Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 30.12.2019 5 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

"Bu yıl benim yılım olsun" diyenler yeni yıl kararlarını alırken bunları göz ardı etmesin!

2020'den ve kendimizden neler bekliyoruz? Şöyle bir düşünüp yeni yıl kararları almanın tam zamanı...

"Bu yıl benim yılım olsun" diyenler yeni yıl kararlarını alırken bunları göz ardı etmesin!

Bir yılı daha bitirirken muhtemelen birçoğumuz geçtiğimiz yılın muhakemesini yapıyoruz şu günlerde. 2019 için neler planlamıştık, nasıl hedefler koymuştuk kendimize? Peki ya ne kadarı gerçek oldu? Nerelerde hata yaptık? Olduramadıklarımız neden olmadı mesela?

Belki de bazen yeteri kadar çabalamadık, belki de yeteri kadar çok istemedik. Belki de hedef bile koymadık kendimize. Öyle veya böyle bir yıl daha geride kaldı, zamanı geri alamayacağımıza göre yapabileceğimiz en mantıklı ve doğru şey önümüze bakmak ve 2020 yılında ulaşmanın bizi gerçekten mutlu edeceğine inandığımız hedefler için çabalamak. Öyleyse şöyle bir durup yeni yıla girmeden önce hedeflerimizi belirleyelim… Bizi aşağı çeken sorunları tespit edip mutsuzluklara odaklanmak yerine çözümleri kovalayalım.

Kararlarınızı “kendi en iyinizi” düşünerek belirleyin

kendi en iyiniz

Gelecek yılı bir sporcunun vücuduna, bir mankenin güzelliğine, bir sanatçının ününe ya da bir milyonerin parasına sahip olmayı isteyerek geçirebilirsiniz ama hadi biraz gerçekçi olalım. Hiçbir egzersiz, estetik operasyon ya da sadece şans sizi sihirli bir şekilde bir başkasına dönüştürmez. İşte bu yüzden yeni yıl için kararlarınızı alırken sadece kendinizi olduğunuz gibi ortaya koyun. İsteklerinizi ve hedeflerinizi belirlerken bir başkasıyla kıyaslamadan, yalnızca kendinizi baz alın. Bu şimdiye kadarki en sağlıklı kilonuza ulaşmak ya da hep istediğiniz halde cesaret edip başlayamadığınız bir hobi olabileceği gibi yalnızca bugüne dek hazırladığınız en iyi sofrayı hazırlamak veya uyku kalitenizi artırmak için çözüm yolları bulmak da olabilir.

Değişimi neden istediğinizi farkına varın

Örneğin egzersiz hedefinize bağlı kalmanıza yardımcı olacak bir motivasyon kaynağı mı arıyorsunuz? Kalıcı motivasyon bir spor salonu üyeliğinde ya da yeni alınmış bir egzersiz kıyafetinde değil, kendinize koyduğunuz amacın sizde yaratacağı duyguda aslında. Yapılan çalışmalar da gösteriyor ki yaşamlarında daha fazla motivasyona sahip olan insanlar eylemlerini yönetirken gerçek bir “neden”le yola çıkıyorlar ve bir zorunlulukmuş gibi dayatılan hedeflere yönelen insanlara kıyasla çok daha aktif hareket ediyorlar. Örneğin “Herkes zayıf olduğu için kilo vermek istiyorum” yerine “Kilo vermek istiyorum çünkü bu bana kendimi daha iyi ve özgüvenli hissettirecek” diye düşünmek size daha değerli bir neden verecektir. Kısacası kendinizi motive edecek nedenleri keşfedin ve hedefinize ilerlerken kendinize sık sık bunu hatırlatmaktan çekinmeyin.

Adım adım ilerleyin

Kendimize hayatımızı daha iyi hale getireceğini düşündüğümüz hedefler koyduğumuz zaman onlara bir kapıyı geçerek ulaşabileceğimizi hayal etmek hepimize cazip gelebilir. Fakat kalıcı değişiklikler elbette emek ister ve zamanla olur. Bu yüzden ilk haftada amacınıza doğru ilerlemek için hayatınızda küçük, sabit değişiklikler yaparak işe başlayabilirsiniz. Attığınız bu küçük adımlar peş peşe eklemlendiğinde sizi hedefinize ulaştıracak. Yarattığınız bu küçük ve yavaş değişimlerin yaşam kalitenizde büyük sonuçları olacağını unutmayın.

Sağlıklı beslenmeyi öğrenin

saglikli beslenme

Başarısız diyetlerden ve tartıda gördüğünüz rakamların sürekli değişmesinden sıkıldınız mı? Bugüne kadar belki de kendinize onlarca yasak koyarak sağlıklı beslendiğinize inandınız ve yok yere yaşam kalitenizi düşürdünüz. Oysa kendinizi ve vücudunuzu tanıdığınızda, denge kurmayı ve porsiyonkontrolü yapmayı öğrendiğinizde sağlıklı beslenme sizin için bir yasaklar bütünü olmaktan çıkacak.

