Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.11.2023 6 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Botoks etkili yüz egzersizleri

Birkaç küçük egzersizle daha genç bir görünüme sahip olmak ister misiniz?

Botoks etkili yüz egzersizleri

Günlük hayatın stresi, yoğunluğu, koşuşturmacası derken pek çok faktörün etkisiyle yüzünüz donuklaşabilir, yer çekimine meydan okuyamaz ve sarkmalarınız olabilir. Tüm bunların yaşlanma belirtilerini hatırlattığını ve özgüveninizi zedeleyebileceğini tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle cildinizin sağlıklı kalmasını ve hasarlara karşı daha dirençli olmasını sağlayabilmek adına sizler için çeşitli yüz egzersizleri araştırdık.

Egzersiz denilince çoğumuzun aklına kolları, bacakları, sırt kaslarını çalıştırmak vb. geliyor olabilir fakat yüzümüzün de egzersize ihtiyacının olduğu pek az kişi tarafından önemsenir. Yüzümüzü iyileştirmek için genelde yaptığımız şeyler krem, serum, temizleyici vb maddeler uygulamaktır fakat cilt bakımımızdaki maddelerin cildin tüm katmanlarına etkili bir şekilde yayılmasını sağlamak için daha derin ve bütünsel bir yaklaşım uygulamamız gerekir. Taze ve mevsimsel beslenmek, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak,egzersiz yapmak gibi pek çok faktör yüz sağlığında ve daha iyi görünmesinde etkilidir. Bu yolculukta sizinle olacak birkaç basit ama etkili egzersizi aşağıya listeledik:

1- Kalkık ve dolgun yanaklar için

Ağzınızdan nefes alın, nefesinizi yanaktan yanağa doğru gönderin ve sonra nefesinizi verin. Bu basit hareketle yanak kaslarını güçlendirmeye ve çukur görünmelerini engellemeye yardımcı olacaktır. Kalkık ve dolgun yanaklara sahip olmak için bu egzersizi düzenli olarak yapın.

2- Daha genç bir çene hattı için

Dudaklarınızı sanki birini öpüyormuş gibi uzatın ve ardından genişçe gülümseyin. Her gün en az 15 tekrar yapın. Bu egzersiz aynı zamanda yanaklarınızı ve çenenizi de hedef alır. Bu kaslar sık ve doğru kullanıldığında genç bir çene hattına ve sağlıklı yanaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

3- Alın kırışıklığını gidermek için

Her elin işaret parmağını kaşların yarım santim yukarısına yerleştirin. Kaşlarınızı parmak uçlarınızla aşağıya doğru bastırırken yukarıya doğru kaldırın. Bunu günde 10-12 defa tekrarlayın. Alnımız kırışıkların ilk oluştuğu yer olduğundan bu özel egzersizi tamamlamak bu kasları sıkılaştıracak, gerginliği azaltacak ve kırışıklık görünümünü azaltacaktır.

4- Göz kapağı düşüklüğü için

Kaşlarınızı kaldırın ve aynı anda yukarıya bakın. Daha sonra yukarıya bakarken göz kapaklarınızı yavaşça kaldırın. Bu esneme egzersizi yaşlandıkça sarkmaya yatkın olan göz kapaklarımızı sıkı tutmaya yardımcı olacaktır.

5- Daha dik kaşlar için

Kaşlarınızı ait olduğu yerde tutmak için bu yüz egzersizini düzenli olarak yapın:

İşaret ve orta parmaklarınızı kapalı bir barış işareti şeklinde birleştirin. Tırnaklarınızı kaşlarınızın üzerine koyun ve cildi yavaşça aşağı doğru itin. Tırnaklarınızın ağırlığıyla direnç oluşturarak kaşlarınızı yukarı ve aşağı kaldırın. 10 kez tekrarlayıp 6 seti tamamlayın.

6- Daha belirgin elmacık kemikleri için

Parmaklarınızı her elmacık kemiğinin üzerine yerleştirin. Cildi gergin olana kadar yavaşça kaldırın. Uzun bir ‘O’ harfi oluşturmak için ağzınızı açın; yanak kaslarınızda direnç hissetmelisiniz. Bu şekilde 5 saniye durun. Hareketi 10-15 kez tekrarlayın.

7- Daha ince bir yüz için

Başınızı tamamen geriye doğru eğin ve çenenizi öne doğru itin. Yanaklarınızı olabildiğince içeri doğru çekin. 5 saniye basılı tutun ve 10-15 kez tekrarlayın.

8- Gıdı eritmeye yardımcı olmak için

Gıdı sizi olduğunuzdan daha kilolu ve yaşlı gösterebilir. Bu yüz hareketiyle yüzünüzdeki yağları azaltıp daha belirgin bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tavana bakacak kadar başınızı geriye doğru eğin. Alt dudağınızı üst dudağınızın üzerine mümkün olduğu kadar hareket ettirin; bunu kulaklarınızın yakınındaki çene kaslarında hissetmelisiniz. 10 saniye bu şekil kalın ve hareketi 10-15 kez tekrarlayın.

