Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 28.08.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Bu 3 vitamin cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyor

Güneş koruyucu kremler cildimizi dışarıdan koruyor. Peki ya içeriden koruma için ne yapabilir, neler yiyebiliriz?

Bu 3 vitamin cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyor

Cildinde güneş yanığı meydana gelen çoğu kişiden şu ve benzeri cümleleri duyarsınız: “Sadece yarım saat güneşte kaldım halbuki!” Leke ve yanıklar güneş ışınlarına maruz kaldığınız saate, süreye ve cilt tipinize göre değişkenlik gösterse de genel olarak cilt, güneş kaynaklı bu tip tahribatları asla unutmuyor!

Cilt kanseri riskini azaltmak için cilt tipinize uygun ve ihtiyacınız olan faktöre sahip koruyucuları her koşulda kullanmalısınız. Doğru güneş koruyucusuna ek olarak bazı besinleri beslenme programınıza dahil ederek cildinizin doğal yollarla UV ışınlarından korunmasına destek olmanız da mümkün. Ancak şunu aklınızdan çıkarmamanızda fayda var: Dengeli bir diyet asla güneş kreminin yerine geçmiyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak çok ama çok ciddi bir konu. Bu nedenle cilt tipinize uygun güneş koruyucu ürünleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Bunu yaparken de bazı doğal yollardan faydalanmayı ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. İşte cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olan 3 vitamin ve yer aldıkları besinler: 

1-A vitamini

gunes lekelerine dogal cozum

Yumuşak ve canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı A vitamini her mevsim güneş yanıklarına karşı korunmanıza destek oluyor. Yalnızca yumurta, peynir, tereyağı ve ton balığı gibi hayvansal ürünlerin içeriğinde yer alan A vitamini havuç, ıspanak ve brokoli gibi yiyeceklerin içinde de karoten halinde bulunuyor. Karoten ve A vitamini yağda çözünür olduğundan bu besinleri tüketirken emilime yardımcı olmak için biraz yağ ilave etmeniz öneriliyor. Örneğin havuç suyuna birkaç damla bitkisel yağ ilave ederek karoteni A vitaminine dönüştürebilirsiniz.

3-E vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan olan E vitamini aynı zamanda UV ışınları yüzünden ciltte oluşan ve yaşlanma sürecini hızlandırırken birçok hastalığa da yol açabilen serbest radikallere karşı kalkan görevini üstleniyor. Düzenli olarak vücuda alındığında E vitamini sık güneşlenmenin neden olduğu cilt hasarlarıyla savaşmaya yardımcı oluyor. Bu vitamini ayçiçek yağı, avokado yağı, ceviz, fındık, badem ve tam tahıllı gıdalarda bulabilirsiniz.

2-C vitamini

dogal gunes koruyucu

Sadece bağışıklık sistemini desteklemekle kalmayan C vitamininin cildin güneşten korunmasına katkı sağlama gibi bir özelliği de var. Antioksidan etkisi olduğu bilinen bu değerli vitamin limon, portakal, greyfurt, çilek, kiraz, biber, patates ve rezenede bol miktarda bulunuyor.

UV ışınlarından korunmaya yardımcı diğer besinler

Karpuz, domates ve papaya: Güçlü renklerini, içeriğinde bulunan likopen bileşiğine borçlu olan bu besinler aynı zamanda önemli birer antioksidan ve cildinizi dıştan içe koruyan en önemli besin kaynaklarından.

dogal gunes koruyuculari

Balık (özellikle somon): Bol miktarda Omega-3 yağ asidini içeren balıklar UV kaynaklı enzimlerin salınımını engelliyor. Düzenli olarak bu yiyecekleri öğünlerinize eklerseniz (tercihen yaz başlamadan önce) vücudunuz güneşin oluşturduğu serbest radikalleri daha iyi yakalayacaktır. Ayrıca antioksidanlar sayesinde cildinizin yenilenme sürecini desteklemesi de cabası. 

Başlangıçta da söylediğimiz gibi tüm bu doğal cilt koruma yöntemlerini, tamamlayıcı destek olarak düşünün. Yaz aylarında yüksek kaliteli güneş kremleri kullanmayı, güneş tepedeyken koruyucu giysiler tercih etmeyi ve başınızı korumayı asla unutmayın.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Akin Kuzu

Akin Kuzu gunesin zararlı etkileri yoktur;gunesin ısı salınımının yogun oldugu saatler vardır,bu saatlerin dısında 1200-1530 gunes altında kalmak son derece faydalıdır.

10.09.2019
Yanıtla
Kübra Ünal

Kübra Ünal Sürekli somon balığı önermeyin artık, dilimi 100tlye satılıyor. Kaç kişi düzenli tüketebilir.

09.12.2021
Yanıtla