Bunun için yeni yılda öğünlerinizi doğru planlayın ve besinleri en sağlıklı şekilde nasıl pişirebileceğinizi öğrenin. Kendinizi motive etmek için kısa süreli detokslara yönelmek yerine daha garanti ve daha sağlıklı bir adım atarak işlenmiş gıdalara veda etmeyi seçebilirsiniz. Eğer nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız ilk aşamada bir diyetisyene başvurabilirsiniz.

Mükemmellik beklemeyin

Mükemmeliyetçilik çoğu zaman kişiyi “ya hep ya hiç” noktasına sürüklüyor. Ancak biliyoruz ki hiçbir şey her zaman aynı şekilde sürüp gitmiyor. Hedefleriniz konusunda ne kadar kararlı ve hevesli olursanız olun elbette planlarınızda aksamalar, sorunlar olacak. Unutmayın ki sağlıklı beslenirken ipin ucunu kaçırdığınız öğünleriniz ya da egzersiz programınızı aksattığınız günlerinizin olması her şeyi bir kalemde kenara atmanızı gerekmiyor. İşin püf noktası planlarınızın aksadığı bu tip durumlardan sonra motivasyonu tamamen kaybetmemekte ve kaldığınız yerden devam edebilmekte yatıyor. Bu yüzden tek bir kaçamağın bütün emeklerinizi çöpe atmış gibi hissettirmesine ve ardından bütün haftaya yayılmasına izin vermeyin. Kendinize dönün ve “Bundan sonra ne yapacağım?” diye sorun. Çünkü telafisi sizde gizli. Bir sonraki gün biraz daha fazla yürümek ya da bir dilim daha az ekmek yemek sizi zorlamayacaktır.

Kendinize en uygun egzersiz planını oluşturun

egzersiz

Yeni yılı daha güçlü, daha zinde ve daha fit geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken çok da zor değil aslında: Sevdiğiniz ve gerçekten işe yarayacak bir antrenman programı oluşturmak. Yeni yılda ne yapın edin, günlük alışkanlıklarınızın arasına egzersizi de yerleştirin. Belki yüzmenin, pilatesin ya da yoganın bağımlısı olacaksınız, belki de düzenli yürüyüşü tercih edeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sürdürebileceğiniz ve sizi mutlu edecek olan egzersiz türünü bulmak olmalı.

İsteklerinizi görselleştirin

Amacınız ne olursa olsun, daha güçlü veya daha zayıf olmak, daha fazla meyve ve sebze yemek, daha çok yürüyüş yapmak… Hedeflerinizi görselleştirmeniz hevesinizi canlı tutmanıza yardımcı olur. Bunun için sosyal medyada hedeflerinizle uyumlu ve sizi motive edecek hesapları takip edebilir ya da sizi teşvik edecek fotoğrafları duvarınıza astığınız bir panoda toplayabilirsiniz.

Dijital ağınızı kullanın

Sosyal medya bazı olumsuzlukların ve beden imajı kaygısının kaynağı olabilir. Ancak bu, sizin hedefleriniz için faydalı da olabileceği gerçeğini değiştirmez. Yapılan araştırmalar bir hedefi başkalarıyla paylaşmanın başarıyı artırmada etkili olduğunu ortaya koyuyor. Öyleyse siz de kendinizi motive edecek fotoğrafları sosyal alanlarınızda paylaşarak sosyal medyayı kendiniz için yararlı hale getirin. Bu hem kendinizi daha fazla sorumlu kılmanıza yardımcı olur hem de sizi başarılı ve mutlu görmek isteyen kişilerin desteğini almanızı sağlayabilir.

Korkularınızla yüzleşin

korkularinizla yuzlesin

Yeni yılda kendinizi en iyi halinizle görebilmeniz için muhtemelen bazı korkularınızla da yüzleşmeniz gerekecek. Bu gerçekten aynaya bakmak, bir yarışa katılmak, yeni bir aktiviteye atılmaya cesaret emek gibi birçok şey olabilir. Hepimizin korkuları var ve bunları sadece biz biliyoruz. Ancak bunlarla yüzleşmek ve aşabilmek de bizim elimizde. Kontrol edemediğiniz şeyler için endişelenmeyi bırakın ve enerjinizi yapabildiğiniz şeylere yönlendirin ve neler olduğunu görün.

Tüm bu önerilerin yanında gerçek değişimin sadece istemekle, gerçekten istemekle mümkün olduğunu unutmayın. Daha sağlıklı, daha mutlu ve daha aktif bir yaşama ulaşmak için önce onu istemeli ve ardından harekete geçmelisiniz. Hepsinin yanında kesin olan şey sonucun sizi mutlu edeceği. Bu yüzden kendi en iyinizi bulma serüveninizi başlatmaktan asla korkmayın!

Şimdiden 2019’u aratmayan, sağlıklı, mutlu bir yıl dileriz!

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
 Zeynep

Zeynep tamam

30.12.2019
Yanıtla
Ozzy Oz

Ozzy OzHAHA :) 02.01.2020