10- Göz çevresi koyu halkalar için

Bu egzersizgöz çevresindeki bölgelere oksijen akışını iyileştirmeye, şişliklerin ve koyu halkaların azaltılmasına yardımcı olur.

Yüzük parmağınızı kaşlarınızın iç kısmına yerleştirin ve kaşlarınızın dışına doğru hafifçe vurmaya başlayın, birkaç saniye boyunca minik hareketlerle şakaklarınıza dokunun. Şimdi başladığınız yerden bir daire oluşturarak gözlerinizin altından gözünüzün iç köşesine kadar çalışın.

11- Kaz ayakları için

Yaşla birlikte sadece göz kapakları değil, göz çevremizdeki deri de sarkmaya ve kırışmaya başlar. Buna halk arasında kaz ayakları denir. Bu egzersiz gözünüzün köşesindeki kaz ayaklarını önlemeye ve azaltmaya yardımcı olacaktır.

İşaret parmağınızı gözlerinizin köşelerine yerleştirmeniz yeterli. İşaret parmağınızla birlikte orta parmağınızı da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken o bölgeyi parmaklarınızla germek. Hareketi 20-30 kez tekrarlayın.

12- Kaş arasındaki ince çizgiler için

Kaşlarınızın arasında oluşan kaş çatma çizgilerinden endişe duyuyorsanız bu egzersizi mutlaka uygulayın.

İşaret ve orta parmağınızı birbirine hizalayın ve kaşlarınızın arasına yerleştirin. Sadece onları yukarı aşağı yönde hareket ettirin. 40-50 kez tekrarlayın.

13- Boyun şekillendirmek için

Çoğu zaman unutulan boyun bölgesi yer çekimine en kolay yenilen ve kırışan bölgeler arasındadır. Bu egzersiz boyun kaslarınızı hedef alır ve onları şekillendirmeye yardımcı olur. Hindi boynu olarak da adlandırılan sarkık bir boynunuz varsa bu egzersiz tam size göre.

Düz bir pozisyonda oturun. Başınızı ve çenenizi tavana doğru bakacak şekilde kaldırın. Dudaklarınızı kapalı tutun ve ağzınızla çiğneme hareketi yapın. Hareketi 20-25 kez tekrarlayın.

14- Daha keskin bir çene hattı için

Çenenizi yukarı kaldırın ve gökyüzüne veya tavana bakın. Daha sonra ağzınızı 10-15 saniye boyunca sürekli olarak açıp kapatın. Şimdi yüzünüzü normal pozisyona getirin ve işlemi 3-4 kez tekrarlayın.

Yüz egzersizleri herkes için işe yarar mı?

Evet, doğru ve düzenli yapıldığı taktirde herkes için işe yararlar. Cildimiz yüz kaslarına bağlıdır, hedefe yönelik yüz egzersizleriyle bu yüz kasları üzerinde çalışırken aynı zamanda yüzümüzün daha parlak, daha kalkık ve daha sıkı olması için yüzümüzü güçlendirmeye çalışırız. Sonuç almak için en az 3-4 hafta düzenli şekilde uygulamak, haftada 6-7 gün, günde yarım saat kadar zamanınızı bu egzersizlere ayırmanız gerekiyor.

İstenilen sonuçları elde etmek için hatırlanması gereken önemli noktalar

●Öncelikle unutmamanız gereken ilk ve en önemli şey tutarlı olmanız gerektiğidir. Zamanla tutarlı bir pratikle sonuç alacaksınız. Gözle görülür sonuçlar almak kişiden kişiye değişmekle birlikte 1-3 ay kadar sürer.

●Bu egzersizleri günün her saatinde yapabilirsiniz ancak sabahın erken saatlerinde bir program daha faydalı olabilir çünkü sabah saatleri zihnin ve bedenin stres ve yorgunluktan arındığı bir zaman dilimidir.

●Stresten uzak durmak her zaman önemli olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir. 

●Doğru beslenme çok önemlidir. Yoga inançları, besleyici, basit fakat temiz beslenmeye çok değer verir. Diyetinize daha fazla sebze- meyve eklemeye çalışın.

●Yüz hareketlerinizi nefes egzersizleriyle destekleyin. Çünküyoga nefes teknikleri ile yüz egzersizleri daha etkili hale gelir. Cildimiz ve vücudumuzun yanı sıra ruh halimiz de solunumdaki değişikliklerden etkilenir. Örneğin sığ nefes almak cildin daha solgun görünmesine neden olur. Günümüz dünyasında stres doğal nefes alma düzenini sürekli bozmakta, hayat veren enerji olan Prana’yı azaltmaktadır. Karın nefesi ve alternatif burun deliği nefesi gibi derin nefes alma teknikleri bu dengenin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir.

 


 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan