Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 02.11.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Bu Besinleri Tüketmeden Önce 2 Kere Düşün

Sağlıklı beslenmeye ya da kilo vermeye çalışan insanların daha çok tercih ettiği bazı besinler aslında sanıldığı kadar masum olmayabiliyor. İşte o besinler.

Bu Besinleri Tüketmeden Önce 2 Kere Düşün

Alışveriş sırasında satın alacağımız besinleri sepetlerimize atmadan önce yapmamız gereken çok önemli bir şey var: Etiketlerini okumak! Etiket okumayı alışkanlık haline getirdiğinde sağlıklı zannedilen pek çok besinin sağlık konusunda çok da ideal olmadığını öğrenip şaşıracaksın. Almayı düşündüğün her besinin önce içerik bilgilerine, sonra besin öğelerine göz atmak zamanla çok daha bilinçli bir tüketici olmanı sağlayacak ve zararlı içeriklere sahip olduğunu bildiğin besinlere elin gitmeyecek.  Etiket okuma konusunda daha yetkin olmak istersen bu yazımıza bakmanı tavsiye ederiz.

Konumuza dönmek gerekirse; sağlıklı beslenmeye ya da kilo vermeye çalışan insanların daha çok tercih ettiği bazı besinler aslında sanıldığı kadar masum olmayabiliyor. İşte bu besinlere birkaç örnek:

PİRİNÇ KRAKERLERİ (MISIR VE PİRİNÇ PATLAKLARI): İdeal diyet besinlerinden biri olarak pazarlanan pirinç krakerlerinin glisemik indeksi yaklaşık 91'dir. Basit şekerin glisemik indeksinin 100 olduğu düşünüldüğünde, bu oranın ne kadar yüksek olduğu anlaşılır. Bu da, pirinç krakerlerini karbonhidratın bir türü olarak tanımlamamızı sağlar. Pirinç krakerleri kan şekerinde ani yükselmelere yol açar.

YAĞSIZ SALATA SOSLARI:Diyet yapan kişilerin yağ korkusu gıda sektöründeki birçok firmanın da dikkatini çekiyor. Yağsız salata sosları da dikkate değer ürünlerin başında geliyor. Ancak bu soslar o kadar da sık ve bol tercih edilmeyebilir. Nedenlerine gelecek olursak, örneğin yüksek fruktozlu mısır şurubu ve şeker içeriyorlar. Alternatif olarak evde kendi salata sosunu yapmak çok daha akıllıca olabilir. Bunun için antioksidan ve esansiyel yağ asidi açısından zengin yağlar ile kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan elma sirkesini kullanabilirsin.

RAFİNE TAHILLAR:Ne yazık ki bu besin grubu market raflarındaki pek çok ürünü kapsıyor. Bunlar tahıl bazlı kahvaltılık gevreklerin, makarnaların ve pirinç ürünlerinin lif, vitamin ve mineral içeriklerinin yok edilmesiyle hazırlanıyor. Firmalar bu sağlıklı ve doğal içeriklerin yerine sentetik benzerlerini koyuyorlar. Bazense paketlerin üzerine “tam tahıllı” ibaresini yazabilmek için her şeyi doğal oranlarına geri döndürecek şekilde tekrar ekliyorlar.

ŞEKERLE TATLANDIRILMIŞ İÇECEKLER:Eğer paylaştığımız bu listeden tek bir şeyin tüketimini kesme hakkın olsaydı bu kesinlikle şekerle tatlandırılmış içecekler olmalıydı. Alınan bu boş kaloriler, herhangi bir tokluk hissetmeden bel çevrenin genişlemesine neden olur. Bununla birlikte basit şeker iyi kolesterolü düşürüp, kalp krizinin risk faktörlerinden biri olan kandaki yağ oranını artırır. Şekerli içecekleri tüketmek bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiler ve kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır.

 

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan