek kendimiz için yapabileceğimiz en faydalı şeylerden biri kesinlikle! Sağlıklı ve mutlu günler dileriz :) 14.09.2018

Fatma Onur Canbakan

Fatma Onur Canbakan Teşekkür ederiz.En önemlisi de bizi vareden bize bütün bu nimetleri bahşeden Yüce Sahibimize teşekkür etmek.Allah sizlerden de razı olsun bu faydalı bilgi için.

14.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Fatma Hanım, yorumunuz için çok teşekkür ederiz. :) Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize! :) Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. 28.09.2018

Mehmet Kobal

Mehmet Kobal hiç gün ışığı görmeden 2 senedir yaşıyorum. artık güneş alerji yapmaya başladı inşallah devletimiz gece çalışmaları için bir düzenleme getirir de gece uykusunu almak bize de nasip olur

23.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Mehmet Bey, Bundan sonraki süreçte hayatınızda her şeyin gönlünüzce olmasını dileriz! :) Soru, görüş ve önerilerinizi bize her zaman yazabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler! :) 28.09.2018

Arzu Yıldırım

Arzu Yıldırım ben de neden kilo veremiyorum diyordum :)

12.10.2018
Yanıtla