Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 01.08.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
6
kaydet

Bu Sıcaklara Senin Çözümün Ne?

Dondurma mercek altında: 2 top sade dondurma 1 bardak süt ve 1 adet meyve yerine geçer.

Bu Sıcaklara Senin Çözümün Ne?

Ferahlatan, tattan tada koşmamızı sağlayan, görüntüsüyle renk cümbüşü ve mutluluk kaynağı canımızdır dondurma! Yeterli ve dengeli beslenme için her gün tüketilmesi gereken süt ve süt ürünleri grubunda yer alan bu besin; protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içerir.

Yazın sıklıkla tercih edilen dondurmanın tüketimine yakından bakmak için iyi bir zaman olduğunu düşündük ve uzmanlarımıza sorduk. Dondurma tüketirken bilmemiz gerekenler nelerdir?

İçinde ne var; gerçekten?

  • Dondurmanın temel yapımında sütün yanı sıra şeker, çeşitli meyveler, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel vb, glikoz şurubu, bitkisel yağ, süt yağı, sahlep, kıvam vericiler, doğal ve doğala özdeş aromalar da bulunabilmektedir. Ancak sağlıklı bir dondurma ve buzlu gıda üretiminde kullanılan bu tür katkı maddeleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksine uygun katkı maddelerini içermelidir.

Nerede üretildiğini biliyor musun?

  • Dondurma her ne kadar besleyici değeri yüksek bir gıda olsa da sağlıklı koşullarda üretilmemiş veya saklanmamış dondurmalar sağlığı tehdit eder hale gelebilir. Bu nedenle sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurmalar ve buzlu içecekler tüketilmeli; bu tür besinler güvenilir olmayan yerlerden satın alınmamalıdır.

Nerede satıldığı da önemli!

  • Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığa zararlı hale gelebilir. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler satın alınırken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerlerden dondurma satın alınmamalıdır.

Varsa etiketi, yoksa üreticisini sorgula…

  • Paketlenmiş dondurmalar ve buzlu gıdalarda ise paket üzerindeki etiket okunmalı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı üretim/ithalat izninin olup olmadığına, son kullanma tarihine dikkat edilmeli, izinsiz ve/veya son kullanma tarihi geçmiş ürünler asla satın alınmamalıdır. Ayrıca bu tür gıdaların servis edildiği soğutucunun yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olması da göz ardı edilmemelidir.
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik Destek Dondurma

02.08.2017
Yanıtla
Sametbeder Samet

Sametbeder Samet Sut icerek

04.08.2017
Yanıtla
Mavi Kelebek

Mavi Kelebek buz gibi suuu

04.08.2017
Yanıtla
Tugba Ozmen

Tugba Ozmen Soguk su

04.08.2017
Yanıtla
Avni Akpinar

Avni Akpinar Buzz gibi soda-ayran... Klasik ve efsane karışım.

07.08.2017
Yanıtla
Ebru Gezici

Ebru Gezici Nane, limon ve salatalıklı detoks suyu

11.08.2017
Yanıtla